×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز

دانلود رایگان کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
تولدی دیگر فروغ فرخزاد

دانلود کتاب تولدی دیگر فروغ فرخزاد

تولدی دیگر فروغ فرخزاد
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : تولدی دیگر فروغ فرخزاد

نویسنده : فروغ فرخزاد

ناشر : کتابچین

دسته بندی : شعر فارسی, شعر نو

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : رایگان


معرفی کتاب

"تولدی دیگر فروغ فرخزاد"

فروغ الزمان فرخزاد زادهٔ ۸ دی ۱۳۱۳، در تهران میباشد.او از پدری تفرشی و مادری کاشانی ‌تبار به دنیا آمد او فرزند چهارم خانواده بود،از دیگر اعضای خانواده او می‌توان برادر کوچکترش، فریدون فرخ‌زاد و خواهر بزرگترش، پوران فرخ‌زاد را نام برد.فروغ در سال ۱۳۳۰ در ۱۶ سالگی با پرویز شاپور،ازدواج کرد. اما آنها  در سال ۱۳۳۴ از یکدیگر جدا شدند. حاصل این ازدواج، یک پسر به نام کامیار بود. 

وی از شاعران معاصر پارسی زبان است که همه او را با نام فروغ میشناسند.

از او پنج دفتر شعر با نام های اسیر ،دیوار،عصیان،تولدی دیگر و ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد به یادگار مانده است لازم به ذکر است که اشعار او در غالب نیمایی میباشد.

آثار فروغ بارها به انگلیسی، چینی ،عربی ،ترکی،اسپانیایی،فرانسوی ،ژاپنی،آلمانی و عبری ترجمه و چاپ شده است.

وی در سن ۳۲سالگی در ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر دوشنبه ۲۴ بهمن، ۱۳۴۵ هنگام رانندگی در جاده بخاط اینکه با ماشین مهد کودک تصادف نکند، از جاده منحرف شد و جان خود را از دست داد.

روز چهارشنبه ۲۶ بهمن پیکر او را در امام‌زاده اسماعیل قلهک شستشو دادند و با حضور خانواده، دوستان و علاقه‌ مندانش در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپردند. 

کتاب حاضر قسمتی از تولدی دیگر وی میباشد.

در بخشی از این کتاب میخوانیم:

تا به کی باید رفت

از دیاری به دیاری دیگر

نتوانم،نتوانم جستن

هر زمان عشقی و یاری دیگر

کاش ما آن دو پرستو بودیم

که همه عمر سفر میکردیم

از بهاری به بهاری دیگر

آه،اکنون دیریست

که فرو ریخته در من ،گویی

تیره آواری از ابر گران...

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

"تولدی دیگر" از" فروغ فرخزاد"

در شعر او زن موجودی است که برخلاف گذشته و با جسارت از عشق سخن می گوید.و نا مطمئن است مانند«در سایه بی اعتبار عشق» معشوق هایش را به چالش می کشد وبین معشوق ها و مرد ها تفاوتی نمی بیند و آنان را به باد انتقاد می گیرد. او آزارده می شود از این که به عنوان یک ابزار به او بنگرند و معتقد است که مردان سنتی جهان او به دنبال ارضای نیازهای خویش اند.زن شعر او به دنبال لذت جنسی و خواهان خودآگاهی جنسیتی است و از کارکردهای سنتی که برای زن قائل هستند فرار می کند. او دیگر خشنودی زن مدرن را در کارکرد های زیستی ( ازدواج، باروری، پرورش فرزند و مادری) نمی داند.( درویش پور/ زن ایرانی......) نگاهش به عشق،نامطمئن،بی اعتماد و بی ثبات است.

 

rebirth

 

فروغ در شعر«معشوق من» در کتاب تولدی دیگر ، دست به وصف معشوق خود می زند.آن معشوق سنتی و ماندگار را پس می زند ان جا که می گوید«مردی است از قرون گذشته/ یادآور اصالت زیبایی/ او مثل یک سرود خوش عامیانه/سرشار از خشونت عریانی». معشوقش را انسانی ساده و امروزی توصیف میکند گر چه زمینه هایی از اصالت یک شاهزاده را به همراه دارد

 گام نهادن بر زمین خاکی:                                   .                     

نگاه فروغ نگاهی زمینی است و خود را متعلق به دنیا می داند و اظهار می کند که روی خاک می زید. او از تقدس می گریزد و با رها کردن تار و پودهای الوهیت همه چیز را زمینی وعقلانی جلوه می دهد

مرگ اسطوره:

فروغ در شعر« کسی که مثل هیچ کس نیست» سخن از قهرمانی به میان می اورد که مافوق آن قهرمانی است که همه منتظر او هستند.بدین صورت یک قهرمان می شکند و قهرمانی دیگر می سازد، که با این که همه منتظر او هستند اما او نمی آید.در واقع او قهرمان پروری را بی اعتبار می کند و با این کار متعالی بودن و جبر قانون را بی اعتبار می کند.

فروغ در شعر خود از واژه رسولان و پیغمبران بسیار استفاده می کند.اما به هیچ کدام ایمان ندارد و آسمان را هم پر از دروغ می بیند.

سرگشتگی برای یافتن هویتی جدید:

فروغ در شعر خودی را نشان می دهد که در پی هویتی فردی است.همین فردگرایی در انسان مدرن است که او را از سنت و هر چیز قدسی که جمع گراست گریزان می کنداو همانند انسان مدرن تنهاست و این تنهایی را در شعر خود فریاد می زند.

صورت و محتوای نو:

آن چه شعر او را جذاب می کند استفاده از واژگان امروز مثل رادیو، شناسنامه، کارخانجات عظیم پلاسکو،روزنامه، فسفر، ایستگاه و.... است.این واژه هارا بسیار زیبا در پیوند با کلمات دیگر می آورد و باعث می شود زبان شعری او زبانی راحت و در عین حال دشوار جلوه کند. زبان شعر او زبان محاوره است و این سبب می شود مخاطب شاعر را جزیی از خود بیند و بخواهد که بااو همراه شود.

از آنجایی که هم مضمون و هم فرم شعر او مدرن است ما در محتوا شاهد آن هستیم که بحران انسان امروز به تصویر کشیده می شود. بحران هویتی، فرهنگی، اجتماعی،ایدئولوژیک، حقوقی و..... همین مسئله شعر او را شعری اجتماعی کرده است

به قلم : نفیسه علیزاده

 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

کتاب های دیگر انتشارات کتابچین

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
سیدعلیرضا

اشعاری سپید و وزین و آهنگین از بانو فروغ که خواندن آن لذت بخش است

1400-10-13

برچسب ها