×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
خاطرات خصوصی آنا

دانلود کتاب خاطرات خصوصی آنا

خاطرات خصوصی آنا
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : خاطرات خصوصی آنا

نویسنده : مهرنوش صفایی

ناشر : نسل نو اندیش

تعداد صفحات : 344 صفحه

شابک : 978-964-236-614-9

تاریخ انتشار : 1393

رده بندی دیویی : 62/8فا3

دسته بندی : رمان های ایرانی

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : 39900 تومان


معرفی کتاب

"خاطرات خصوصی آنا"
کتاب حاضر اثری از مهرنوش صفایی می باشد که توسط انتشارات نسل نواندیش منتشر شده است.
مهرنوش صفایی از جمله نویسندگانی است که هیچ تکراری در سبک نوشتنش وجود ندارد و با وجود اینکه تا به حال یازده کتاب نوشته است اما هیچ کدام آنها شبیه به هم نیست. داستان در رابطه با دختری به نام ملیحه است که به خاطر کارهای خلاف همسرش از او جدا می شود و برای ادامه زندگی پیش مادرش در ویلایی که صاحب آن زن و شوهری پزشک زندگی می کنند سرایداری می کند، برمی گردد. ملیحه که دنبال کار می گردد به گفته خدمتکار همسایه برای کار به آنجا می رود و به طور اتفاقی عکس صاحب ویلا را می بیند و متوجه می شود که صاحب عکس همان همبازی دوران کودکی اش است، همان کسی که در بچگی گمان می کرند به دریا رفته وغرق شده است و ...
در بخشی از این کتاب می خوانیم :
" مرضیه با ته مونده‌ی انرژی‌اش گفت: «ملی… به خدا خود شهین‌خانوم گفت بهت زنگ بزنم، وگرنه من که از خودم حرفی نمی‌زنم. ببین، چوب خدا صدا نداره، می‌گم حالا که خدا خودش حساب شهین‌خانوم رو رسیده، تو دیگه گربه نرقصون، بذار هم تو به نون و نوایی برسی، هم کار اون بنده خدا راه بیفته.»  ملیحه بالاخره زیرلبی گفت: «خیلی خوب، باشه.»  مرضیه‌خانوم خوشحال ولی با بغض جواب داد: «دورت بگردم دختر… می‌دونستم دل‌رحمی… می‌دونستم رومو زمین نمی‌ندازی… خدا خیرت بده… الهی دست به خاکستر می‌زنی طلا بشه…  ملیحه جوابی نمی‌داد… اصلاً به دعا و ثناهای مرضیه‌خانوم توجهی نمی‌کرد. حالا دلیل ملیحه برای برگشتن به اون خونه، نه التماس‌های مرضیه بود، نه کم‌کردن روی زن صاحب‌خونه و نه حتی گرفتن مزدی دندونگیر، این بار ملیحه برمی‌گشت تا شاید، شاید بشه برای یک‌بار هم که شده یوسف ناخدا قهار رو بعد از این همه سال ببینه.  مرضیه بی‌خبر از احوال دل ملیحه دوباره گفت: «ببین مَلی جان، دلت شورِ کارو نزنه. آق ابرام وردستته، کمکت می‌کنه.‌ با منم اگه کار داشتی، شماره‌ی مریض‌خونه پیش آق ابرام هست، بگو زنگ بزنه.»"

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

تحلیلی بر کتاب خاطرات خصوصی آنا

گاهی در بین کتابخانه ما و در گنجینه کتاب هایمان لازم است کتابی باشد که ما را کمی از فضای ثابت جدا کند و ذهن ما را درگیر نکند. در حقیقت کتاب خواندن مانند شنا کردن می باشد. یک شناگر هر چقدر هم ماهر باشد نیاز دارد لحظاتی را روی سطح آب بیاید و نفس گیری کند. بجز این لازم است برای این که بتواند انرژی لازم جهت به عمق رفتن را داشته باشد خود را به سطح آب بیاورد و در اصطلاح کمی استراحت کند. کتاب خواندن نیز چنین است. اگر مدام کتاب های عمیق و فلسفی غیره بخوانید در آن ها غرق خواهید شد. غرق شدن به دو مفهوم مورد نظر است. اول ممکن است در آن حوزه بمیرید و دیگر سراغ آن دسته از کتاب ها نروید و دوم ممکن است چنان در آن کتاب ها بمانید که به جای پیدا کردن زاویه دید بالا، دیدتان کور و محدود به یک نقطه شود. از این رو کتاب هایی مانند خاطرات خصوصی آنا، نه تنها بی ارزش محسوب نمی شوند بلکه بسیار ضروری است و گاهی انتخاب این دست کتاب ها نیز در جای خودش بسیار سخت و مشکل می شود. در ادامه در لابه لای بحث، علت این امر را خواهیم گفت.

در این نوشته قصد داریم کتاب خاطرات خصوصی آنا را تحلیل و بررسی کنیم. طبق سیاق همیشه سعی می کنیم کتاب را از دو جنبه نوشتاری و محتوایی بررسی کنیم که در حقیقت این روش معمول نقد کتاب می باشد. نکته جالب قبل از  شروع نقد این است که این کتاب ایرانی می باشد و توسط یک نویسنده زن ایرانی نوشته شده است. بنابراین تقریبا می توان حدس زد که فضای داخل کتاب با فضایی که حس می کنیم و در آن نفس می کشیم بسیار شبیه باشد، از این رو کشش داستان بسیار بالا خواهد بود.

 

 

خاطرات خصوصی آنا و تحلیل سبک آن

از نویسنده این کتاب حدود 15 اثر در دسترس می باشد که به نظر بسیاری از منتقدان داخلی در هر کدام از کتاب ها سبک خاصی را برای نوشتن انتخاب کرده است. در حقیقت عدم ثبات سبک در نوشته های این نویسنده به وضوح دیده می شود که امروزه در دنیای ادبیات این خود نیز یک سبک می باشد. چرا که نویسنده می تواند به یک نوعی مخاطب خاص برای خود پیدا کند و او را به دنبال خود به کتاب های دیگرش بکشاند و مخاطبش از سبک جدیدش شگفت زده شود. آن چیزی که در این بین مهم است این نکته است که نداشتن یک سبک در عینی این که کار بسیار مشکلی برای نویسنده محسوب می شود، خوبی ها و بدی هایی را به همراه دارد. اول این که به خوبی می تواند به مخاطبان خود و منتقدان نشان دهد که نویسنده قدرت بالایی در زمینه نگارش دارد و توانسته بر هر نوع سبکی مسلط شود. این باعث می شود که در یک کتاب وقتی از سبکی استفاده می کند در آن نیز تلفیقی از سبک های دیگر وجود داشته باشد که این به خودی خود جذاب است. اما نکته منفی این کار این است که نویسنده در یک سبک خاص وقتی پیش نمی رود خود را در معرض خطر حذف شدن زود هنگام قرار می دهد. از طرف دیگر معمولا نویسندگانی این روش را انتخاب می کنند که چندان به محتوای خود اعتماد ندارند. این سخن فرق دارد با این که نویسنده ای بر اساس نوع محتوای خود مجبور به تغییرات در سبک نوشتاری اش می شود. در کتاب خاطرات خصوصی آنا نیز ما شاهد یک سبک روان می باشیم که در جاهایی از داستان نوشته به سمت محاوره و شکسته می رود و در جاهایی دیگر نوشته ( زمان روایت دانای کل ) به شکل معیار در می آید.

 

آنا

 

محتوا و تحلیل آن

اما در ادامه بحث بالا باید این نکته را نیز اضافه کرد که کتاب مذکور از نظر سکی روان است و همین روان بودن و به زبان مردم سخن گفتن توانسته این کتاب را به لیست محبوب ترین کتاب های عامه پسند جامعه ایران اضافه کند. اما از نظر محتوایی کتاب حاضر یک نوع داستان روایتگر می باشد که به نظر دارای برش های زمانی است اما این برش ها قرار نیست که به شکل عجیب و به اصطلاح سورئالی اتفاق بیافتد بلکه برعکس بیشتر ما با یک داستان رئال درگیر هستیم. از آن جایی که نویسنده زن می باشد می توان حدس زد که شخصیت اصلی او نیز زن باشد. اما در این کتاب ما دو زن را درگیر می بینیم که گاهی شخصیت اول بین این دو جا به جا می شود. به نوعی بستگی به زمان روایت داستان، شخصیت اصلی نیز تغییر می کند. انتقادی که می توان به محتوای خاطرات خصوصی آنا داشت این است که فضای این کتاب به ظاهر ایرانی می باشد و در خانه و خانواده ایرانی رخ می دهد. اما در اصل و در باطن از این فضا دور می باشد و به نوعی نویسنده فضای شخصی خود را برای جامعه کتابش در نظر گرفته است.

اما در نهایت بهتر است نکته ای را که در بالا اشاره کرده ایم پاسخ دهیم. انتخاب یک کتاب سطحی خوب مانند انتخاب اکسیژن و هوا برای تنفس شناگر در روی آب است. اگر در این بین کتاب خوبی انتخاب نشود مسلما به مشکل خواهیم خورد و مدتی را درجا خواهیم زد. کتابی که در اینجا معرفی کردیم در حقیقت یکی از این انواع کتاب خوب می باشد که بهتر است آن را از دست ندهید.

 


 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
برچسب ها