×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
نقد تساهل محض

دانلود کتاب نقد تساهل محض

نقد تساهل محض
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست

نام کتاب : نقد تساهل محض

نویسندگان : هربرت مارکوزه, برینگتون مور, رابرت پل ولف

ناشر : تیسا

مترجم : ایوب کریمی

تعداد صفحات : 106 صفحه

شابک : 978-600-7683-83-5

تاریخ انتشار : 1396

رده بندی دیویی : 179/9

دسته بندی : تاریخ معاصر, علوم اجتماعی، فرهنگ و سبک زندگی, علم فلسفه، منطق و خداشناسی

نوع کتاب : Epub

قیمت پشت جلد : 12900 تومان

قیمت نسخه الکترونیک : 3700 تومان


معرفی کتاب

"نقد تساهل محض"
کتاب حاضر با عنوان اصلی (A Critique of pure tolerance) اثری از هربرت مارکوزه (Herbert Marcuse)، برینگتون مور (Barrington Moor) و رابرت پل ولف (Robert Paul Wolff) می باشد که با ترجمه ای از ایوب کریمی، توسط انتشارات تیسا منتشر شده است.
در سیاست نظری و عملی معاصر، تساهل به‌مثابه یکی از مفاهیم فلسفۀ سیاسی مدرن، خصوصاً در سنت لیبرال، اهمیتی اساسی دارد، اما این مفهوم و حدود و ثغور آن همواره محل مناقشه بوده است. مناظره در باب تساهل در حال حاضر نیز موضوعیت بسیاری دارد. مثلاً سؤالات زیر در حوزۀ عمومی و در میان متخصصان مطرح است: آیا می‌توان در قبال نئونازی‌ها و داعشی‌ها تساهل به خرج داد؟ آیا این گزارۀ عامیانه که «هر عقیده‌ای باید محترم شمرده شود» به آزادی به‌مثابه ستون اصلی اندیشۀ مدرن خدمت می‌کند یا علیه آن عمل می‌کند؟ آیا تساهلی که در جهان معاصر تبلیغ می‌شود، رهایی‌بخش است یا سرکوبگر؟ سه متفکر برجستۀ معاصر در کتاب نقد تساهل محض، مفهوم تساهل را به تفصیل و با عمقی کم‌نظیر به بحث گذاشته‌اند. نویسندگان فقط بررسی مفهومی نمی‌کنند، بلکه مفهوم مذکور را در بافتار تاریخی غرب دربارۀ مفاهیم سکولاریسم، پلورالیسم و رهایی و نیز نیروهای اجتماعی و مذهبی مختلف مطالعه می‌کنند. این امر خصوصاً در گفتار اول بسیار مشهود است. این کتاب در سال 1965 منتشر شده و به یکی از آثار کلاسیک در حوزۀ فلسفۀ سیاسی و اجتماعی معاصر تبدیل شده است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:
"دموکراسی پلورالیستی، با فضیلتِ [خاصِ] خودش یعنی تساهل، عالی‌ترین مرحله در توسعۀ سیاسی سرمایه داری صنعتی را تشکیل می‌دهد. پلورالیسم از «محدودیت‌های» خام لیبرالیسم فردگرایانۀ اولیه فراتر می‌رود و جایی برای مشخصه‌های جمعی زندگی اجتماعی و نیز برای سیاست گروه‌های ذی‌نفع باز می‌کند که مورد اخیر به‌مثابه نسخۀ بومی‌شدۀ مبارزۀ طبقاتی ظهور یافته است. پلورالیسم در مقایسه با لیبرالیسم خودخواهانه یا محافظه‌کاری سنتگرایانه که از بطن آن‌ها ظهور یافته است، نظریه‌ای بامروت‌تر، خیراندیش‌تر، سازگارتر و بسیار پاسخگوتر به شرارت‌های ناشی از بی‌عدالتی اجتماعی است. اما پلورالیسم نسبت به شرارت‌هایی که تمام پیکرۀ سیاسی را بیمار می‌سازد و به‌عنوان نظریه‌ای دربارۀ جامعه، مانع از ظهور ملاحظاتی دربارۀ آن اصلاحات اجتماعی جامعی می‌شود که ممکن است برای علاج آن شرارت‌ها لازم باشد. پلورالیسم مانند همۀ نظریه‌های اجتماعی بزرگ به یک نیاز اجتماعی ناب در دورۀ مهمی از تاریخ پاسخ داد. اما اکنون مسائل جدیدی در مقابل امریکا قرار گرفته است؛ مسائلی که از جنس بی‌عدالتی توزیعی نیستند بلکه از جنس خیر عمومی‌اند. ما باید تصویر جامعه به‌مثابه میدان نبرد گروه‌های رقیب را کنار بذاریم و آرمانی از جامعه را فرمول‌بندی کنیم که از صرف پذیرش منافع رقیب و رسوم گوناگون متعالی‌تر باشد. فلسفۀ جدیدی از اجتماع مورد نیاز است که فراسوی پلورالیسم و فراسوی تساهل باشد."

فهرست مطالب

   فهرست
پیشگفتار    
مقدمه    
گفتار یکم: فراسوی تساهل    
رابرت پل ولف
گفتار دوم: تساهل و دیدگاه علمی    
بَرینگتون مور
گفتار سوم: تساهل سرکوبگر    
هربرت مارکوزه

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
سیدعلیرضا

عزیزانی که دنبال مسائل فلسفی و اجتماعی هستند مطالعه کنند

1400-08-18

برچسب ها