×

جستجو

×

دسته بندی ها

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
فضا، تفاوت، زندگی روزمره

دانلود کتاب فضا، تفاوت، زندگی روزمره

فضا، تفاوت، زندگی روزمره
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست

نام کتاب : فضا، تفاوت، زندگی روزمره

نویسندگان : خوانش هانری, لوفور هانری

ناشر : تیسا

مترجمان : افشین خاکباز, محمد فاضلی

تعداد صفحات : 555 صفحه

شابک : 978-600-7212-38-7

تاریخ انتشار : 1393

رده بندی دیویی : 307/7601

دسته بندی : علوم اجتماعی، فرهنگ و سبک زندگی, علم فلسفه، منطق و خداشناسی

نوع کتاب : Epub

قیمت پشت جلد : 31000 تومان

قیمت نسخه الکترونیک : 8900 تومان


معرفی کتاب

"فضا، تفاوت، زندگی روزمره" / خوانش هانری لوفور
کتاب حاضر با عنوان اصلی (Space,Difference,Everyday Life:Reading Henri Lefebvre) اثری از هانری لوفور (Henri Lefebvre) می باشد که با ترجمه ای از افشین خاکباز و محمد فاضلی، توسط انتشارات تیسا منتشر شده است.
مجموعه کتاب‌های فرهنگ و شهر شامل ترجمه‌ها، تألیف‌ها و تحقیقاتی است که برای توسعه گفتمان فرهنگ‌گرا در زمینه شناخت شهر و مدیریت شهری منتشر می‌شوند. هدف از انتشار این مجموعه، ارائه تازه‌ترین دیدگاه‌های معرفت‌شناسانه و مدیریتی در زمینه شهر است. دیدگاه‌های تازه در این حوزه معمولاً با نام چرخش فرهنگی شناخته می‌شوند. چرخش فرهنگی در دهه‌های اخیر واژه‌ای کلیدی برای تمام حوزه‌های مطالعاتی معطوف به جامعه و انسان از جمله شهر بوده است. در این چرخش معرفت‌شناسانة فرهنگ‌گرا در گفتمان مطالعات شهری، نه‌تنها موضوعات معطوف به وجوه نمادین و معنایی شهر  بلکه رویکرد و روش‌شناسی کیفی بیش از گذشته در کانون مطالعات شهری قرار گرفته است. این گفتمان فرهنگ‌گرا، از سویی متأثر از تحولات اجتماعی در زمینه واقعیت شهر و از سوی دیگر تحولات معرفت‌شناسانه در روش‌های شناخت و فهم شهر است.
جامعه ایران مانند دیگر جوامع طی چند دهه اخیر به سوی جامعه شهری در حال تحول بوده است. اکنون بیش از هفتاد درصد جمعیت ایران در شهرها زندگی می‌کنند و شیوة زندگی شهری و شهری‌شدن سایر جمعیت‌های روستایی و ایلی ایران را نیز متأثر ساخته است. شهری‌شدن جامعه ایران هم‌زمان و همراه با تأثیرپذیری از فرایندهای عمومی دیگر مانند رسانه‌ای شدن، صنعتی‌شدن، تجاری‌شدن، مصرفی‌شدن، جهانی‌شدن، فراغتی‌شدن، فردگرا شدن و فرایندهای فرهنگی دیگر است. این تحولات وضعیت جامعه شهری ایران را پیچیده ساخته و آن را به مهم‌ترین مسئله کلیت نظام اجتماعی درآورده است. شهری‌شدن جامعه ایران ضمن خلق فرصت‌های تازه و مهم برای توسعه همه‌جانبه، با چالش‌های گسترده و عمیق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی همراه است. ما اکنون بیش از هر زمان دیگر نیازمند روش‌ها و رویکردهای تازه و کارآمد برای شناخت و مدیریت شهری هستیم. ما باید بتوانیم هم‌زمان تجربه‌های مطالعات و مدیریت شهری در سطح جهانی و محلی را شناسایی و آنها را ارتقا بخشیم تا به دانش گسترده و عمیق شهری برای توسعه شهری و مدیریت آن دست یابیم.
مجموعه متون و کتاب‌های فرهنگ و شهر برای تحقق این هدف بزرگ تهیه و منتشر می‌شوند. این مجموعه را نه‌تنها محققان و پژوهشگران رشته‌های مختلف علوم اجتماعی مانند مطالعات فرهنگی، جامعه‌شناسی، انسان‌شناسی، جمعیت‌شناسی، حقوق، تاریخ، جغرافیا، روان‌شناسی اجتماعی و تمام کسانی که با حوزه مطالعات شهری مانند برنامه‌ریزی و مدیریت شهری، طراحی شهری و شهرسازی سروکار دارند؛ بلکه مدیران و کارگزاران شهری می‌توانند استفاده کنند. مجموعه فرهنگ و شهر برای گسترش و توسعه گفتمان مطالعات شهری در ایران منتشر می‌شود.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:
"لوفور در پرسش از عالم، به مانند بقیه ‌‌آثارش، در پی برکشیدن مدعاهایی از میان آن چیزی است که عموماً مارکسیسم غربی خوانده می‌‌شود. قرائت وی از مارکس در پی دیدن کلیت کارهای او، نه مرجح‌انگاشتن نوشته‌‌های اولیه ‌‌«انسان‌‌گرا» و نه نوشته‌‌های «علمی» بعدی است. برای لوفور، مهم‌‌ترین سرنخ از مارکس درباره ‌‌پرسش از عالم برگرفته از کار اولیه ‌‌وی، یعنی رساله ‌‌دکتری مارکس است. مارکس در این اثر اعلام می‌‌کند که «فلسفی شدن عالم هم‌‌زمان با عالمی شدن فلسفه است؛ یعنی، تحقق آن هم‌‌زمان به معنای زوال آن است». معنای این عبارت برای مارکس، آن است که فلسفه در جریان واقعیت یا تحقق‌یافتن، استعلا می‌‌یابد یا بر آن غلبه می‌‌شود. لوفور معمولاً این جمله ‌‌مارکس را یادآوری می‌‌کند؛ به عبارتی، کل کار وی را می‌‌توان تلاش برای درک رابطه ‌‌اندیشه ‌‌فلسفی با تحقق آن دانست؛ تحولی که وی آن را فرافلسفه می‌‌خواند. مسئله در نظر لوفور تفکر انتقادی درباره ‌‌فلسفه است؛ دیدن آنکه چگونه فلسفه می‌‌تواند استعلا یابد یا بر آن غلبه ‌‌شود. این عبارت به همان اندازه که به معنای Uberwinden نیچه‌‌ای و هایدگری است ـ به معنای غلبه‌کردن یا خلاص شدن از ـ و به همان اندازه به معنای ‌‌Aufheben هگلی و مارکسی است ـ واژه‌‌ای که لنین آن را چنین تفسیر کرد: غلبه‌‌یافتن و پایان‌نهادن بر چیزی و هم‌‌زمان حفظ‌‌کردن و نگه‌‌داشتن آن."

فهرست مطالب

پیشگفتار    
درآمد    
فصل یکم: تولید هانری لوفور    
استفان کیفر، کانیشکا گونواردنا، کریستین اشمید، ریچارد میلگرام
فصل دوم: نظریه هانری لوفور درباره تولید فضا به سوی دیالکتیکی سه‌بُعدی    
کریستین اشمید، ترجمه: باندولاسا گونواردنا
فصل سوم: خوانش انقلاب شهری فضا و بازنمایی    
والتر پریگ
فصل چهارم: فضا به‌مثابه انتزاع انضمامی    
لوکاس استانک
فصل پنجم: عالمگیر شدن قبل از جهانیشدن    
لوفور و اکسلوس استوارت الدن
فصل ششم: لوفور بدون هایدگر    
جفری ویت
فصل هفتم: مارکسیسم و زندگی روزمره درباره هانری لوفور، گای دبور و برخی دیگر    
کانیشکا گونواردنا
فصل هشتم: هانری لوفور و زندگی روزمره در جست‌وجوی ممکن    
کلاوس رونبرگر، برگردان از استفان کیفر و نیل برنر
فصل نهم: ریتم‌ها، خیابان‌ها، شهرها    
کورت مایر، برگردان از باندولاسینا گونواردنا
فصل دهم: درسهایی در سوررئالیسم رابطه‌مندی، رخداد و رویارویی    
سارا نادال ـ ملسیو
فصل یازدهم: لوفور و دبور؛ ترکیبی فاوستی    
اندی مریفیلد
فصل دوازدهم: چگونه لوفور، گرامشی را شهری کرد    
استفان کیفر
فصل سیزدهم: کلیت، هژمونی، تفاوت    
هانری لوفور و ریموند ویلیامز، اندرو شمولی
فصل چهاردهم: نقد هانری لوفور بر تولیدگرایی دولتی    
نیل برنر
فصل پانزدهم: حق به شهر؛ سیاست‌های شهروندی    
لیت گیلبرت و مصطفی دیکچ
فصل شانزدهم: لوسین کرول طراحی، تفاوت و زندگی روزمره    
ریچارد میلگرام
فصل هفدهم: جهانی‌سازی لوفور؟    
استفان کیفر، کریستین شمید، کانیشکا گونواردنا، ریچارد میلگرام

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مطالعه کتاب را به دیگران توصیه میکنید؟ چرا و به چه کسانی؟ کدام بخش از کتاب نظر شما را جلب کرد؟ مانند یک کارشناس نظر دهید.

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
برچسب ها