کوه سرگردان سیمین دانشور دزدیده شده یا گُم شده؟

سیمین دانشور از بزرگترین نویسندگان بانوی این سرزمین است. او ۸ اردیبهشت سال ۱۳۰۰ در شیراز بدنیا آمد و از همان جوانی شروع به نویسندگی نمود.

او که همسر جلال آل احمد و از شاگردان صادق هدایت است چندین کتاب به رشته نگارش درآوره که سووشون از معروفترین آنهاست.

اما نکته ای که شاید کمتر در مورد نوشته های او می دانید، برمی گردد به کتابی با نام کوه سرگردان.

سیمین دانشور سه گانه ای دارد با نام جزیره سرگردانی ، ساربان سرگردان و کوه سرگردان. او در آخرین سالهای زندگی خویش و قبل از دچار شدن به بیماری، برروی داستان کوه سرگردان کار کرده بود که قبل از تیرماه سال ۱۳۸۶ آن را به اتمام رسانده و برای بررسی و چاپ به انتشارات داده است.

علیرضا غلامی که خود از نویسندگان و روزنامه نگاران معاصر است بر این موضوع صحه گذاشته و در بخشی از نوشته های خود آورده:

سیمین دانشور تا قبل از بیماری سخت خود (یعنی تیرماه ۸۶) کار برروی رمان کوه سرگردان را به اتمام رسانیده بود و آن را به انتشارات داد. اما ناشر بعد از بهبودی نسبی دانشور در پائیز همان سال پی می‌برد که رمان کوه سرگردان ناپدید شده‌است.

همین امر باعث شد نظریه های مختلفی در مورد عاقبت کتاب کوه سرگردان دانشور منتشر شود.

بطور مثال عده ای معتقدند که کوه سرگردان برای کسب مجوزهای لازم به مشکل خورده و به همین دلیل کنار گذاشته شده است، اما شواهد نشان می دهد این کتاب اصلا به وزارت ارشاد نرفته و حتی فیپا هم نگرفته است.

عده ای دیگر معتقدند این کتاب اصلا به نگارش درنیامده، اما صحبت های خود خانم دانشور که از سال ۸۴ اعلام کرده بود برروی این کتاب کار کرده و حتی اینکه نگارش آن را به اتمام رسانده این موضوع را نقض می کند. حتی شخصی اشاره کرده که سیمین دانشور بخشی از کتاب را برای او خوانده است.

گم شدن، به سرقت رفتن و یا فروختن اشتباهی دستنوشته ها نیز از نظریه های گوناگون پیرامون سرنوشت کوه سرگردان است. اما در رد این موضوعات نیز ادله و شواهدی آورده شده که نسبتاً دقیق و قابل استناد است.

در هر حال پس از گذشت حدود ۱۱ سال از زمان اعلام شده برای انتشار کتاب کوه سرگردان، هنوز از سرنوشت آن اطلاعی در دست نیست و علاقه مندان و دوستداران نثر خانم دانشور منتظرند تا پاسخ سوالاتی که در دو کتاب قبلی این سه گانه یعنی جزیره سرگردانی و ساربان سرگردان برایشان ایجاد شده بود را دریابند.

کوه سرگردان به سرگردانی دچار شده که امید است روزی از آن خارج شود

به امید دیدار کتاب کوه سرگردان برروی پیشخوان کتابخانه ها…

 

 

لینک کوتاه : http://ketabch.in/m/550

درباره نویسنده: حسین حجازی

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *