×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود رایگان کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
سفرنامه ناصر خسرو

دانلود کتاب سفرنامه ناصر خسرو

سفرنامه ناصر خسرو
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : سفرنامه ناصر خسرو

نویسنده : ناصر خسرو

ناشر : کتابچین

دسته بندی : سفرنامه ها, مشاهیر و بزرگان

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : رایگان


معرفی کتاب

"سفرنامه ناصر خسرو"
کتاب حاضر اثری از ناصر خسرو می باشد.
ابومعین ناصر بن خسرو بن حارث قبادیانی بلخی، از شاعران بزرگ که به ناصر خسرو شهرت داشت در توابع بلخ چشم به جهان گشود. او به بیشترعلوم دوره خود از جمله فلسفه، حساب، طب، موسیقی و نجوم و کلام تسلط داشت و این امر در اشعار وی به خوبی بارز و نمایان است. ناصر خسرو همانند حافظ و رودکی قرآن را به طور کامل حفظ بود و در آثارش برای اثبات عقاید خود از آیات قرآن استفاده می کرد. در واقع این کتاب گزارشی از یک سفر هفت ساله است که از ششم جمادی الثانی سال 437 قمری از مرو شروع شد و در جمادی الثانی 444 قمری در بلخ به پایان رسید.
در بخشی از این کتاب می خوانیم :
"گفتم که شهر بیت المقدس بر سر کوهی است و زمین هموار نیست اما مسجد را زمین هموار و مستوی است، و از بیرون مسجد به نسبت مواضع هر کجا نشیب است دیوار مسجد بلند تر است از آن که پی بر زمین نشیب نهاده‌اند و هرکجا فراز است دیوار کوتاه تر است، پس بدان موضع که شهر و محل‌ها د رنشیب است مسجد را درهاست که همچنان که نقب باشد بریده‌اند و به ساحت مسجد بیرون آورده و از آن درها یکی را باب النبی علیه الصلوة و السلام گویند و این در از جانب قبله یعنی جنوب است، و این را چنان ساخته‌اند که ده گز پهنا دارد و ارتفاع به نسبت درجات جایی پنج گز علو دارد یعنی سقف این ممر در جاها بیست گز علو است، و بر پشت آن پوشش مسجد است و آن ممر چنان محکم است که بنایی بدان عظمی بر پشت آن ساخته‌اند و در او هیچ اثر نکرده، و در آن جا سنگ‌ها به کار برده‌اند که عقل قبول نکند که قوت بشری بدان رسد که آن سنگ را نقل و تحویل کند، و می‌گویند آن عمارت سلیمان بن داود علیه السلام کرده است، و پیغمبر ما علیه الصلوات و السلام در شب معراج از آن رهگذر در مسجد آمد، و این باب بر جانب راه مکه است. و به نزدیک در بر دیوار به اندازه سپری بزرگ بر سنگ نقشی است، گویند که حمزه بن عبدالمطلب عم رسول علیه السلام آن جا نشسته است سپری بر دوش بسته پشت بر آن دیوار نهاده و آن نقش سپر اوست. و بر این در مسجد که این ممر ساخته‌اند دری به د و مصراع بر آن جا نشانده، دیوار مسجد از بیرون قریب پنجاه گز ارتفاع دارد و غرض از ساختن این در آن بوده است تا مردم از آن محله را که این ضلع مسجد با آن جاست به محله دیگر نباید شد چون درخواهند رفت. "

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

"سفرنامه ناصر خسرو" :

که در بردارنده یاداشت های روازنه سفر هفت ساله او از 437تا 444 ق. به ایران، آسیای صغیر،شامات،عربستان ومصر است.

وی همه دیده های خود از اوضاع و احوال شهرها و دستاورد های سفرش را در این کتاب آورده است.

 

nasser khosrows travelogue

 

نثر سفرنامه ساده و روان است و از الگوهای کهن و ارزشمند ساده نویسی و ایجاز در نثر فارسی به شمار می رود.

سفرنامه ناصر خسرو از نظر تاریخی ،جغرافیایی، جامعه شناختی و زبان شناختی اهمیت فراوان دارد.

ناصر خسرو کوشیده است تا در این کتاب از جاده صواب دور نشود و به دور از علایق خود و بی توجه به آنها حقایق را باز نمایاند. نتیجه این رویکرد آن است که این سفرنامه :

1.صداقت وصمیمیت در بیان حقایق،حتی بر ضد خود: که در اغاز سفرنامه از باده خواری یکماهه خود سخن می گوید.

2.رعایت اختصار وایجاز و دوری از پرگویی وزیاده نویسی:ناصر مشاهدات و مسموعات هفت ساله خود را تنها در حدود 125 صفحه میگنجاند و این نشانه قدرت نویسنده بر استفاده به جا از کلمات است

3. مشاهده دقیق، توصیف و تصویر دیده های خود: ناصر به سادگی از کنار اشیا نمیگذرد بلکه حق چشم و گوش را نیک ادا می کند و آنچنان دیده هایش را وصف می کند که گویی این ماییم که داریم مشاهدات خود را بازگو می کنیم.

4. نثر ساده به دور از تعقید: ناصر به زبان مکتوب چونان وسیله ارتباط و انتقال اطلاعات می نگرد. از این رو کمتر گرفتار و در بند بازی های لفظی است و از آلودگی های مترسلانه و ادیبانه دور است.

5.عینیت در نقل مطالب: ناصر با آنکه مسلمانی صافی است، دیدگاه های خود را در نقل مشاهدات و مسموعات دخالت نمی دهد و به اصطلاح امروزه پایبند به "عینیت" است .

ویژگی نثر سفرنامه بی پیراهه بودن آن از صنایع و آرایه های لفظی و معنوی است هم چنین در سفرنامه نویسنده آنچه را دیده و شنیده است به همان شکل که دیده و شنیده توصیف کرده.

به قلم : نفیسه علیزاده

 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
حمداللخ

اسم من حمیدالله من از افغانستان هستم

1401-02-05

omid.ehtesham

فقط سرگرم کننده بود

1400-09-25

سیدعلیرضا

کتاب خوب و در زمان خودش قابل تاملی بوده و خواندن آن خالی از لطف نیست

1400-08-30

سید مرتضی رسولی

عالی بود کتاب

1398-07-03

برچسب ها