۸ توصیه برای نوشتن یک داستان کوتاه خوب

توصیه های برای نوشتن داستان کوتاه

در بین انواع کتاب ها و داستان ها، نوشتن و خواندن داستان کوتاه در بین مخاطبان کتاب بخصوص کتابخوان های جوان و نوجوان از محبوبیت خاصی برخوردار است.

«ادگار آلن پو» نویسنده آمریکایی در تعریف داستان کوتاه می‌گوید:

داستان کوتاه قطعه‌ای تخیلی است که حادثه واحدی را، خواه مادی باشد و خواه معنوی، مورد بحث قرار دهد. این قطعه تخیلی بدیع باید بدرخشد، خواننده را به هیجان بیاورد، یا در او اثر گذارد . باید از نقطه ظهور تا پایان داستان در خط صاف و همواری حرکت کند.

در مورد حجم و یا تعداد صفحات داستان کوتاه استاندارد خاصی وجود ندارد، اما آلن پو در جایی گفته: داستانی کوتاه روایتی است که بتوان آن را در یک نشست (بین نیم ساعت تا دو ساعت) خواند. همه جزئیات آن باید پیرامون یک موضوع باشد و یک اثر را القا کند، یک اثر واحد را

از معروفترین داستان نویسان کوتاه می توان به آلن پو، نیکلای گوگول و محمدعلی موسوی جمال زاده (پدر داستان نویسی کوتاه ایران) اشاره کرد.

کوتاه ترین داستان دنیا را می توان به ارنست همینگوی نسبت داد. ارنست برای یک مسابقه داستان نویسی کوتاه، با تنها شش کلمه داستانی نوشت و برای آنها ارسال کرد که در نهایت برنده مسابقه نیز شد. داستان او از این قرار است:

“For Sale:Baby Shoes, Never Worn”

ترجمه: برای فروش:کفش بچه، هرگز پوشیده نشده

این شش کلمه در عین سادگی و اختصار ، بسیار زیبا توانسته کارکتر و داستان او را تعریف کند.

اما شاید شما هم علاقه مند باشید که داستان کوتاهی را به نگارش درآورید.

کورت ونه‏‌گات (نویسنده آمریکایی) توصیه هایی دارد برای نوشتن یک داستان کوتاه که در ادامه به طور مختصر به آنها اشاره می کنیم.

توصیه هایی برای نوشتن یک داستان کوتاه:

  1.  زمانِ خواننده را هدر نده!
  2. به خواننده حداقل یک کاراکتر بده تا از او حمایت کند.
  3. هر کاراکتر باید یک چیزی بخواهد، حتا اگر آن چیز فقط یک لیوان آب باشد.
  4. هر جمله باید یکی از این دو کار را انجام دهد: کاراکتر را آشکار سازد یا کار را پیش ببرد.
  5. تا حد ممکن از جایی نزدیک به پایان شروع کن.
  6. سادیست باش. مهم نیست که کاراکتر اصلی‌‌ات چقدر دوست‌داشتنی و معصوم باشد، کاری کن که اتفاقات وحشتناکی برایش بیفتد تا خواننده بفهمد او از چه ساخته شده.
  7. برای راضی کردن تنها یک نفر بنویس. اگر پنجره را باز کنی و بخواهی به کل دنیا عشق بدهی، داستانت سینه‌پهلو می‌کند.
  8. به خواننده در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را بده. خواننده باید چنان درک کاملی از اتفاقاتی که می‌افتد داشته باشد که خودش بتواند داستان را تمام کند.

شاید این ۸ توصیه برای نوشتن یک داستان کوتاه کافی نباشد، اما می تواند به شما راهی را نشان دهد که در انتهای مسیر بتوانید داستان کوتاه خوبی را بنویسید.

در نهایت به یاد داشته باشید، نوشتن یک داستان ممکن است کار سختی نباشد، اما نوشتن یک داستان خوب کار سخت و دشواری است و نیاز به تمرین و ممارست دارد.

 

لینک کوتاه : http://ketabch.in/m/590

درباره نویسنده: حسین حجازی

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *