×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد؟

دانلود کتاب چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد؟

چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد؟
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد؟

نویسنده : اسپنسر جانسون

ناشر : شادن پژواک

مترجم : فریبا سبزچمنی

تعداد صفحات : 49 صفحه

تاریخ انتشار : 1394

دسته بندی : موفقیت و انگیزشی

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : 3000 تومان


معرفی کتاب

"چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد؟" / شیوه ای شگفت انگیز برای تغییر در کار و زندگی
کتاب حاضر با عنوان اصلی (Who moved my cheese) اثری از اسپنسر جانسون (Spencer Johnson) می باشد که با ترجمه ای از فریبا سبزچمنی، توسط انتشارات شادن پژواک منتشر شده است.
در این داستان، چهار موجود خیالی به تصویر کشیده شده اند. دو آدم کوچولو با نامهای هِم و هاو و دو موش با نامهای اسنیف و اسکاری  که هر یک ابعاد پیچیده و ساده ما را فازغ از سن، جنسیت، نژاد و ملیت نشان میدهند. گاهی ما ممکن است مانند اسنیف عمل کنیم، او خیلی سریع تغییر می کند، یا مانند اسکاری باشیم که خیلی زود وارد عمل می شود. شاید مثل هم باشیم که  تغییرات را انکار می کند و زمانی که احساس کند تغییرات منجر به اتفاق بدی می شوند، در برابر آن مقاومت دارد یا مانند هاو که وقتی فکر میکند تغییرات منجربه نتیجه خوبی می شوند سریع خود را با آن سازگار میکند.
ما از هر بعد وجودی خود که استفاده کنیم، اشتراکاتی با دیگران داریم و نیاز داریم تا راه خود را در این پیچ و خم پیدا کنیم، موفق بشویم زمانهای تغییر را بشناسیم.
این کتاب وقت زیادی نمی‏خواهد، ولی تآثیرش بسیار عمیق است.  همانطور که  داستان را میخوانید، متوجه وجود سه بخش در داستان می شوید.
بخش اول یک گردهمایی است. چند تا همکلاسی قدیمی دور هم جمع شده‎اند و در مورد اتفاقاتی که در زندگی‎شان می‏افتد صحبت می‎کنند.
بخش دوم خود داستان «چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟» است. که در واقع بخش اصلی کتاب می‏باشد.
بخش سوم، قسمت بحث و گفتگو در مورد داستان است در این قسمت عده‏ای در مورد داستان بحث می‏کنند و از آموخته‎های خود از این داستان سخن می‏گویند. و اینکه چگونه می‏خواهند به طور کاربردی  از آن در زندگی و حرفة خود بهره گیرند. بعضی از شنوندگان این برنامه، فقط قسمت داستان را می‏خوانند و نتیجه را خودشان بررسی می‎کنند و دیگر به بخش بحث و گفتگو (بخش سوم) توجهی نمی‎کنند. عده‏ای دیگر از کلّ کتاب استفاده می‎کنند تا بتوانند از داستان به طور کاربردی تری در مسائل زندگیش استفاده کنند.

در بخشی از این کتاب می خوانیم :
"مدتی موفق به یافتن پنیری نشدند. تا سرانجام به قسمتی از هزار توی رسیدند که تا آن لحظه آنجا را ندیده بودند. آنجا ایستگاه پنیر N بود.
آنچه را می‎دیدند نمی‎توانستند باور کنند، زیرا که آنجا بزرگترین انبار پنیری بود که تا آن روز دیده بودند.
در تمام طول این مدت، هِم و هاو سرگرم بررسی وضعیت در ایستگاه C بودند. کم کم از آثار بی غذایی رنج می‎بردند و ناامید و عصبانی بودند و همدیگر را به خاطر موقعیتی که درش قرار گرفته بودند  سرزنش می‎کردند.
گاهی اوقات هاو به دوستانش یعنی اسنیف و اسکاری فکر می‎کرد و خیلی دوست داشت بداند که آیا آنها توانسته‎اند پنیر جدیدی پیدا کنند یا خیر!
هاو خوب می‎دانست که دویدن و جستجو کردن در هزارتوی، مستلزم متحمل شدن زحمات بسیار زیادی است، اما این را هم می‎دانست که بالاخره آنها به نتیجه می‎رسند و این وضعیت برای آنها زیاد طول نمی‎کشد.
بعضی وقتها، هاو تصور می‎کرد که اسنیف و اسکاری پنیر تازه‏ای پیدا کرده‎اند و از خوردن آن لذت می‏بردند.
هاو حتی با خود می‎گفت: چقدر خوب می‎شد اگر من هم در این هزارتوی به راه بیفتم و پنیر تازه‏ای را جستجو کنم. او حتی می‏توانست مزه پنیر جدید را زیر زبانش حس کند.
هر چه تصویر خود را در حال یافتن پنیر جدید و لذت بردن از آن در ذهنش واضح‏تر می‎دید، انگیزه‎اش برای تغییر کردن و ترک ایستگاه پنیر C یعنی همان ایستگاه خالی، بیشتر می‏شد. "

فهرست مطالب

چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد؟
پیش گفتار    
مقدمه    
گردهمایی دوستانه    
داستان    
نتیجه گیری   

کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد یا چه کسی پنیر مرا دزدید اثر اسپنسر جانسون است و در ژانر خودیاری یا انگیزشی دسته بندی می شود. نویسنده تلاش کرده است در قالب داستان روشی برای ایجاد تنوع در زندگی و تغییر در آن پیشنهاد نماید. جانسون برای نشان دادن درون انسان ها دست به خلق 4 شخصیت خیالی شامل 2 موش با اسم اسکوری و اسنیف و 2 آدم کوچولو با اسم هاو و هم زده است.

 

چه کسی پنیر مرا جابجا کرده؟

 

تحلیل شخصیت 4 نفر

این 4 نفر به نوعی نشان دهنده رفتار و درونیات آدم ها در شرایط مختلف هستند. اسنیف نماد کسی است که سریع تغییرات به وجود آمده را حس می کند یا به اصطلاح بو می کشد. اسکوری در مقابل در برابر تغییرات سریع واکنش نشان داده و وارد عمل می شود. هم دست به انکار تغییرات می زند و در مقابل آن مقاومت می کند. هاو در برابر تغییرات به وجود آمده خود را وفق می دهد.

پنیر

در کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد، پنیر نماد تمام آرزوهایی است که افراد دارند. به طور مثال می توان پیدا کردن شغل مناسب، ایجاد یک رابطه مطلوب و به دست آوردن موقعیت اجتماعی مناسب را در این داستان به عنوان پنیر فرض کرد. در این حالت کتاب به شما یاد می دهد به چه روش هایی می توانید به اهداف خود دست یابید یا با شرایط به وجود آمده کنار بیایید.

دالان

در این داستان آدم کوچولوها و موش ها داخل کانالی پر پیچ و خم زندگی می کنند و برای به دست آورد پنیر تلاش می کنند. در این صورت می توان این دالان پر پیچ و خم را نماد جامعه، خانواده، مدرسه یا محل کار دانست که در برابر رسیدن به اهداف در آن چالش هایی برای شما ایجاد می شود.

 

چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟

 

درس از چالش ها

در پنیر مرا چه کسی جابجا کرد، چالش های مختلفی در برابر این 4 نفر که در پی به دست آورد پنیر هستند به وجود می آید. در زمان به وجود آمدن چالش ها هر بار فقط یکی از این افراد واکنش مناسبی نشان می دهد. بعد از موفقیت این فرد درس های حاصل از این موقعیت را روی دیواره این کانال ها می نویسد. خواننده با اطلاع از این درس ها می تواند روش های مناسبی را برای رسیدن به اهداف خود یاد بگیرد.

استفاده از روش تمثیلی

چه کسی پنیر مرا جابجا کرد با استفاده از روش تمثیلی سعی می کند مطالب پیچیده و ساده درون انسان ها را به شکل ساده تری بیان کند. استفاده از روش تمثیلی در ادبیات فارسی نیز رواج داشته است که از آن جمله می توان به کلیله و دمنه و مرزبان نامه اشاره کرد. این روش علاوه بر اینکه باعث جذابیت بیشتر داستان می شود می تواند در فهم بهتر مفاهیم پیچیده به خوانندگان کمک کند.

موشکافی بیش از اندازه

این کتاب موشکافی و تعلل بیش از اندازه را مورد نقد قرار داده و اعلام می کند که در برابر تغییر شرایط سریع واکنش نشان دهید. به زبان ساده تر می گوید که اگر در یک گوشه هر روز پنیری می یافتید و امروز نمی یابید سریع پنیری را در گوشه دیگر جستجو کنید. شاید بتوان این موضوع را مورد تردید قرار داد و گفت که انسانیت آدمی اقتضا می کند که در صورت تغییر شرایط به تفکر عمیق درباره علل و عوامل به وجود آمدن تغییر می پردازد.

نویسنده: سعید گلمحمدی

 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

کتاب های دیگری از نویسنده اسپنسر جانسون

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
آنیتا عسگری

خواندن این کتاب را به همه توصیه میکنم مخصوصا به کسانی که از تغییر موقعیت ها در زندگی ترس دارند

1400-12-16

بهزاد

متن کتاب بسیار ساده ولی پر مفهوم بود. با خوندن این کتاب متوجه توانایی های زیادی در زندگیتون می شید و سعی میکنید تغییری در زندگیتون ایجاد کنید .(حداقل برای من اینطور بود). بهترین جمله کتاب این بود : (( اگر نمی ترسیدی، چه کار می کردی؟))

1399-03-04

برچسب ها