امتیازات نسخه جدید سامانه مجوز نشر کتاب

سامانه جدید مجوز نشر کتاب

مراسم افتتاح مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی فرهنگ و رسانه، رونمایی از سامانه نوین مجوز نشر کتاب و تجلیل از کتابفروشان پیشکسوت کشور در روز پنجم آذرماه ۱۳۹۷ با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

در این مراسم سامانه نوین مجوز نشر کتاب رونمایی شد تا جایگزین سامانه قبلی شود. سامانه قبلی مجوز نشر در حدود ۱۰ سال مورد استفاده بوده و بالطبع با توجه به نیازها و امکانات روز، نیاز به تغییراتی داشت.

محمدجواد مرادی‌نیا مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی (اداره کتاب) در این مراسم، توضیحاتی در مورد سامانه نوین نشر کتاب بیان و اینگونه اعلام کرد که در ابتدا قرار بر این بود که سامانه قبلی بروزرسانی شود، اما با توجه به نیازها این امر امکان پذیر نبود و از همین رو سامانه بطور کل از ابتداطراحی شد.

سپس وی به مقایسه سامانه جدید و قدیم پرداخت و از مزایای سامانه جدید گفت.

ویژگی ها و امتیازات سامانه جدید مجوز نشر کتاب:

  1.  سهولت استفاده ناشران از سامانه
  2. مکانیزه شدن کل فرآیند صدور پروانه نشر
  3. بررسی کتاب ها به صورت آنلاین (باعث کاهش زمان صدور مجوز می شود)
  4. ارتباط تهران با ۱۰ استان دیگری که مجوز نشر می دهند. همچنین ارتباط با خانه کتاب و کتابخانه ملی
  5. حذف توکن های ناشران (در سامانه قدیم به هر ناشر توکنی داده می شد که این توکن ها هرکدام حدود ۱۴۰ هزار تومان قیمت داشته و از خارج وارد می شدند. در نسخه جدید این سخت افزارها حذف شده اند)
  6. مستقر بودن مسئولین سامانه در خود وزارت خانه تا در صورت مشکل سریعا برطرف شود (در سامانه قدیم مسئول سامانه در خارج از وزارت خانه بود و گاهاً امکان دسترسی به او وجود نداشت)
  7. در واحد ابلاغ و تطبیق؛ در هنگام صدور مجوز کتاب هم کدهایی وجود دارد که می شود با استفاده از آنها راستی آزمایی کرد

و…

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اظهار امیدواری کرد با راه اندازی سامانه جدید، میزان قاچاق کتاب کاهش یابد. او گفت:

قاچاق کتاب تهدیدکننده نشر و فرهنگ کشور محسوب می‌شود و این سامانه به گونه‌ای امکان تسهیلات بیشتر در نحوه خدمات‌دهی به ناشران را به وجود می‌آورد.

صالحی در عین حال تصریح کرد: این سامانه منجر می‌شود تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظایف حاکمیتی خود در تجمیع آمار و اطلاعات را آماده‌تر کند و آن را ارتقاء دهد.

همچنین در این مراسم مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی اصحاب فرهنگ و رسانه افتتاح و از کتابفروشان پیشکسوت و برتر ایران تجلیل بعمل آمد.

منبع:مهرنیوز

 

لینک کوتاه : http://ketabch.in/m/585

درباره نویسنده: حسین حجازی

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *