×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
معلم های نادان

دانلود کتاب معلم های نادان

معلم های نادان
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست

نام کتاب : معلم های نادان

نویسنده : محمدرضا تاجیک

ناشر : تیسا

تعداد صفحات : 121 صفحه

شابک : 978-600-6662-95-4

تاریخ انتشار : 1392

رده بندی دیویی : 8فا3/62

دسته بندی : رمان های ایرانی

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : 7000 تومان


معرفی کتاب

"معلم های نادان" / رویت پذیری و آگاه سازی امرتروماتیک
کتاب حاضر اثری از دکتر محمدرضا تاجیک می باشد که توسط انتشارات تیسا منتشر شده است.
معلم‌های نادان داستان ما، اگرچه گاه در هیبتِ و هیأتِ هویت‌های تصمیم و تدبیرناپذیر یا دو‌رگه‏ها، گاه دیگر در صورتِ مخلوقانی نفرین‌شده، گاه در ریختِ کسانی که امروز می‏آیند و فردا هوای رفتن به سرشان می‌زند و پس‌فردای آنان، قابل پیش‌بینی نیست، زمان دیگر در قالبِ کسانی که از ماندن در سرزمین زبانی یا دور شدن از آن، امتناع دارند، وقت دیگر در شکل کسانی که هیچ‌گاه به هیبت و هویتِ مردمانِ آشنا و مقبول و مشروع در‌نمی‌آیند، یا کسانی که طنین و پژواک صدای سکوتشان گوش قدرت را آزار می‌دهد، یا کسانی که با نظم نمادین مسلط «آنافورمیک» تعریف شده‌اند، و بنابراین، معنای واقعی و حقیقی آنان به تعلیق درآمده است، بازنمایی می‌شوند، بروز و ظهور می‌کنند، ولی تمامی آنها در یک امر مشترکند: معصیتِ ورود آزاردهنده به فضای خیال و امیالِ حاملان و عاملان قدرت. این معلم‌های نادان غافل از آنند که خیال‌پردازی به‌مثابه رگِ خواب یا دمل التیام‌نیافتۀ روان اربابان قدرت، با اندک انگولکی، خشم و نفرت فراوانی به ‌بار خواهد آورد. آنان غافل از آنند که در نگاه این کارگزاران قدرت، هر آن کس که با نظر و عمل خود تفاوتِ میان واقعیت و فضای خیالی را از میان ببرد و آنان را از جایگاهی که در آن می‌توانند امیال خود را بیان کنند محروم کند، دگر رادیکال می‌شود و بالاخره این معلم‌های نادان غافل از آنند که این سوپراِگوها (به بیان لاکان)، که خود را تجسم و تبلور انسان برتر می‌دانند، به بیان ژیژک، توان و انرژی لازم برای اعمال فشار بر جریان‌های دگرتعریف‌شده را از همان کام‌جویی و لذتی می‌گیرند که از آنان دریغ می‌دارند، و مایه و توان و حیثیت و منزلتِ خود را وام‌دار همان توشه‌هایی هستند که از دیگران کش رفته و اندوخته و انبار کرده‌اند. معلم‌های نادان داستان ما همچنین: یک واقعیت، اما بیشتر یک «امر واقع» هستند، تن به نمادینه شدن نمی‌دهند، هم درون دنیای زبان هستند و هم نیستند، می‌خواهند شناخته شوند، اما امر نمادین، نامفهومی و بی‌معنی بودن را به آنها تحمیل می‌کند. زبان مسلط و رسمی می‌خواهد معنای آنها را در خود به بند بکشد، اما بدن، نگاه، و سکوت معلم‌های نادان، خود یک زبان هستند، یک پیامند، که گفتن‌ها و گفته‌های نظم نمادین مسلط را به چالش می‌کشند.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:
"آنان می‌خواستند چشمان خود را همچون «چشمان خداوند» که «ناظر و قاضیِ همه‌جا حاضر» است و بر جزئی‌ترین و ناچیزترین امور احاطه دارد و هر تکانه و لغزشی را ثبت و ضبط می‌کند، مهندسی کنند، از‌این‌رو، به هر امر جزئی از‌آن‌رو که می‌توانست (و باید) تجلی‌گاه ارادۀ آنان باشد حساس بودند، و بر آن بودند تا به هر فرد به ‌عنوان جزئی از جامعه بیاموزند که تنها از رهگذر نظارتی دقیق و مراقبتی پایا که در پنهان و آشکار با اوست، می‌تواند به تهذیب نفس و خودسازی دست یابد.
آنان می‌خواستند از طریق نهادهای قدرت مردم را در مواضع سوژه فرابخوانند (مستقر سازند، بنا کنند)، و با جلوگیری از شکل‌گیری آگاهی فردی و اجتماعی و تفکر انتقادی، قدرت خود را بازتولید کنند.
آنان تلاش داشتند با متحقق‌کردنِ نوعی فتیشیسم (بت‌وارگی) روابط اجتماعی بین مردم را به روابط بین اشیا تبدیل کنند، و جامعه‌ای را بنا نهند که در آن انسان‌ها هم هستند و هم نیستند، یا فقط هستند؛ تمام انسان‌ها در «ازخودبیگانگی»شان مشارکت دارند."

فهرست مطالب


پردۀ اول: بازگشت «امر واقع»    
پردۀ دوم: معلم‌های نادان می‌آموزند    
پردۀ سوم: تماشاگر/ کنشگر متولد می‌شود    
پردۀ چهارم: تئاتر مواجهه    
پردۀ آخر: بی‌پردۀ اول   

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
برچسب ها