×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
طب سنتی ایران - بخش پنجم

دانلود کتاب طب سنتی ایران - بخش پنجم

طب سنتی ایران - بخش پنجم
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست

نام کتاب : طب سنتی ایران - بخش پنجم

نویسنده : یوسف بیگ باباپور

ناشر : منشور سمیر

تعداد صفحات : 133 صفحه

شابک : 978-600-8370-68-0

تاریخ انتشار : 95

رده بندی دیویی : 610/955

دسته بندی : عطاری و طب سنتی, تغذیه و رژیم غذایی, دارو و درمان

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : 29100 تومان


معرفی کتاب

"طب سنتی ایران" / بخش پنجم از آبدانات تا سرپل ذهاب
کتاب حاضر اثری از دکتر یوسف بیگ باباپور می باشد که توسط انتشارات منشور سمیر منتشر شده است.
فرهنگ و تمدن شکوهمند دوره اسلامی، یکی از شاهکارهای هویتی بی نظیری است که در طول تاریخ بشر، جهان به خود دیده است. داشتن این پدیده شگفت انگیز را خداوند متعال از آنِ ملّتی کرده که امروز میراث بانِ آن ماییم و بدان فخر می ورزیم. تمدن اسلامی با داشتن میراث مکتوب بی شماری که هر کدام به مانند سجل و شناسنامه هویتی و ملی ماست، ما را از دیگر ملل و اقوام در جهان متمایز ساخته و به اصطلاح یک سر و گردن افزون نموده است. این ادعا زمانی مستدل می شود که به میراث به جای مانده از اسلاف و گذشتگان خود بنگریم و کمّ و کیف آن را با تمدن های دیگر به ترازوی قیاس نهیم. زمانی که هنوز نیوتُن ها و کَپلرها به دنیا نیامده بودند، خواجه نصیرها و ابن هیثم های ما دانش اعجاب انگیز بشری را تا جایی که در باور بشر آن عصر نمی گنجید، چنان بارور کرده بودند که دانشمندان جهان را وامدار خود ساختند؛ و وقتی می بینیم که بیش از 400 سال قانون ابن سینا مهمترین کتاب درسی آموزش پزشکی در دانشگاه های معتبر اروپا بود و پس از اختراع صنعت چاپ، سومین کتاب چاپی دنیا (1592م.) محسوب می شود، و هزاران هزاران تأثّری که دانش جهان از این تمدن بهره ها برده و به پیشرفت بشر کمک کرده است. طب سنتی از دیرباز در ایران حائز اهمیت و از اعتبار خاصی برخوردار بوده و هست تا آن‌جا که از منابع مکتوب و اسناد برمی‌آید در قرون وسطی دانشمندانی نظیر رازی و بوعلی سینا از روش‌های گیاه درمانی در پزشکی استفاده می‌کردند و آثار آن‌ها از نظر تشخیص و درمان اهمیت ویژه‌ای داشته است. هدف اصلی طب سنتی حفظ توازن و هماهنگی میان تن و روان بوده است. هم‌اکنون نیز در گوشه و کنار ایران علی‌الخصوص نقاط دور افتاده و روستاهایی که کمتر متأثر از فرهنگ جدید شهری یا شهرزدگی شده‌اند به وضوح قابل مشاهده است.
در بخشی از این کتاب می خوانیم :
"در منطقه مورد بررسی بیماری روحی به نام بادیازار معروف است، و هر فردی که بادی به او رسیده باشد، از اهل هوا شمرده شده و «زارش» می‌گیرد، درمان آن قربانی دادن و تسلیم شدن است، هرگاه باد به سراغ فردی بیاید بر گُرده او سوار می‌شود و مرکوب باد است. و باد، به زودی او را هوایی می‌کند، از این رو از اهل هوا شمرده می‌شود. برای رهایی از درد و رنج باد بایستی نزد بابازارها و مامازارها برود. ماما یا بابای زار، رابطی است بین زار و فرد مبتلا. و از آن‌جا که هر بادی همانند انسان‌ها در گونه‌های متفاوت چون مهربان، بی‌رحم، بینا، نابینا، کافر و مسلمان است،‌ ماما یا بابا با اجرای مراسمی خاص، باد ویژه را به پایین می‌آورد، و درخواست‌های او را به اطلاع بیمار می‌رساند، در پی بررسی‌های به عمل آمده تعداد بادها را قریب به 72 باد می‌دانند، نام بادها ترکیبی از عربی، آفریقایی، فارسی است و هر کدام از زادگاه خود به سراغ بیمار آمده‌اند برخی از این نام‌ها که توسط بابازار جزیره هرمز و جزیره هنگام ذکر شده است عبارتند از:
مابت mâbet که بزرگ‌زارها است. اُف مابت of mâbet، شیخ شنگر šix šangar، سیف seyf، سادانی sadani، یاور yāvar، کشم kešm، دی‌کپ تو daykaptu. لاگیتو lāgito ـ گلّه نتو qalley nato، بربره barbara، شم بره šambara، شن تووْ šan tov و نام برخی از مشایخ و بزرگان مانند شیخ شائب و شیخ شریف."

فهرست مطالب

مردم نگاری شهرستان آبادانان

مردم نگاری استان همدان

مردم نگاری شهر راين

مردم نگاری استان بوشهر گناوه

مردم نگاری استان كرمان ميم ند

مردم نگاری استان هرمزگان شهرستان قشم

مردم نگاری شهرستان بندرعباس

مردم نگاری شهرستان قصرشيرين

مردم نگاری شهرستان سرپل ذهاب

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

کتاب های دیگری از نویسنده یوسف بیگ باباپور

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
برچسب ها