۵ اقتباس بزرگ سینمای جهان از کتاب های داستانی

از زمان پیدایش سینما تا به امروز، فیلم ها و سریالهای زیادی با اقتباس از کتابهای منتشر شده ساخته شده اند. فیلمهایی که در اکثر مواقع با استقبال تماشاگران و منتقدان روبرو شده و توانسته اند نظر مخاطبان کتاب را نیز جلب کنند.

در این مقاله تصمیم داریم ۵ فیلم که اقتباسی از کتاب بوده، و از معروفیت بیشتری برخوردار هستند را معرفی کنیم.

 ۵ فیلم اقتباسی معروف سینما:

۱- پدرخوانده

شاید خیلی ها ندانند فیل موفق پدرخوانده براساس رمانی جنایی نوشته نویسنده ایتالیایی – آمریکایی، ماریو پوزو در سال ۱۹۶۹ اقتباس شده است.

با وجود کارگردانی موفق فرانسیس فوردکاپولا و هنرنمایی مارلون براندو و آل پاچینو، متن اصلی که ماجراهای مافیای نیویورک را به خوبی روایت می کند، نقش زیادی در موفقیت فیلم داشته است.

۲- رستگاری در شاوشنگ

شاید یکی از معروفترین و مشهورترین فیلم ها تاریخ سینما رهایی از شاوشنگ باشد.

کتاب استفن کینگ که در سال ۱۹۸۲ چاپ شد، در سال ۱۹۹۴ توسط فرانک دارابونت ساخته شد و محبوبیت فوق العاده ای دارد. برخی کارشناسان سینما معتقدند که رستگاری در شاوشنگ در میان کسانی که فیلم های زیادی نمی بینند، محبوب ترین فیلم به شمار می رود.

۳- من قبل از تو

رمان عاشقانه من قبل از تو نوشته جوجو مویس، یکی از رمانهای جذاب و پرطرفدار بخصوص در ایران است.

تیا شروک کارگردان آمریکایی فیلمی را با همین نام ساخت که کمتر از سایرفیلمهای اقتباسی سر و صدا کرد، اما اثر موفق و یکدستی به شمار می رود. بازی خوب بازیگران، موسیقی های زیبا و دلنشین و وفاداری به اصل کتاب از خصوصیات این فیلم به شمار می رود.

۴- سریال گیم آو ترونز

جرج آر.آر مارتین مجموعه داستانهایی دارد با نام ترانه یخ و آتش که با استقبال خوبی بین کتابخوان ها روبرو شد.

بعد مدتی از چاپ کتاب، شبکه HBO آمریکا با موافقت جرج مارتین تصمیم به ساخت سریالی براساس همین کتابها گرفت. نام سریال هم را از نام فصل اول مجموعه کتاب یعنی همان بازی تاج و تخت (game of trones) برگزیدند.

این سریال امروزها از محبوبترین سریال های آمریکایی در تمام دنیا محسوب شده که نعداد زیادی علاقه مند را منتظر فصل پایانی خود نگه داشته است.

۵- کشتن مرغ مقلد

این فیلم یکی از اولین موارد اقتباسی در سینماست که به اثر اصلی وفادار مانده و بیش از ۵۰ سال بعد از اکران همچنان فیلمی تاثیرگذار به شمار می رود.

هارپرلی، نویسنده آمریکایی در دهه ۶۰ این کتاب را منتشر کرد و دو سال بعد رابرت مولیگان آن را روی پرده برد. داستان، زندگی یک وکیل میانسال و خانواده اش در آلابامای افسرده آن روزهاست. کتاب هارپر برنده جایزه پولیترز شد و فیلم سه جایزه اسکار گرفت.

 

تعداد فیلمهایی که براساس کتابهای داستانی تهیه شده اند فراوان است. فیلمهای اشاره شده در بالا تنها تعداد اندکی از اینگونه فیلمهاست و می توان حداقل نام ۱۰۰ فیلم دیگر را در این لیست آورد.

لینک کوتاه : http://ketabch.in/m/562

درباره نویسنده: حسین حجازی

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *