×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود کتاب صوتی از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
نون و القلم

دانلود کتاب صوتی نون و القلم

نون و القلم
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
خرید کتاب صوتی
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب صوتی : نون و القلم

نویسنده : جلال آل احمد

ناشر صوتی: آوانامه دانش گستر

گوینده : آرمان سلطان زاده

زمان کل : 06 ساعت و 09 دقیقه

دسته بندی : داستان های کوتاه, داستان و رمان طنز, داستان های آموزنده, داستان و رمان صوتی

نوع کتاب : صوتی

قیمت نسخه الکترونیک : 34000 تومان


معرفی کتاب

"نون والقلم"
کتاب حاضر اثری از جلال آل احمد می باشد که با صدای آرمان سلطان زاده توسط انتشارات آوانامه منتشر شده است.
جلال آل احمد متولد 11 آذر 1302 در خانواده ای روحانی در تهران به دنیا آمد. او اصالتا اهل شهرستان طالقان در روستای اورازان بود. پدر او پس از پایان دبستان اجازه تحصیل در دبیرستان را به او نداد اما او به دور از چشم پدرش در کلاس های دارالفنون اسم نوشت. او روزها کار می کرد و شب ها درس می خواند. او تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشسرای عالی تهران ادامه داد. جلال از نویسندگان روشنفکر و مترجمان ایرانی و همسر سیمین دانشور بود. جلال در شهریور 1348 در سن 46 سالگی درگذشت.
داستان نون والقلم اولین داستان از جلال آل احمد است که به طنز نوشته شده است. داستان به طرز طنز گونه شرایط سیاسی و اجتماعی را بیان می کند. این داستان تاریخی به زمان حکومت صفویان بر می گردد.

 

فهرست مطالب
# عنوان زمان
1 پیش درآمد 00:11:42
2 مجلس اول 00:28:42
3 مجلس دوم 00:32:58
4 مجلس سوم 00:31:29
5 مجلس چهارم 00:29:59
6 مجلس پنجم - قسمت اول 00:23:22
7 مجلس پنجم - قسمت دوم 00:29:05
8 مجلس ششم - قسمت اول 00:27:41
9 مجلس ششم - قسمت دوم 00:12:06
10 مجلس ششم - قسمت سوم 00:31:42
11 مجلس هفتم - قسمت اول 00:22:46
12 مجلس هفتم - قسمت دوم 00:26:26
13 مجلس هفتم - قسمت سوم 00:29:29
14 مجلس هفتم - قسمت چهارم 00:27:34
15 مجلس هشتم 00:04:25

نون والقلم، تقابل بین جلال و مردم

فکر می کنم در بین نویسندگان داخلی نوشتن تحلیل برای کتاب های آل احمد سخت تر باشد. سبک خاص و روان نویسی آل احمد که ناشی از نزدیکی زبان داستان به زبان مردم عادی است، این کار را سخت کرده است. در حقیقت نقد و تحلیل بر کتاب هایی چون نون والقلم، مدیر  مدرسه و ... که داستانشان بر آمده از داستان جامعه و مردم کوچه و بازار می باشد، به نوعی تحلیل یک تاریخ اجتماعی محسوب می شود. با این حال با این بهانه نمی توان از زیر این مسئولیت شانه خالی کرد. از این رو در اینجا قصد داریم سراغ کتاب نون والقلم برویم. کتابی که از نظر سبک نوشتاری متفاوت تر از بقیه کتاب های جلال آل احمد می باشد و از نظر محتوا کمتر زبان مردمی را دخیل کرده است. این مقاله قرار است در بین این دو مفهوم گفت و گو کند.

قبل از شروع به گفتن از این کتاب و تحلیل آن، بهتر است بدانیم که جلال آل احمد در خانواده ای تقریبا خشک مذهب به دنیا آمده است. پدرش از ادامه تحصیل او در دبیرستان مخالفت کرده بود. اما خود جلال، مخفیانه در دارالفنون ثبت نام کرده بود. شاید بتوان مخالفت های ریز و درشتی که گاهی در کتاب هایش با دین و دینداری می کند را تاثیر تربیت خشک دینی دانست. البته مخالفت هایی که گفتیم خیلی منطقی صورت گرفته است. در حقیقت جلال آل احمد در کتاب هایش به شخصیت های دینی زمان خود، چون ملا ها و ... به چشم یک شخصیت دینی و مقدس نگاه نمی کند، بلکه آن ها را یک انسان می بیند که دارای ویژگی های خوب و بد است. این دید شاید امروز به نوعی یک دید عادی و درست است اما در عصر جلال آل احمد خود یک نوع مخالفت محسوب می شد.

 

نون والقلم و دور بودن از زبان مردم

 

نون والقلم و دور بودن از زبان مردم

یکی از بحث برانگیز ترین نکات در کتاب، بین اهالی فرهنگ و منتقد، در همین است که آیا این کتاب از زبان مردم دور شده و یا نه؟ در حقیقت به وضوح نمی توان به این سوال پاسخ متقن و دقیقی داد. اما اگر از یک زایه دید دیگری به این سوال نگاه کنیم شاید پاسخی بیابیم که برای ما کافی باشد.

سبک نوشتاری این کتاب به طریقی، طنز می باشد. یعنی استدلال ها و صحبت ها  و .. یک فضای طنز را در داستان حاکم کرده است. این نوع سبک تقریبا در بین کتاب های جلال آل احمد نادر است. جلال، یک نویسنده واقع گرا بوده است و کمتر سعی کرده چیزی را بزرگ تر یا کوچکتر از واقعیتش نشان دهد. اما طنز ذاتش دقیقا برعکس این اتفاق است. یعنی جاهایی به بزرگی نشان داده شده و جاهایی دیگر کوچکتر از حد اصلیش. این انتخاب سبک در نون والقلم به نوعی شاید امتحانی برای آل احمد بوده و یا محتوایی که آل احمد میخواسته در داستان جاری کند با این نوع گفتار بیشتر همخوانی داشته است. اما چیزی که می توان به قطع گفت این است که طنز مانند آینه ای منحنی است و واقعیت را آن گونه که است نشان نمی دهد، به نوعی از زبان مردم که مانند آینه ای تخت است، دور می باشد. انتخاب طنز برای کتاب نون و قلم در حقیقت برای ما موید این نکته است که جلال به عمد سعی داشته است که از زبان مردم کمی فاصله بگیرد و در فضایی آزاد تر و بی قید و بند تر نون والقلم را پرورش دهد. به بیان بهتر می توان گفت آل احمد، با انتخاب سبک نوشتاری طنز و حفظ قلم خود، یک میانه بین زبان مردم و زبان افکار خود را انتخاب کرده است.

 

اینبار نگاه از دید جلال آل احمد

 

اینبار نگاه از دید جلال آل احمد

همانطور که در بالاتر گفتیم ویژگی اصلی کتاب های جلال آل احمد این است که نوشته هایش روان و البته برآمده از دل مردم است. این سخن یعنی مردم خود داستان زندگی خود را واگویه می کنند. در اصل جلال آل احمد در کتاب هایش به مردم به نوعی آموزش می دهد که مشکلات جامعه را بتوانند از دید خودشان ببینند. گفتن داستان به زبان آن ها این امکان را برایشان فراهم کرده بود.

اما وقتی جلال  در کتاب نون والقلم، زبانش را تغییر می دهد، در حقیقت دوربین نشان دادن مسائل را نیز جایش را عوض می کند. اما این دوربین را به جای حکام و صاحبان قدرت نمی نشاند بلکه آن دوربین را به جای خود به عنوان قاضی داستان می نشاند.

در حقیقت نون والقلم داستان بین دین و بی دینی، دموکراسی و دیکتاتوری، وفاداری و خیانت است. این مفاهیم و عنوان ها از دید مردم تقریبا داستانش مشخص است در حقیقت جلال با حفظ احترام برای افکار مردم به نوعی آن ها را از وادی قضاوت کنار گذاشته و خود در نون والقلم مشغول تناسب دادن بین مفاهیم گفته شده است. شاید عمق بالای این مفاهیم بود که جلال را در نون والقلم وادار کرد تا خود وارد داستانش شود و گره از کار باز کند.

 

به قلم: مرتضی ملک جاری

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

خرید کتاب صوتی

ویدئوهای مرتبط با کتاب

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
سیدعلیرضا

یکی از کتاب‌های خوب آل‌احمد نویسنده چیره دست ایرانی که ساعات خوبی را برای خواننده ایجاد می‌کند، گوش بسپاریدو از گوش دادن این کتاب خوب لذت ببرید

1400-08-27

محمدرضا

در این کتاب با صدای زیبا و دلنشین آقای سلطان زاده به دولت های در زمان های گذشته اشاره میشود که با قتل و کشت و کشتار ولایت رو اداره می کنند و در این کتاب اجتماعی نکات بسیار ضریف و قابل توجهی بیان شده. به افراد بالای ۱۲ سال شنیدن این کتاب توصیه میشود

1400-07-03

سوگل

بد نبودش

1398-05-03

برچسب ها