×

جستجو

×

دسته بندی ها

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
بیشعورها

دانلود کتاب بیشعورها

بیشعورها
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

با کتاب بیشعورها در این ویدئو آشنا شوید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : بیشعورها

نویسنده : آرون جیمز

ناشر : تیسا

مترجم : مریم احمدی

تعداد صفحات : 133 صفحه

شابک : 978-600-7683-76-7

تاریخ انتشار : 1396

رده بندی دیویی : 973/932092

دسته بندی : علوم اجتماعی، فرهنگ و سبک زندگی, کتابهای روانشناسی

نوع کتاب : Epub

قیمت پشت جلد : 10900 تومان

قیمت نسخه الکترونیک : 3100 تومان

معرفی کتاب بیشعورها را رایگان بشنوید


معرفی کتاب

"بیشعورها" / نظریه ای درباره دونالد ترامپ
کتاب بیشعورها با عنوان اصلی (Assholes: A Theory of Donald Trump) اثری از آرون جیمز (James Aaron) می باشد که با ترجمه ای از مریم احمدی، توسط انتشارات تیسا منتشر شده است.
در این کتاب به هیچ وجه، سؤال درباره باشعور یا بیشعور بودن ترامپ مطرح نمی‌ شود. چرا که در این مورد خاص، اجماع گسترده‌ای وجود دارد. به هیچ عنوان نمی‌توان صفتی بهتر از بیشعوری را برای توصیف ترامپ پیدا کرد. در واقع همین بیشعوری باعث شده که ترامپ این مقدار از هوادارانش را جذب کند.
سوال اینجاست که کدام نوع از انواع حالات بیشعوری می‌تواند دست به چنین کار بزرگی بزند و این حجم زیاد از طرفداران را مهیا کند؟ در جواب می توان گفت این سوال، پرسشی در حوزه بیشعورشناسی است. در میان گونه‌های موجود در اکوسیستم بیشعوری، ترامپ دقیقاً به کدام  نوع تعلق دارد؟ و آیا گونه ای که به آن تعلق دارد، می‌تواند مشخص کند که ترامپ از شرایط لازم برای دستیابی به این پست مهم برخوردار است یا نه؟

در بخشی از این کتاب می خوانیم:
"چرا از سرنوشت استیو جابز تا آن حد ناراحت شدیم، درحالی‌که او یک بیشعور بود. بر اساس گفتة جانی ایو ، از دوستان و همکاران وی در اپل، «زمانی که او بسیار ناامید است ... با صدمه زدن و آزار رساندن به دیگری خودش را تخلیه کرده و به آرامش می‌رسد؛ و من فکر می‌کنم که او احساس می‌کند اختیار و مجوز انجام این کار را دارد. او فکر می‌کند که قواعد طبیعی تعاملات اجتماعی در مورد او صدق نمی‌کنند».
جابز آدم سرسختی نبود که نتوان به راحتی با او ارتباط برقرار کرد؛ قطعاً روانی هم نبود، بلکه آدمی بود که حسن خلق چندانی نداشت. با این حال، اگر حتی قواعد بازی را عوض کرد، و جهان در طول دوران زندگی وی، به واسطة ابداعات او متحول شد، نمی‌توان این چیزها را به راحتی توجیهی برای پارک کردن ماشین لوکسش در فضای پارکینگ معلولان تلقی کرد. شاید نبوغ او نیز همانند پیکاسو یا مایلز دیویس نیازمند آزادی خلاق بود (اما حتی در فضاهای مخصوص معلولان؟). در هر صورت، ما از این رفتارهایش به خاطر علاقه‌مان به گجت‌ها یا ابزارهای مکانیکی‌اش می‌گذریم، چرا که واقعاً با این ابزارها خشنود و شاد هستیم؛ و اگر این ابداعات نیاز به کنترل و صدمه زدن به مردم داشت، خب، این فقط نشان‌دهندة این است که آدم بیشعور هم، گرچه ممکن است چندان مزیّن به مکارم اخلاق نباشد، اما می‌تواند به واسطة دستاوردهایش، به نیرویی شفابخش تبدیل شود. "

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

نقد و بررسی کتاب بیشعورها

معرفی کتاب و خالق آن

کتاب بیشعورها (Assholes: A Theory) کتابی غیر داستانی به قلم جیمز آرون (Aaron Jams) در سال 2016 منتشر شده است. جمیز ارون استادیار فلسفه در دانشگاه کالفرنیا می باشد. او در سال 2012 تئوری تحت عنوان تئوری بیشعورها ارائه داد، جیمز آرون در تئوری بیشعور ها بیان می کند، یک فرد بیشعور به خود اجازه می دهد از روابط و جایگاه خود در پیشبرد کارهایش استفاده کند تا بتواند خود را در برابر انتقادهای دیگران ایمن کند. او در این کتاب خود اثبات می کند ممکن است یک انسان حالتی روانی داشته باشد اما این حالت بعد از مدتی بر طرف شود اما احمق بودن هیچ گاه درمان نمی شود و همیشه با فرد همراه است. بسیاری از منتقدان ادعا دارند به دلیل بهره گیری جمیز آرون از تفکرات فیلسوفانی مانند کانت و روسو در کتابش این کتاب برای کسانی که به دنبال فلسفه هستند بسیارمناسب می باشد. کتاب بیشعورها در لیست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار دارد. جیمز آرون چهار سال بعد از این نظریه برای نوشتن کتاب بعدی خود که توضیح آن بر رفتار دونالد ترامپ می باشد استفاده کرد. من در این مقاله قصد دارم تئوری او را مورد بررسی قرار دهم تا با ذهنیتی بهتر بتوانید به مطالعه این کتاب بپردازید.

جیمز آرون

نقد و بررسی

کتاب بیشعورها یکی از کارهای نیمه جدی جیمز آرون محسوب می شود. در نگاه اول احساس می شود که این کتاب دارد یک موضوع جدی را بیان می کند و نام آن تنها یک اصطلاح است، اما گاهی اوقات نمی توان یک کتاب را از نام او قضاوت کرد. درباره ی علت نام گذاری این کتاب بایدگفت، آرون جیمز مدتی را در مرکز مطالعات پیشرفته علوم رفتاری دانشگاه استفورد سپری کرده و درباره ی مواردی مانند اخلاق و انصاف نوشته است. او به صورت حرفه ای بر روی نظریه کاربرد اخلاق در زندگی واقعی پژوهش انجام می دهد و در این زمینه مقالاتی از جمله توجیه مبتنی بر عمل و عدالت جهانی را انجام داده است. علت نام گذاری این کتاب شاید به خاطر مطالعات عمیق او در حوزه اخلاق باشد و بخواهد در این کتاب به ضعف های اخلاقی افراد بپردازد.

کتاب دارای دو بخش می باشد در ابتدا جمیز ارون توصیفی از این گونه افراد می دهد و به شرح خصوصیات اخلاقی آنها می پردازد و سپس در ادامه می گوید که چگونه باید با آنها برخورد کرد. در بخش اول کتاب جمیز به زیبایی این افراد را توصیف می کند اکثر منتقدین این کتاب ادعا میکنند که جمیز تصویرگر بسیار قابلی است و توانست تصویری درست از این افراد ارائه دهد. رویکرد جمیز در توصیف این افراد روانشناختی و انسان شناختی می باشد. جمیز آرون ادعا دارد نظریه ای که در این کتاب برای توصیف افراد از آن استفاده کرده است از اکسپرسیونیسم نیز بالاتر می باشد، آرون در نظریه خود با استفاد از زبانی تند برای بیان انتقاد و توصیف ویژگی های شخصیتی افراد استفاده کرده است. کتاب بیشعورهای جیمز آرون شبیه به معجونی است که مسائل بورکراسی و جدی را به صورت سرگرم کننده ای بیان میکند. جمیز آرون در کتابش از مسائل روانشناختی بهره برده است که در برخی مواقع کمی گیج کننده است.

Ass holes

 

نگاه جمیز آرون به شخصیت های کتابش

در کتاب بیشعورها آن طور که جمیز آرون به توصیف افراد می پردازد خواهید دید که آنها آنقدر هم دارای شخصیت های شیطانی نیستند بلکه آنها نمونه هایی از افراد بی توجه، بی فکر و کور نسبت به مسائل اجتماعی می باشند. آنها افرادی با اختلال های شخصیتی در رفتارهای شخصی و رفتار های اجتماعی که فاقد وجدان می باشند هستند. از سری صفاتی که جیمز آرون برای شخصیت های کتابش عنوان می کند خودشیفته، زورگو و استبدادگر می باشد، می توان گفت آنها پیش زمینه های لازم برای تبدیل شدن به یک قاتل زنجیره ای شدن را دارند. آرون از این افراد این گونه می گوید آنها به طور سیستماتیک به خود اجازه می دهند از جایگاه خود و روابطی که با افراد دارند در جهت پیش برد کارهایشان استفاده کنند. اگر بخواهیم در این باره مثالی می زنیم می توان گفت، تصور کنید در صف خرید فروشگاهی ایستاده اید و در این صف به غیر از شما ده نفر دیگر حضور دارند ناگهان شخصی بدون دیدن این تعداد انسان به پای صندوق می رود و شما را نادیده می گیرد اما او آنقدر متشخص و با ادب است که هیچ یک از افراد داخل صف نمی توانند به او چیزی بگویند. این دقیقا رفتار همان افراد توصیف شده در کتاب جیمز آرون می باشد که کارهای خود را با استفاده از روابط و قدرت هایی که دارند انجام می دهند اما در ظاهر آنقدر باشخصیت جلوه می کنند که کسی نمی تواند باحرفی به آنها اعتراض بکند. آنها معمولا در چارچوب قانون عمل می کنند و تلاش می کنند که خسارت های زیادی به جامعه وارد نکنند این افراد جامعه شناس نیستند افرادی عادی جلوه می کنند که قابل درمان نیستند و هیچ علاقه ای به بهتر شدن و تغییر ندارد در واقع آن ها اعتقاد دارد همان هستند که بودند و هیچ تغییری نخواهند کرد.

جمیز آرون بدون هیچ ترسی و آشکارا به توصیف شخصیت های بزرگی مانند ترامپ، جان ادواردز، رئیس جمهور ایتالیا، هوگو چاوز، احمدی نژاد، سایمون کاول و ... می پردازد و از آنها با صفاتی بد یاد میکند. کتاب او مانند یک گالری می باشد که تصویر تمام این افراد بر دیوارهای این گالری آویخته شده است و عکاس آن جمیز آرون دارد تک تک شخصیت های درون این عکس ها را با صفتها و ویژگی های اخلاقی معرفی میکند

Ass holes the theory

 

سرمایه دارهای احمق

جمیز آرون در این کتاب به روشی جالب به طرح و بیان مسائل و ارتباط آنها با یکدیگر می پردازد. یکی از مسائلی که در این کتاب به آن می پردازد ساختارهای غالب سرمایه داری آمریکا را زیر سوال بردن و درباره ی آن انتقادهای شدید کردن است او این کار را برای رسوا کردن بانک ها که باعث تخریب اقتصاد جهانی شده اند می کند، او در فصلی با عنوان سرمایه دارهای احمق به طور کامل به این موضوع اشاره می کند. او در قسمتی از این بخش می گوید: اکنون که سرمایه داری از زیر بارسنگین مسئولیت های اخلاقی و سرکوب پروتستان حدود یک قرن پیش رها شده است و به یک سیستم بدون نقص تبدیل شده است که اکنون در این سیستم احمق ها توانسته اند بازی اقتصادی را به نفع خود تغییر دهند.

در قسمت دوم کتاب درباره ی روش های برخورد با این افراد توضیح داد شده است. به گفته منتقدان این بخش مانند بخش اول جذاب نمی باشد و این به خاطر گرایشات سیاسی جمیز آرون می باشد، جمیز آرون یک لبیرال است و به آزادی شخصی اعتقاد دارد. او اعتقاد دارد بدون تغییر ساختار می شود مشکلات زیست محیطی، اخلاقی و اقتصادی را برطرف کرد. او معتقد است احمق ها هیچ گاه از بین نخواهند رفت و در هر دوره ای ما با تعداد زیادی از آنها رو به رو هستیم آنها تبدیل به بخشی از ماهیت این جهان شده اند؛ اما نسبت به قبل تعداد افراد بیشعور بیشتر به نظر می رسد و این شاید به دلیل آن است که آنها در سمت و جایی قرار دارند که همه ما می توانیم آنها را ببینیم. جمیز آرون معتقد است تا زمانی که بیشعورها دارای سمت های مهم باشند و در بخش های تجارت و سیاست فعالیت خود را ادامه دهند تمام مردم در خطری بزرگ هستند. جمیز آرون خود دارای شخصیت قابل ستایش است او در میان تمام افراد احمقی که در سیاست و تجارت حضور دارد تنها بارک اوباما را مستثنا می داند. او را برای اوباما احترام خاصی قائل است و در هنگام نگارش این کتاب که همزمان بود با ریاست جمهوری اوباما، بیان می کند نتایج خوب و روابط مصالحه آمیزی با حضور او در انتظار مردم است. این نگاه آرون قابل ستایش است و نشان از امیدواری او برای بهترشدن اوضاع و به انزوا رفتن شخصیت های بیشعور که حضور آنها در جهان باعث بروز خسارت های جبران ناپذیر می شود، است.

 

تاثیر اندیشه ی کانت و روسو بر افکار آرون

جمیز آرون در این کتاب از اندیشه کانت در حوزه اخلاق و عقاید روسو درباره ی سیاست بهره گرفته است. کانت درباره ی اخلاق بر این باور است که وجود حسن نیت و خیر می تواند ذات خوبی را برای انسان به همراه داشته باشد. او می گوید زمانی که ما از حسن نیت سخن می گویم در واقع منظورمان انجام وظیفه است آن هم وظیفه ای که به خاطر پاداش و یا از روی ترس نباشد که اگر به خاطر ترس و پاداش باشد انسان تکلیف خود را انجام نداده است. تکلیف کاری است که فرد برای احترام به قانون انجام می دهد. به عبارتی دیگر کانت بیان می کند انسان باید به گونه ای عمل کند که روش او قانونی فراگیر باشد قانونی که همیشه و هر زمان ثابت باشد. انسان نباید آنچه را که می خواهد وسیله ای برای رسیدن به هدف هایش قرار دهد.

روسو نیز درباره ی سیاست اینگونه گفته است که دولت ها باید آزادی و بیشترین میزان خیر را برای مردم خود فراهم کنند و زمانی این آزادی وجود دارد که برابری نیز وجود داشته باشد. روسو معتقد است برابری به این معنا نیست که همه ثروتمند باشند بلکه نباید در جامعه کسی آنقدر ثروتمند باشد که دیگران را بخرد و فردی آنقدر تهی دست باشد که خود را بفروشد. او معتقد است زمانی آزادی برقرار خواهد شد که همه ی افراد از معیارهای اخلاقی پیروی کرده و حقوق خود و دیگران را رعایت کنند. به خوبی حضور نظریه این دو فیلسوف را در اندیشه و افکار جمیز آرون مشاهده می کنیم تعریفی که او از اخلاق و جامعه ای آرمانی بیان میکند بسیار تحت تاثیر اندیشه روسو و کانت می باشد.

 

نگاهی متفاوت به تئوری جیمز آرون

آیا احمق ها مقصر شرایط کنونی جامعه هستند؟ جمیز آرون ادعا میکند احمق فردی است که در روابط خود دارای ویژگی هایی از جمله

  1. به خود اجازه می دهد تا از مزایای ویژه ای بهره مند شود و این کار را به صورت سیستمی انجام می دهد.
  2. او خود را شایسته انجام این کار می داند
  3. او با این کار خود را در برابر اعتراضات دیگران ایمن می کند.

این کاملا واضح است که ما در زندگی ممکن است با افراد احمق بسیاری مواجه باشیم یک احمق ممکن است در ترافیک باعث ایجاد بی نظمی شود و برای خود این حق را قائل باشد که این کار را باید انجام می داده است. او معتقد است که از شما برتر است و هنگامی که شما با او بحث می کنید عصبی می شود اینکه یک نفر پایین تر از او دارد دیدگاه و کارهای او را مورد انتقاد قرار می دهد. این توضیح جیمز از یک فرد احمق است او سپس بیان می کند که چگونه ممکن است یک نفر به فردی احمق تبدیل شود. جمیز در تئوری احمق ها ادعا میکند یک نفر ممکن نیست به صورت ذاتی احمق باشد این فرهنگ جامعه است که باعث می شود افراد به فردی احمق تبدیل شوند، در حالی که ممکن است شرایط ژنتیکی یک فرد او را مستعد این ویژگی کند اما تاثیری که فرهنگ و جامعه بر او می گذارد بیشتر از تاثیر ژنتیک فرد می باشد. آرون مثال های مختلف و همین طور به توصیف شرایطی که یک فرد ممکن است تبدیل به یک احمق شود، می آورد از جمله ی آنها: هنجارهای جنسیتی، گسترش خودشیفتگی که به وسیله شبکه های اجتماعی روی می دهد، روش های سرمایه داری که این احساس را در شهروندان ایجاد میکند که حق دارد با هزینه های اجتماعی به اهداف خود دست پیدا کند، خانواده، دین و هزاران مثال و شرایط دیگر که به احمق شدن افراد کمک می کند.

جیمز آرون به دلیل تحصیل در رشته فلسفه مدلی از علل رفتار انسان را ارائه می دهد او در اینباره می گوید یکی از عواملی که بر رفتار انسان تاثیر می گذارد طبیعت است که مدل ژنتیکی رفتار انسان را دریافت می کند. دومین مورد که بر رفتار انسان تاثیر می گذارد والدین، دین، محیطی که در آن آموزش می بیند و هنجار های اجتماعی می باشد. تاکید جمیز بر طبیعت می باشد. در فلسفه بحث های زیادی در این باره صورت گرفته است. عده ای از فیلسوف ها مانند آرون بر طبیعت تاکید دارند و عده ای دیگر پرورش اما نکته ای که اینجا وجود دارد کسی از تاثیر این دو همزمان و انتخاب آزادانه افراد در این تاثیر پذیری چیزی نگفته است. کامل ترین تعریفی که درباره ی نبودن اراده در این نظریه فلسفی ارائه شده است از جانب استراوسون می باشد او می گوید زمانی که فردی می خواهد درباره ی چیزی تصمیم بگیرد تصمیم او به شرایطی که در آن است بسیار وابسته می باشد. ما نمی توانیم به صورت مستقل درباره ی چیزی تصمیم بگیریم در بیشتر مواقع این انتخاب به تصمیم گیری های افرادی پیش از ما وابسته است.

بیشعورها

 

  • افراد احمق مقصر هستند؟

حال که با نظریه و اندیشه ی آرون آشنا شدیم می خواهیم نگاهی متفاوت به این نظریه داشته باشیم اولین دیدگاهی که می توان در این باره بیان کرد این است که ما خود ذاتمان را انتخاب نمی کنیم و این هیچ بستگی به ما ندارد همین طور که انتخاب نمی کنیم در کجای این دنیا چشم به جهان بگشاییم پس با این توصیف ما هیچ نقشی در احمق شدن و قرار گرفتن در شرایطی که ما را تبدیل به یک احمق بکند نداریم. جیمز به این دیدگاه این پاسخ را می دهد که ما هیچ انتظاری نداریم که احمق ها روش خود را تغییر دهند. در واقع اگر از این دیدگاه به تئوری جیمز آرون نگاه کنیم ما یک احمق هستیم. شاید بخشی از این دیدگاه درست باشد که ما در بسیاری از شرایط حق انتخابی نداریم اما اینکه بخواهیم در این شرایط خود را به بدترین سمت سوق دهیم انتخاب درستی نمی باشد. این همان نظری است که جیمز آرون آن را در کتابش توضیح می دهد. جیمز بخش عمده ای از کتاب خود را صرف این موضوع کرده است که چگونه می شود شرایط اجتماعی، خانواده، محیطی که شخص در آن آموزش می بیند شرایطی را فراهم کند که فردی که دارای ذاتی احمق است به یک احمق تمام عیار تبدیل شود.

نکته دیگری که وجود دارد این است، زمانی که ما یک فرد را به خاطر آسیب هایش سرزنش می کنیم و می گوییم تمام اتفاقات تقصیر خود آن شخص است دو دیدگاه می توان ارائه داد:

  • این فرد دچاری نقصی بوده است که در معرض آسیب قرار گرفته است
  • این فرد علاوه بر نقص هایی که داشته است ، خود باعث به وجود آمدن این نقص ها شده است.

اگر بخواهیم شخصی را به خاطر مورد اول سرزنش کنیم این کار درستی نمی باشد؛ اما زمانی که فرد به صورت خودآگاهانه باعث می شود که در این وضعیت قرار گیرد سرزنش کردن او کمی منطقی تر به نظر می رسد که بر اساس نظریه استراوسون که ما قدرت انتخاب آزادانه نداریم باز هم سرزنش کردن دیگران امری نادرست است؛ اما جیمز آرون دیدگاه دیگری دارد، او کسانی را که دارای دیدگاه اول هستند و برای شرایطی که در آن قرار گرفته اند توجیه های غیر منطقی می آورند قبول ندارد و معتقد است اگر کسی در این شرایط احمق نباشد فردی خوش شانس است؛ اما هیچگاه حالت مطلقی وجود ندارد اینکه ما بخواهیم افراد را دسته بندی کنیم خود نوعی احمق بودن است زیرا هیچ گاه نمی توان درباره ی رفتار انسان علتی قطعی را بیان کرد.

بیشعورها

 

توصیف جیمز آرون از دونالد ترامپ

این نگاه جیمز آرون به افراد نگاهی خصمانه است این توصیف تنها زمانی که یک فرد نسبت به دیگری کینه داشته باشد قابل توجیه می باشد این اندیشه را درباره ی دونالد ترامپ نیز بیان می کند؛ اما باید گفت یک نفر هیچ گاه دارای شخصیت سیاهی نیست شخصیت هر فرد از رفتارهای خوب و بد او تشکیل می شود اینکه ما در کتابی بخواهیم تمام ویژگی های بد او را شرح دهیم شاید کمی بی انصافی باشد؛ اما با این حال در بسیاری از قسمت های این کتاب جیمز آرون درست به وسط خال زده است. او کینه ای از خود ترامپ ندارد و او را به خاطر کارهایی که انجام می دهد سرزنش می کند این اقدام آرون حرکتی مثبت در جهت بهبود جامعه و اوضاع مردم است او در واقع با این انتقاد ها می خواهد مردم را نسبت به شرایط و افرادی که در اطراف آنها قرار دارند آگاه کند، او این انتقاد ها را تنها برای تغییر روش های سیاسی و روابط بین المللی ترامپ بیان نمی کند بلکه تمام تلاش آرون در این است که این آگاهی و این نکته که سعی کنیم در دسته ی احمق ها قرار نگیریم را برای تمامی افراد بیان می کند. علاوه بر اینکه او با اختصاصی کردن این نظریه بر روی یک نفر این امکان را به مخاطبش داده است تا بتواند این بررسی را برای سایر احمق های که در زندگی اش با آنها مواجهه بوده است انجام دهد.

 

اقتباس سینمایی

جان واکر در سال 2019 فیلمی مستند اقتباس شده از کتاب تئوری بیشعورها به قلم جیمز آرون ساخته است. او در این فیلم مستند زمینه های پرورش فرهنگ احمق ها و نشان های مدنیت در جهانی غیر عادی و ناخوشایند را مورد بررسی قرار می دهد. سوالاتی که او در مستندش به دنبال جواب های آنها می رود این است که چرا احمق ها در محیط های خاصی رشد می کنند؟ چه چیزی جذابیت های انحرافی آنها را توجیه می کند؟ و چگونه است که آنها مدام انتخاب می شوند؟! او در این کار تفسیر ها و پاسخ متنوعی برای سوال های خود ارائه می دهد.

کتاب بی شعورها

 

من در نابودی درختان نقشی نخواهم داشت!

خواندن بعضی از کتاب ها را باید مانند دارو برای تمام افراد تجویز کرد. در انتها من هم به عنوان یک دوست پیشنهاد می کنم خواندن کتاب بیشعورها به قلم جیمز آرون به ترجمه مریم احمدی که توسط انتشارات تیسا منتشر شده است را در سایت کتابچین از دست ندهید. با این کار به قطع نشدن درختان کمک می کنید و هم نگاهتان به دنیای پیرامونتان عوض خواهد شد.

 

 

به قلم مینو مرتضایی

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مطالعه کتاب را به دیگران توصیه میکنید؟ چرا و به چه کسانی؟ کدام بخش از کتاب نظر شما را جلب کرد؟ مانند یک کارشناس نظر دهید.

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
صفا شهباز

شما ببینید با مردم کشور خودش چیکار کرده که همچین کتابی با این عنوان در کشور خودش چاپ و توزیع میشه و مردم هم استقبال می‌کنن! بعد در کشوری که بیشترین غرامت رو برای وجود همچین موجودی داده ازش دفاع میشه! فاجعه‌ست!

1400-10-12

صفا شهباز

کاش میشد و امکان این بود که مقالهٔ‌ای درخور با چاشنی تحقیقات علمی برای این نظرات تأمّل برانگیز صورت بگیره! دوستان عزیز فرض بگیرید که صد سال پنجاه سال حتّی کمتر! یک نسل دیگه‌ای بیاد این آراء و اندیشه‌های بانمک مارو ببینه! بعد صفحاتی از وطن‌پرستی‌های دیگه ما ، مثل : برجام ، قراردادهای گلستان و ترکمن‌چای هم دیده باشه! چی با خودش میگه! بعدشم کی گفته اگر دونالد ترامپ بی‌شعور هستش پس چرا کتاباش ... از اسکندر و چنگیزخان مغول هم کتاب کم نداریم! که چی! مثلاً خیلی روشن فکری! تهش آیندگان قضاوت می‌کنن!

1400-10-12

محمدرضا

اگر کتاب های خود دونالد ترامپ را بخوانید نظرتان درباره این کتاب تغییر خواهد کرد

1400-08-19

سمیه نوری زاده

این کتابا برای خراب کردن ترامپه

1400-04-27

امیر امینی

با این بلاهایی که سر مردم اورده چجوری بعضیا ازش طرفداری میکنن واقعا

1400-04-20

esfandi

ترامپ قهرمان امریکاست و خیلیا دوسش دارن

1400-04-12

snap-majid

فحش دادن به یک شخص گرچه به نظر بعضیا ادم خوبی نباشه جالب نیس برای عنوان کتاب!

1400-04-09

snap-majid

جالبه که بدونین نویسندش تو همون کشور استاده

1400-03-29

ادیب محمودی

به نظرم خیلی جالب نبود

1400-03-24

ادیب محمودی

چجوری میشه که زندگی این همه ادمو نابود کنه بعد اسمشو بزارن سیاست!!

1400-03-22

هادی جعفری

توی اقتصاد موفقیت هایی داشته ولی بنظرم سیاست مدار موفقی نیست

1400-03-17

زهرا سمنانی

کاملا معلومه که نویسنده با ترامپ مشکل داشته و فقط برای خراب کردن ایشون این کتاب رو نوشته ولی خوب هم ادم موفقیه هم اینکه به فکر مردم کشورش و منافعشون هست ولی خوب با این وجود هیچکس خالی از نقص شخصیتی نیست و همه ادما ممکنه مرتکب اشتباهاتی بشن

1400-03-10

رضا سرابی

ادم سرسختیه واقعا

1400-03-09

محرمه شاهرخی

اگه بیشعوره چرا کتاباش تو ایران داره دست به دست میشه؟!

1400-03-03

رسول مبادی

ترامپ فقط به فکر منافع مردم خودشه

1400-02-14

محسن نادم

از رئیس جمهورهای قبلی امریکا خیلی بهتره

1399-12-06

علی قادری

اسم کتاب برازنده شخصیت روی جلد کتابه

1399-11-30

کتایون ریوندی

خوب بیشعورم باشه مهم اینه که موفق ترین ادم دنیاس

1399-11-27

شهناز طالبی

ترامپ ادم بیخوده

1399-11-25

شهرام شیبانی

چقدر کتاب خوبیه. در بیشعور بودن ترامپ که شکی نیست. ولی هستن افرادی توی مملکت ما که مقامی دارن و بیشعور ترن

1399-07-29

برچسب ها