×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
راهنمای حقایق

دانلود کتاب راهنمای حقایق

راهنمای حقایق
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : راهنمای حقایق

نویسنده : مجتبی میرلوحی(نواب صفوی)

ناشر : امید فردا

تعداد صفحات : 104 صفحه

شابک : 978-622-6258-70-8

تاریخ انتشار : 1398

رده بندی دیویی : 0824045/955

دسته بندی : تاریخ ایران, علوم سیاسی, انقلاب اسلامی ایران

نوع کتاب : PDF

قیمت نسخه الکترونیک : 9900 تومان


معرفی کتاب

"راهنمای حقایق" / منشور حکومت اسلامی در سال 1329 به وسیله فدائیان اسلام
کتاب حاضر اثری از مجتبی میرلوحی (نواب صفوی) می باشد که توسط انتشارات امید فردا منتشر شده است.
فدائیان اسلام به رهبری سید مجتبی نواب صفوی (مجتبی میرلوحی) که در سال 1303 متولد شد در سال 29 زمانی که رزم آرا نخست وزیر بود، جزوه راهنمای حقایق را که در واقع نوعی تشکیلات حکومت اسلامی با استفاده ازایده های اسلامی بود به رشته تحریر درآورد. این جزوه در زمانی منتشر شد که نمایندگان سرشناس و دلسوز کشور در مجلس شورا در پی ملی شدن صنعت نفت بودند و اینکه چاپ این جزوه چه تاثیری بر مقاومت نمایندگان جبهه ملی و آیت الله کاشانی و دکتر مصدق و یارانش داشت و آیا این اقدامات باعث بازدارندگی تحرکات آن می شد یا نه را به عهده صاحب نظران و مردم امروز این مرز و بوم می گذاریم که آیا صلاح بود در آن زمان این جزوه که فدائیان اسلام آن را تدوین کرده بودند منتشر شود یا خیر احتیاج به قضاوت مردم و مورخان و سیاستمداران دارد.
در بخشی از این کتاب می خوانیم :
"لباس عمومی- لباس عمومی بخصوص کلاه بمنزله پرچم ها و شعارهایی است که بایستی یاد آورنده حقایق مذهبی و ملی یک ملتی بوده و بنوبه خود حصار محکمی برای حفظ استقلال آن ملت باشد (با تفصیل علمی آن که در این اعلامیه نمی گنجد) پس از چه رو ملت مسلمان ایران کلاه بیگانه بر سر نهاده افسار استعمار بگردن بسته است، بایستی کلاهها (بخصوص) عوض شده بجای این لگنهای زشت بیگانه کلاههای زیبای مردانه خویش را بر سر نهند و چنانچه مقتضی گردید کلاهی بطرز محترم و مخصوص ابتکار شده در دست رس عامه گذاشته شود و اگر برخی گویند دنیا بایستی متحد الشکل شود دیگران اگر غرضی ندارند بشکل زیبای ما در آیند، پس کلاه های تازه وارد بیگانه و افسار های استعمار بکلی بایستی ممنوع گردیده متخلفین را بداد گستری ارجاع نمایند."

فهرست مطالب

طریق اصلاح عموم طبقات و دستورالعمل برای شئون مختلف حکومت و جامعه

روحانیت

وزارت فرهنگ

وزارت دادگستری

وزارت کشور

وزارت دارائی

وزارت بهداری

وزارت پیشه و هنر

وزارت کشاورزی

وزارت خارجه

وزارت جنگ

وزارت پست و تلگراف و تفلن

وزارت راه

دربار

تبصره

مشروطیت و مجلس شورای ملی

مجلس شورای ملی و انتخابات

ایران بیاری خدای جهان با اجرا دستورات گذشته بهشت جهان خواهد بود

خدای جهان و جهان عقل و دانش و جهان اسلام و قانون اساسی و افکار عمومی و عموم مردم همه و همه میدانند که سخنان ما سراسر بحق است و ما حق می گوئیم و حق با ماست و ما خود ملت مسلمان ایران هستیم و اینجا مملکت اسلامی ایران و سرزمین ما پیروان آ. محمد (ص) است و خدای توانا پشتیبان ماست.

اعلام ما به دشمنان اسلام و غاصبین حکومت اسلامی دولت و سایر کارگردانانی که آنان را بخوبی میشناسیم.

اصلاح تنها در سایه قدرت و قدرت یعنی فداکاری و فداکاری تنها در سایه تربیت اسلام

 

نقد و بررسی کتاب راهنمای حقایق

با توجه به اینکه فقهای شیعه از دیرباز امکان تحقق حکومت اسلامی را ممکن یا به صلاح نمی دانستند کتاب راهنمای حقایق را باید اولین کتاب در نوع خود دانست که ایده حکومت اسلامی را مطرح می کند و آن را به تفصیل مورد بررسی قرار می دهد. به همین خاطر است که برخی از فقها در آن زمان به مخالفت با او برخواستند.

 

راهنمای حقایق

 

باید توجه داشته باشید که در زمانی که این کتاب به چاپ می رسید حکومت اجازه نشر چنین کتاب های انقلابی را نمی داد و به همین خاطر است که این گونه کتاب ها معمولا به صورت زیر زمینی چاپ و منتشر می شدند. که البته این کتاب با توجه به ایده انقلابی که درون خود داشت شاید ده ها برابر خطرناک تر از کتاب های مشابه به شمار می رفت.

مدت زمانی که نواب صفوی برای نگارش این اثر وقت گذاشته است 21 روز بوده است و عجله داشته است که کتاب سریع تکمیل شود و به عنوان مانیفست فداییان اسلام منتشر گردد. در ابتدای چاپ شدن، راهنمای حقایق برای شخصیت های مهم خارج از کشور ارسال شد و بعد در شهرهای به غیر از تعران توزیع گردید.

بررسی متن کتاب نشان می دهد که نواب صفوی به مشکلات جهان با دید فرهنگی می نگریسته است او حتی مشکلات اقتصادی جهان را هم دارای ریشه در فرهنگ می داند.

 

نواب صفوی

 

از ویژگی های این کتاب می توان به توجه نواب به همه نهادهای حکومتی داخلی و روابط بین کشورها اشاره کرد. او تلاش می کند برای هر نهادی که وجود دارد راهکارهای اسلامی ارائه دهد.

با مطالعه کتاب متوجه می شویم که فداییان اسلام آزادی، آرامش و صلحی را ارزشمند می دانند که همراه با عدالت و صلاح باشد.

بهشت جهان از جمله تعابیر و کلید واژه هایی است که نواب برای توصیف مملکت آل محمد که همان ایران باشد به کار برده است و از همین نظر افرادی را که می خواهند ایران سويیس آسیا باشد را مورد نقد و اعتراض قرار می دهد.

نگاه نواب صفوی به تمدنی غربی خیلی بدبینانه بوده و البته در سخنان او ستایش ژاپن دیده می شود که دست به بومی سازی تکنولوژی غربی زده است و مقهور آن نشده است.

کتاب راهنمای حقایق در موضوع زنان نقش مادری را برجسته کرده است اما تحصیل بانوان در رشته ها مختلف تا مقاطع بالا را ممکن می داند و از طرفی معتقد است در محل های کاری که حضور مردان زیاد است باید مکان پوشیده ای برای زنان در نظر گرفته شود.

در بحث سلطنت باید گفت که نواب بیشتر با نفس شاه و اطرافیان او مخالفت می کند و نقدی بر این ندارد که یک شخص متقی جای او سلطنت کند و قوانین اسلام را اجرایی کند. او همچنین مشروطه را اشتباه می داند و طرفدار شیخ فضل الله نوری می است.

 

کتاب راهنمای حقایق

 

نواب در این کتاب به امور حوزه های علمیه می پردازد و راه نمایی هایی را برای شناسایی و اخراج روحانی نماها انجام می رهد. به رابطه فرهنگ و اجتماع می پردازد. او در مورد تشکیلاتی شبیه به بیمه سخن می گوید و در مورد ارتقاء آموزش ها مداحان و واعظان صحبت می کند.

به نظرم برای افرادی که می خواهند نظرات یک روحانی جهادی را که چندین بار قصد ترور شاه را نیز داشته است را در مورد ریز به ریز امور جامعه مورد بررسی قرار دهند این یک فرصت مناسب است که کتاب راهنمای حقایق را بخوانند.

 

نویسنده: سعید گلمحمدی

 

 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

کتاب های دیگر انتشارات امید فردا

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
Mojtaba

کتاب جالبیست

1400-08-11

روحبخش

این کتاب رو خیلی دوست داشتم

1400-08-11

sajad

چرا نمیشه دانلود کرد

پشتیبان سایت

برای دانلود و مطالعه باید یکی از اپهای کتابچین (آی او اس، اندروید، ویندوزی) را نصب کنید.

1400-07-05

زاهد احمدزاده

همه روحانیون بخوانند همه انقلابیون بخوانند همه ملت ایران بخوانند

1399-04-12

برچسب ها