×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
حسنعلی خان وزیری

دانلود کتاب حسنعلی خان وزیری

حسنعلی خان وزیری
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست

نام کتاب : حسنعلی خان وزیری

نویسنده : محمدحسن حامدی

ناشر : پیکره

تعداد صفحات : 400 صفحه

شابک : 978-600-6728-69-8

تاریخ انتشار : 1396

رده بندی دیویی : 759/955

دسته بندی : زندگینامه و خاطرات

نوع کتاب : PDF

قیمت نسخه الکترونیک : 24300 تومان


معرفی کتاب

"حسنعلی خان وزیری" / یادنامه حسنعلی وزیری
کتاب حاضر اثری از محمدحسن حامدی می باشد که توسط انتشارات پیکره منتشر شده است.
حسنعلی خان وزیری یکی از چهره های مهم و تأثیرگذار فرهنگ و هنر ایران در یک سده ی اخیر است. با تمام ناکامی هایی که دامن او را گرفت، جامعه ی ما همچنان از خدماتش بهرهمند است. او از خانواده ای می آمد که مادر به کار فرهنگ اشتغال داشت و پدر نظامی بود و شاید به همین خاطر شخصیت استوار وی نیز در گرو فرهنگ و هنر باقی ماند. وزیری از نوجوانی از وابستگی به خانواده اعلام استقلال کرد، شغل پدر را که مدتی به آن اشتغال داشت، رها نمود و جذبه ی وجودی اش با هنر گره خورد. اولین شاگرد مدرسه ی استاد کمال الملک شد، اما در همین اثنا دلبسته ی ادبیات بود و شعر می سرود. خلاقیت و استمرار در کار، به همراه خلق و خوی یگانه، استاد را شیفته ی وی کرد تا معاونت خود و مدرسه را که افتخاری بزرگ بو د به عهده اش گذارد. توسعه ی مدرسه ی صنایع مستظرفه و ایجاد مدارس هنر با گرایش های متعدد در سراسر کشور دغدغه ای بود که وزیری در این سِمت برای آن تلاش کرد. پیش نویس قوانین جدید اداره ی صنایع مستظرفه که در سال 1301 شمسی تحریر نموده، گویای اندیشه ی بلند و امیدهایی است که وی در خیال می پروراند. هم جواری و دلبستگی اش به استاد کما لالملک، وی را به جایگاه ارجمند هنر و فرهنگ و همچنین سرزمین مادری آگاه و مطلع کرد و صد البته که این امتیاز را نسبت به استاد داشت تا با ذهنی جوان و جویا دنیای پیش رو را رصد کند.
در بخشی از این کتاب می خوانیم :
"ایران در این دوره جنبشی به طرف آزادی داشت: مجلس شورا، انتشار روزنامه، البته آزادی به معنی واقعی آن نه تنها در ایران که در اکثر نقاط، دور از دسترس بوده، معذلک همانگونه که بیشتر سنجش ها نسبی است، به طور نسبی روزنامه درمی آمد. دختران به مدرسه می رفتند که البته افتخارش به بی بی، مادر حسنعلی خان، می رسید که اولین دبستان دوشیزگان را در بدترین شرایط باز کرده بود. ولی دیگر خودش و شوهرش زنده نبودند تا ثمره ی کارشان را ببینند. بی بی در 1300 شمسی و موسی خان در 1304 شمسی مرحوم شده بودند. حسنعلی خان از طبیعت کشور استفاده کرده و آن را بر روی پرده آورده بود. اوشان، فشم، گلابدره، سوهانک و نواحی سرسبز مازندران و کویر همه او را مسحور میکرد و او آنها را بر روی تابلو منعکس میکرد. ولی کوه چیز دیگری بود. وقتی در کنار تابلویی که از کوه کشیده بود می ایستادی تصور میکردی در کنار خود کوه هستی. کارهایی در سبک های رئالیسم، امپرسیونیسم و کلاسیک یکی بعد از دیگری بر روی پرده ی نقاشی ظاهر می شدند. دقت و ظرافت کار و آمیزش مطبوع رنگ ها مشخصه ی کارهای اوست. در مجسمه سازی نیز دستی قوی داشت. حسنعلی خان دیگر استادی عالیقدر بود؛ از نظر شغلی هنوز معاون صنایع مستظرفه ی ایران بود."
 

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

کتاب های دیگر انتشارات پیکره

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
برچسب ها