×

جستجو

×

دسته بندی ها

دانلود کتاب صوتی از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
پر

دانلود کتاب صوتی پر

پر
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
خرید کتاب صوتی
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

دسته بندی : رمان های خارجی, داستان و رمان صوتی

نوع کتاب : صوتی

قیمت نسخه الکترونیک : 40000 تومان


معرفی کتاب

" رمان پر "
رمان حاضر با عنوان اصلی ( The Feather ) و به نویسندگی شارلوت مری ماتیسن (charlotte Mary Matheson ) به ترجمه میمنت دانا با صدا پیشگان رضا عمرانی، بهادر ابراهیمی، علی زرینی، راضیه هاشمی، بهرام ابراهیمی، میلاد تمدن از انتشارات ماه آوا منتشر شده است.
اثر حاضر یک رمان عاشقانه و احساسی است که نویسنده به زیبایی تمام یک عشق پاک را ترسیم می کند. راجر دالتون که مامور اداره بیمه است، مسئول رسیدگی به پرونده مرگ مشکوک برنارد کوترل و تعیین تکلیف بیمه عمر وی می شود. دالتون در اولین حضور در خانه کوترل با بیوه جوان او به نام میویس روبرو می شود. این دیدار و دیدار بعدی دالتون با میویس که در حال آواز خواندن است، عشقی آتشین در قلب دالتون روشن میکند و حاضر است که زندگی اش را در راه این عشق پاک فدا کند. این رمان با زیبایی نگارش نویسنده، روح و جان مخاطب را لحظه به لحظه با ماجراهای تلخ و شیرین این عشق ماندگار همراه می‌کند. داستان عشقی که تا مدتها از یاد نخواهید برد.
گروه بازیگران از تمام تجربه و خلاقیت خود در نمایش صوتی این رمان عاشقانه و شورانگیز استفاده کرده اند تا لذت شنیدن این داستان عاشقانه را دو چندان نمایند.
به بخشی از کتاب و نمایش عاشقانه صوتی پر می توانید در نسخه نمونه آن گوش فرا دهید. 

فهرست مطالب
# عنوان زمان
1 قسمت اول 00:52:46
2 قسمت دوم 00:43:29
3 قسمت سوم 00:44:31
4 قسمت چهارم 00:48:57
5 قسمت پنجم 00:41:19
6 قسمت ششم 00:56:35
7 قسمت هفتم 00:50:31
8 قسمت هشتم 00:56:57

نقد و بررسی رمان پر

درباره ی رمان پر

رمان پر (The feather) نوشته ی شارلوت مری ماتیسن نویسنده ی انگلیسی است. این کتاب در ایران بیشتر از کشور خود انگلستان محبوب و پرفروش شده است. پر، داستانی تاثیرگذار و کاریزماتیک دارد و داستانی عاشقانه با روایتی خطی است.

کتاب پر همانند نامش نماد سبکی، لطافت، پاکی و ناپایداری است. انتشارات نگاه نسخه ی متنی اثر را با ترجمه ی میمنت دانا و انتشارات ماه آوا از روی همین نسخه، نسخه ی صوتی کتاب پر را منتشر کرده است. گویندگان نسخه ی صوتی عبارتند از؛ میلاد تمدن، رضا عمرانی، راضیه هاشمی، یاشار ابراهیمی، مریم موقر، گشتاسب امجدی، بهادر ابراهیمی، بهرام ابراهیمی، علی زرینی و سمانه غدیری.

 

خلاصه ی داستان پر

داستان رمان با سر زدن راجر دالتون به دوست قدیمی اش که اکنون یک نویسنده است، آغاز می شود. آن دو با هم تحصیل کرده اند؛ اما هر کدام راه خود را در پیش گرفته اند. دالتون در شرکت بیمه مشغول به کار شده است و همراه همسر و فرزندش زندگی خوبی دارند؛ اما پرونده ای مرگ همسر مادام کوترل به او محول می شود و از همین لحظه زندگی او تغییر می کند. دالتون عاشق ماویس کوترل می شود؛ اما به دلیل مذهب کاتولیک نمی تواند زنش را طلاق دهد. صدای فوق العاده ی ماویس کوترل موجب می شود که دالتون دست به اختلاس بزند تا او را به خواننده ی معروفی تبدیل کند.

راجر به سه سال حبس محکوم می شود؛ اما هرگز به دلیل کارش اقرار نمی کند. بعد از آزادی متوجه می شود که ماویس خواننده ی معروفی شده است و همه او را مادام ژانسی صدا می کنند. دالتون داستان پر فراز و نشیب خود را در قالب دست نوشته هایش به دوست نویسنده اش می دهد. او به دلیل وضعیت بدی که پیدا کرده است در نهایت خودکشی کرده و همسرش هم در همان روز به خاطر حرف و حدیث های مردم سکته ی قلبی می کند. پر مجادله های درون دالتون را با دقت شرح می دهد و ما را در یاس ها، عاشقانه ها و رنج های او شریک می کند.

 

درباره ی نویسنده ی پر

شارلوت مری ماتیسن (Charlotte Mary Matheson) نویسنده ای بریتانیایی است که در حوالی قصبه ی لیس کرد به دنیا آمد. او نویسنده ای بسیار گوشه گیر بوده است و اطلاعات زیادی از زندگی او وجود ندارد. او در سال 1920 ازدواج کرده و دو پسر حاصل این ازدواج است. در 8 آوریل 1937 بر اثر سرطان سینه در سن 48 سالگی درگذشت.

شارلوت مری ماتیسن به علت علاقه ی زیادش به کشاورزی در کالج اسپارت شولت در شهر وینچستر این فن را آموخت. در جنگ جهانی اول به عضویت سازمان زنان مخصوص به امور کشاورزی درآمد. کتاب های او در زمان خودش چندان مورد توجه قرار نگرفت و شاید یکی از دلایل انزوای او همین امر باشد.

مهمترین آثار او عبارتند از؛ مورونای سبزپوش و نسل میانی است.

شارلوت مری ماتیسن

 

نقد ادبی رمان پر

رمان پر در سبک رمانتیسیسم اجتماعی است چون نه به صورت مستقیم؛ اما در بطن کتاب به مسائل اجتماعی پرداخته شده و شیوه ای زندگی نامه نوشت دارد. راوی داستان دو نفر هستند؛ راجر دالتون به عنوان نویسنده ی خاطراتش و دوست نویسنده اش که بعد از مرگ او داستان را به پایان می رساند. بیشتر داستان روایت اول شخص است و قسمت پایانی راوی سوم شخص که به نتیجه نهایی منتهی می شود. در ادامه ویژگی های ادبیات رمانتیک را در این اثر بررسی می کنیم:

 

آزادی

در سال 1830، ویکتور هوگو رمانتیسیسم را به عنوان مکتب آزادی هنر و شخصیت معرفی کرد. براین اساس سبک رمانتیک به خواهش و احتیاجات روح خود اهمیت قائل است و معتقد است که ادبیات می تواند هر گوشه از زندگی چه زیبا و چه زشت را مورد بحث قرار دهد.

در رمان این مولفه همراه با عشق بسیار نمود دارد و محور اصلی رمان همین ویژگی است. تمام اتفاق های داستان حول محور عشق و آزادی می چرخد. راجر دالتون و ماویس دو شخصیت اصلی رمان هستند. آن ها تمام قید و بندها را برای رسیدن به عشق زیر پا می گذارند. راجر با داشتن زن و فرزند، به ماویس علاقه مند می شود و به خاطر وی حتی خلاف اخلاق دست به اختلاس می زند و با تمام این اتفاقات تا پایان به عشقش به ماویس پایبند می ماند و به دنبال رهایی از موقعیت خود است. راجر با کمک ماویس به آزادی رسیده و این برای او بهترین دست آورد است.

 

شخصیت

هنرمند رمانتیک به دنبال آزادی از قید قواعد کلاسیک، فرمانروایی من را نیز در هنر مستقر می سازد و به وسیله ی هنر، آرزوها و دردهای خود را بیان می کند. نویسنده ی رمانتیک برخلاف اسطوره سازی نویسنده ی کلاسیک خود را به جای قهرمانان افسانه ای می گذارد و به این ترتیب همذات پنداری مخاطب با او بیشتر است.

راجر دالتون به وضوح متضاد با شخصیت های کلاسیک است. او با عشق و فداکاری همه چیزش را برای ماویس از دست می دهد. او شخصیتی ملموس و قابل باور دارد و حس همذات پنداری مخاطب را برمی انگیزاند.

پر

 

هیجان و احساسات

در روح انسان احساس بیش از اندیشه، نفوذ دارد. عاطفه و احساس پرشور برای رمانتیک ها یک تفنن یا گرایش بی فایده نیست. بکه ضرورت ناگزیر موقعیت آن ها است.

گفت و گوهای میان دو شخصیت اصلی به خصوص راجر مملو از این احساسات پرشور است:

"گفتم: ماویس من حاضرم در ازای ترقی تو و برای اینکه تو مشهور شوی مجازات شوم، من نمی ترسم و هرگونه فداکاری را بدون حرف تحمل می کنم و به آن افتخار خواهم کرد."

رمانتیک ها بر احساسات و عواطف تاکید بسیاری می کنند. این ویژگی در سراسر رمان به چشم می خورد و عنصر قالب رمان است.

 

گریز و سیاحت

آزردگی از محیط و زمان موجود و فرار به سوی فضاها یا زمان های دیگر، به سفر تاریخی یا جغرافیایی، سفر واقعی یا خیالی، یکی دیگر از مشخصات آثار رمانتیک است. همه ی این سفرها برای یافتن دنیا و موقعیت بهتر است که هنرمند رمانتیک آرزوی رسیدن به آن را دارد.

رمان پر (The feather)

 

در این داستان، هم با سفر خیالی و هم واقعی مواجه هستیم. سفرهای واقعی سفرهای دالتون است که ابتدا به شهر سوسکن و سفر دوم به کرن وال است. سفر خیالی، سفری است که مدام راجر و ماویس درباره اش حرف می زنند؛ رفتن از انگلستان. راجر دلتون تصمیم می گیرد که بعد از رهایی از زندان از کشور خارج شود.

 

کشف و شهود

هنر رمانتیک، تخیل، امید، آرزو و معجزه را جانشین حقیقت می سازد و بیش از تقلید پایبند تصور است و هنر خود را با مبالغه درمی آمیزد.

این مولفه همان است که باعث می شود راجر دالتون تمام قوانین را نادیده بگیرد و هر دفعه با ماویس از همین خیال و آرزو سخن بگوید و اینکه در آینده به آرزوها و آرمان هایش برسد:

"... و ما با هم جلو می رویم و آنچه دلمان آرزو کند از آن ما می شود. آن وقت شغل من دادن آگهی ها، ترتیب مسافرت ها و رسیدگی به جزئیاتی که موجب ترقی او باشد، خواهد بود تا پله پله به اوج شهرت و مقام برسد و آن وقت این خواننده ی بی نظیر، زن و شریک زندگی من خواهد بود."

 

افسون سخن

کلمه تنها بیان کننده ی یک منظور ساده نیست. بلکه برای خود ارزش و اهمیت خاصی دارد. این افسون سخن جادویی چیزی است که راجر را مجذوب ماویس می کند و باعث علاقه ی شدید به او می شود:

"گل های لاله جلوه ی خاصی داشتند. ماویس انگشتش را وسط یکی از آن ها فرو می کرد و پرها را از هم جدا نموده و گفت: نگاه کن، این میله های سیاه را می بینی؟ این ها قلب لاله ها است که به آفتاب می دهند. بدون آفتاب خیلی مرموز هستند. ببین، چطور برگ ها به هم پیچیده شده اند."

 

مسیحیت

یکی دیگر از مشخصات رمانتیسیسم علاقه به مسیحیت است. مشخصه مذهب در این اثر بسیار پررنگ می باشد. دالتون با وجود عشقش به ماویس به دلیل آنکه همسرش کاتولیک است و در این مذهب طلاق ممنوع می باشد، نمی تواند از او جدا شود. شخصیت های رمان مدام به کلیسا می روند و در هنگام سختی هم به کلیسا پناه می برند.

 

فردگرایی

یکی از ویژگی های انسان رمانتیک فردیت است. هر موجود انسانی از یک هویت ممتاز و خاص برخوردار است. در این کتاب هم دائم به فردگرایی اشاره می شود:

"من که فردی کوچک و ناچیز هستم این موجود گرانبها را کشف کردم، او را به اوج ترقی رساندم، ملکه ی دل هایش ساختم و به جامعه تقدیم کردم."

(The feather)

 

تحلیل شخصیت های رمان پر

راجر دالتون شخصیتی پویا است و در رمان کاملا تغییر می کند. او زندگی یکنواختی دارد. راجر دالتون در جوانی به موسیقی علاقه مند بوده؛ اما نتوانسته به آرزوی خود برسد و حالا ماویس را وسیله ای می داند که به کمک آن می تواند عقده ی خود را برطرف کند. طرد شدگی و سرکوب علایق در صورت تکرار، انرژی زیادی را درون ناخودآگاه فرد ذخیره می کند و نظم و آرامش روانی را به هم می زند. راجر سال ها آرزوها و رویاهای خود را سرکوب کرده است و زمانی که دوران خوش کوتاهی را با ماویس می گذراند دیگر نمی تواند به آن دوران سخت گذشته برگردد و تنها راه برای نجات خود را خودکشی می داند.

ماویس علاقه مند با زندگی و ازدواج با افرادی است که هم سن پدر او هستند؛ از این لحاظ می توان گفت که ماویس دچار عقده ی الکترا است؛ دختر تمام محبت خود را نثار پدر یا برادر می کند و از مادر خود متنفر است؛ ولی چون این امر مخالف مقررات اجتماعی است به ناچار هر دو عاطفه ی متضاد را پس می زند و دچار عقده ی الکترا می شود. معمولا این افراد همچون ماویس جذب مردان بسیار بزرگ تر از خود می شوند.

کنار هم قرار گرفتن این دو شخصیت پر از عقده باعث جذابیت اثر شده است. آن ها تا میزان زیادی به یکدیگر در رسیدن به آرامش و فائق آمدن بر مشکلات کمک می کنند.

 

نتیجه گیری

عشق و هنر (موسیقی) دو موضوع اصلی و جذاب در این اثر هستند. پایان داستان یک پایان غم انگیز و پراحساس است که خواننده را درگیر می کند.

هم اکنون می توانید نسخه ی صوتی این کتاب را که توسط انتشارات ماه آوا تولید و پخش شده است، از سایت کتابچین تهیه فرمائید.

رمان پر

 

جملات قصار

  • چقدر اشخاص ناامید به خیال ناچیزی، روزها در پی هم به امید فردا به زندگی چسبیده اند.
  • آیا یک مرد حق داشت دست به دزدی بیالاید صرفا برای اینکه هنری را در راه بالندگی اش کامل کند؟


 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

خرید کتاب صوتی

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مطالعه کتاب را به دیگران توصیه میکنید؟ چرا و به چه کسانی؟ کدام بخش از کتاب نظر شما را جلب کرد؟ مانند یک کارشناس نظر دهید.

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
azam

توی این شرایط که به دلیل همه گیری بیماری، توی خونه هستیم و وقت آزاد بیشتری نصیبمون شده، یه کتاب خوب با گویندگی خیلی خوب همین کتابه.

1400-04-21

m.shabani

یه تعریف جدید و متفاوت از عشق بود. کاش پایاناش متفاوت بود.

1400-04-19

رضا غلامی

خود داستان خیلی برام جذاب نبود. ولی صدای گوینده ها خیلی خوب بود و باعث نمیشد که گوش دادن به رمان اذیتت کنه.

1400-03-26

shahin bahrami

کتاب منو شدیدا تحت تاثیر قرار داد و خیلی جاها همراه با شخصیت های داستان گریه می کردم.

1400-03-19

معصومه خوش نشین

به نظر من که شخصیت مرد داستان یه آدم هوس باز بود که از شرایط دختره سوء استفاده کرد.

1400-02-29

کتایون نادری

خیانت در هر مدلی و به هر دلیلی به نظر من یک عمل نا بخشودنیه. به همین دلیل نمی تونستم شخصیت داستان رو خیلی درک کنم.

1400-02-28

hashem alizade

واقعا ارزش گوش دادن داره این کتاب. اگه حوصله ندارید خود کتاب رو بخونید، این کتاب که نسخه صوتی پر هست رو بگیرید و توی ماشین و ... گوش بدید. خیلی عالیه.

1400-01-19

مرتضی

یه عاشقانه جذاب با پایان غم انگیز

1399-12-23

احمدرضا مشیری

داستان خیلی محکمی داره. خیلی هم جذابه.

1399-12-19

برچسب ها