×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
طراحی لباس در تئاتر

دانلود کتاب طراحی لباس در تئاتر

طراحی لباس در تئاتر
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست

نام کتاب : طراحی لباس در تئاتر

نویسنده : نرگس ضیقمی

ناشر : رهام اندیشه

تعداد صفحات : 146 صفحه

شابک : 978-964-94119-0-3

تاریخ انتشار : 1393

رده بندی دیویی : 832/912

دسته بندی : هنر تئاتر

نوع کتاب : Epub

قیمت پشت جلد : 42000 تومان

قیمت نسخه الکترونیک : 17000 تومان


معرفی کتاب

"طراحی لباس در تئاتر با نگاهی به آثار برشت"
کتاب حاضر اثری از نرگس ضیقمی می باشد که توسط انتشارات رهام اندیشه منتشر شده است.
با آگاهی از ویژگی اصلی که در کارهای برتولت برشت به عنوان یکی از بنیانگذاران تحول در اجرای تئاتر، فاصله گذاری در متن و تئاتر مدرن مطرح است. تئاتر سه پولی انتخاب گردید  که با طراحی لباس برای این اثر و گذری بر ویژگی ها و خصوصیات آثار برشت برای این تئاتر به عنوان مسئله تحقیق در نظر گرفته شده است. از آنجا که  طراحی لباس در تئاتر یکی از ارکان اصلی در ساختار فیزیکی و روانی یک اجرا محسوب می شود و با توجه به وفاداری به متن و نویسنده، طراح لباس باید تابع گویش و خصوصیات اصلی یک اجرا باشد. در نتیجه اجرای تئاتر سه پولی با توجه به ویژگی های تئاتر برشت در نظر گرفته شد و برای اولین بار به عنوان یک دانشجوی طراحی پوشاک درطراحی لباس تئاتر در جستجوی نگاه نویسنده و تاثیرگذاری آن بر طرح لباس می پردازیم. هدف اصلی تاًثیرپذیری از دیدگاه یک نویسنده و شخصیتی چون برشت به عنوان یکی از اشخاصی که در تئاتر تجربی و مدرن جایگاه والایی دارد، ارائه خط سیر در ویژگی های طراحی لباس تئاتر می باشد. با توجه به طراحی لباس با الهام از دیدگاه های کارگردان، متن نمایش، خصوصیت های اصلی نمایش و همچنین همراهی با فلسفه برشت در طراحی لباس برای تئاتر سه پولی، اقدام به بررسی ریشه های تئاتری برشت و تفکرات وی در ارائه اجرای طراحی لباس این پژوهش به انجام رسیده است.
در بخشی از این کتاب می خوانیم :
" اپیک در آلمانی واژه ای قدیمی است که در زمان ها و مکان های مختلف معانی متفاوتی دربر داشته است. در اصطلاح ارسطویی، اپیک به نوعی حکایت اطلاق می شود که به وحدت های ارسطویی زمان و مکان پایبند نیست، نظیر ادیسه از هومر که راوی شاعریست که حکایت نبردها و سرگذشت آدم ها را شرح داده و بیان می کند. در زبان انگلیسی این واژه یادآور ابعاد عریض و طویل فیلم های هالیودی است. در فرانسه رومنر و لانبرای برای متمایز ساختن نمایش نامه های انقلابی خود از آن به عنوان  تئاتری کاملاً اپیک یاد می کرد. و بالاخره در فارسی اپیک را «حماسی» تعریف می کنیم که بلافاصله داستان های پهلوانی نظیر شاهنامه فردوسی و جزء آن را به ذهن می آورد. و اما در آلمانی، زبان مادری برشت، معنای اصیل و اولیه اپیک، قالب روایتی خاص است که بی شباهت به تکنیک بیانی سینمای چارلی چاپلین نیست. برشت واژه اپیک را دقیقاً با همان معنای آلمانی « روایی » یا « داستانی » به کارمی برد. یک رشته اتفاقات و رویدادهایی که بدون هیچ محدودیت زمانی و مکانی، یعنی آموزش و تهذیب و در همان حال نیز حذف عنصر دلهره و انتظار آن را به نمایش های مذهبی نزدیک می کند. در اصطلاح تئاترحماسی دو عنصر متضاد نهفته است. از آن جا که شیوه های حماسی « اپیک » نقل حکایات و شیوه ی دراماتیک، که رهنموده ای ارسطو را به کار می بندد، دو چیز جدا هستند، اختلاف این دو قالب در یک چیز نهفته: نمایش حماسی از طریق نمایش موجودات زنده پا می گیرد در حالی که قالب دراماتیک بوسیله ی کلمات نوشته شده است."

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

کتاب های دیگر انتشارات رهام اندیشه

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
اعظم عربیارمحمدی

این کتاب را خوانده‌ام کاملا با هنرمند برتوت برشت و آثارشان آشنا میشین همچنین در مورد طراحی صحنه و لباس و .هر مهارت در مورد سینما...با تجربیات برشت و توضیحات ارزشمند نویسنده قابل استفاده است

1401-04-14

برچسب ها