×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
زنان سیبیلو و مردان بی ریش

دانلود کتاب زنان سیبیلو و مردان بی ریش

زنان سیبیلو و مردان بی ریش
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : زنان سیبیلو و مردان بی ریش

نویسنده : افسانه نجم آبادی

ناشر : تیسا

مترجمان : آتنا کامل, ایمان واقفی

تعداد صفحات : 150 صفحه

شابک : 978-600-7683-65-1

تاریخ انتشار : 1396

رده بندی دیویی : 305/420955

دسته بندی : تاریخ ایران, علوم اجتماعی، فرهنگ و سبک زندگی, کتابهای روانشناسی

نوع کتاب : Epub

قیمت پشت جلد : 14900 تومان

قیمت نسخه الکترونیک : 5200 تومان


معرفی کتاب

" زنان سیبیلو و مردان بی ریش " اثری به تألیف  استاد تاریخ و مطالعات جنسیت دانشگاه هاروارد ، افسانه نجم آبادی می باشد که از سوی انتشارات تیسا منتشر شده است.

این کتاب به تغییرات امیال و هنجارهای جنسی قبل و بعد از قرن 19 کشورمان می پردازد. همچنین با ارائه مستندات دقیق، به هم جنس خواهی مردان ایرانی در دوره قاجار و پیش از آن به صورت مسئله ای عادی در جامعه پرداخته و نشان می دهد که این مسئله عامل  انزوای شدید زنان در آن دوران بوده است. زنان تنها جنسیتی برای تولیدمثل درنظر مردان بودند .پس از اینکه تعاملات بین ایران و اروپا از اواسط قرن19 بیشتر و بیشتر شد، روند تغییر هنجارهای جنسی آغاز شد. این فرآیند ابتدا با پنهان کردن امیال همجنس خواهی دربرابر نگاه اروپاییان شکل گرفت و با حضور پررنگ تر در عرصه اجتماع، منجر به حذف و انزجار از معشوق مذکر بی ریش شد. این تاثیر اروپا، زنان را نیز وارد عرصه کرد و نه تنها به زیبایی، جنسیت زنانه داد بلکه ازدواج و تولیدمثل را نیز با عشق درآمیخت . ..

در بخشی از این کتاب می خوانیم: " عشق و میل مردانه که ارتباط تنگاتنگی با مفاهیم زیبایی در گفتمان سده‌های میانی ایران دارند، همان‌قدر که می‌توانست در چهرة زنی زیبا نمایان شود، می‌توانست در چهره مردی زیبا نیز خود را عیان کند. آثار اسلامی پیشامدرن یا جنسیت را بی‌ارتباط با عشق و زیبایی در نظر می‌گرفت یا زیبایی مرد و همجنس‌دوستی او گرایش برتر قلمداد می‌شد. همان‌طور که پیش‌تر دیدیم در ادبیات، از صفات یکسانی برای توصیف زیبایی تن مرد و زن استفاده می‌شد و در نقاشی‌ها ظرایف مربوط به زیبایی، در چهره این دو یکسان بود. در سنت شعر فارسی، قالب شعری غزل، تبدیل به محبوب‌ترین قالب شعری جهت بیان همجنس‌دوستی مردان شد؛ اگرچه این تمایلات منحصر به این قالب شعری نبود... "

فهرست مطالب

پیشگفتار
مقدمه
پی‌نوشت‌ها
بخش یکم: زیبایی، عشق و سکسوالیته
فصل یکم: اوایل دوران قاجاریه
مردان، امردان و زنان
پی‌نوشت‌ها
فصل دوم: تحولات قرن نوزدهم
جام شراب سرنوشت‌ساز و ایمان‌برانداز
اثرات دگرجنس‌خواهی هنجاری
عنوان فصل‌های بخش دوم:
پی‌نوشت‌ها
کتابنامه

زنان و مردان دوران قاجار

کتاب "زنان سیبیلو و مردان بی ریش" نوشته ی افسانه نجم آبادی می باشد که یک پژوهش حول محورگفتمان جنسیتی در دوران قاجارمی باشد. این پژوهش که کتاب حاضر، جلد اول اون هست، به بررسی رفتارهای جنسی و گفتمان جنسیتی در دوران قاجار پرداخته شده و نشون میده در اون زمان چه رفتارهایی هنجار بوده اند و چه رفتارها و کلمات جنسیتی حاوی معانی دیگر بودند. نویسنده برای نگارش این کتاب از منابع زیادی مثل نقاشی ها، پارچه نوشته ها و تصاویر ضرب شده بر روی مسکوکات استفاده کرده است.

در بخش اول این کتاب به توضیح مردان ،امردان و زنان پرداخته و ظاهرا عرف اون زمان تفاوت بسیار زیادی با ایران مدرن داشته است. برای مثال، ترجیح جنسی مردان که تمایل به امردان در عوض زنان بود، رواج زیاده  داشته و سطح بین المللی هم شناخته شده بوده است. در بخش های دیگر نیز به بررسی تاثیرات هنجار همجنس خواهی در فرهنگ قاجار پرداخته است..

بر اساس گفته نجم آبادی باغ های تصویر شده در نقاشی ها و شعرهای فارسی، مملو از حور و امرد (یعنی مردان بی ریش و جوان زیباست) که اغلب در لباس ساقی به تصویر درمی آیند. امروزه به جای این شخصیت ها بیشتر از واژه پسربچه و بچه دوست استفاده می شود.

در فصل سوم به بررسی نقش جنسیت در مدرنیته در سطحی نمادین می پردازدکه در آن به شیر و خورشید، که اولین بار رسماً در سال ۱۸۳۶ به عنوان نماد ملی انتخاب شد،اشاره می کند.

 

زنان سیبیلو و مردان بی ریش

 

درفصل پنجم به بررسی سیاست رؤیت پذیری عمومی و بحث فضا و جنسیت در ایران می پردازد. این فصل به ترسیم نتایج مختلط کردن روابط اجتماعی بر نحوه ی بیان زنان در شکل کلامی و جسمانی،  و همچنین تأثیر آن بر فضای روابط اجتماعی زنانه خواهد پرداخت.

در کتاب حاضر نشان می دهد که چگونه جنسیت و تمایلات جنسی همپای مدرنیته در ایران دچار تغییر و دگرگونی شده است.
کتاب پژوهشی است درباره امر جنسی که از طریق مواجهه ایران با غرب در قالب مفاهیمی چون ملت، جنسیت، وطن و علم صورت بندی جدیدی به خود گرفته است

به اعتقاد نویسنده ، عمده ترین تفاوت فرهنگی ایران با اروپا ، روابط اجتماعی میان زنان و مردان اروپایی و حضور زنان اروپایی در فضاهاي عمومی تلقی می کند، ولی در این کتاب به این نتیجه می رسد که خود این فرضیه، برآمده از هنجارسازي دگرجنس خواهی و زنانه کردن زیبایی اسـت. این نتیجه گیری تاثیر شگرفی بر کتاب حاضر گذاشته است. او می کوشد در فصل اول کتاب به این موضوع بپردازد. همچنین در این کتاب متعارف بودن دوگانه زن/ مرد زیر سؤال می رود. این کار را نجم آبادی به کمک تمایزي انجام می دهد که در قرن نوزدهم میان مذکربودن و مردبودن وجود داشت.

به دلیل دقت نظری و تاریخی نجم آبادی، این کتاب را به یکی از متون جریان ساز در حوزه تاریخ مدرن ایران، علوم سیاسی و مطالعات جنسیتی بدل کرده است. در واقع این اثر روایت نظام مندی از مفهوم گرایش جنسی و ظهور آن در مدرنیته ایرانی در عصر مشروطه و پهلوی ارائه می کند.

این کتاب کوشیده است بـه اتکای منابع تصویری، روایی و مکتوب نشـان دهد کـه الگو جنسیتی ایرانیان چگونه و برحسب چه منطقی و در متن کدام شرایط اجتماعی از قسمی هم جنس دوستی تاریخی به جانب دگرجنس خواهی رمانتیک گرایید و متناسب با ارزش های «مدرن» هنجارسازی شد.

به قلم: نفیسه علیزاده

 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
فریبا رازند

جقد جالب بود. روابط بین زن و مرد و ... در گذشته را کاملا جدید به تصویر کشیده

1399-02-17

kimia_kima

فقط دو فصل از کتاب رو گذاشتین. پس بقیه ش کجاست؟

پشتیبان سایت

با سلام این کتاب کلا و مجموعا شامل دو فصل میباشد.

1398-02-16

برچسب ها