×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
قانون اساسی آمریکا با نگاهی به تاریخچه ی سیاسی و فرهنگی

دانلود کتاب قانون اساسی آمریکا با نگاهی به تاریخچه ی سیاسی و فرهنگی

قانون اساسی آمریکا با نگاهی به تاریخچه ی سیاسی و فرهنگی
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : قانون اساسی آمریکا با نگاهی به تاریخچه ی سیاسی و فرهنگی

نویسنده : حشمت الله فلاحت پیشه

ناشر : قانون یار

تعداد صفحات : 142 صفحه

شابک : 978-622-6055-03-1

تاریخ انتشار : 1396

رده بندی دیویی : 342/73023

دسته بندی : تاریخ جهان, حقوق بین الملل

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : 18000 تومان


معرفی کتاب

" قانون اساسی آمریکا با نگاهی به تاریخچه ی سیاسی و فرهنگی"
کتاب حاضر با عنوان انگلیسی THE  CONSTITUTION OF THE UNITED STATES با ترجمه دکتر حشمت الله فلاحت پیشه (عضو هیأت علمی دانشگاه علامه)، دکتر علیرضا شکر بیگی (عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور) و معین مرادی کرتویجی و نظارت فنی محسن فاضلی می باشد که توسط انتشارات قانون یار منتشر شده است.
اثری که پیش روی شماست متن انگلیسی کامل قانون اساسی همراه با ترجمه ی روان فارسی  و نیز تشریح ساختار سیاسی اجتماعی قضایی فدرال آمریکا میباشد. قانون اساسی ایالات متحده آمریکا یکی از قدیمی ترین قانون های اساسی موجود جهان است که در تاریخ 1789 به تصویب رسید و در طول سالیان بسیار گذشته به قوت خود باقی است. میتوان گفت قانون اساسی آمریکا هیچگاه تغییر نکرده و فقط در برخی موارد فقط اصلاحیه به آن اضافه شده است. به همین دلیل از قانون اساسی بین مردم آمریکا به عنوان یک میراث ملی یاد میشود.

در بخشی از این کتاب میخوانیم:
" قضات دیوان عالی آمریکا، پس از انتخاب از سوی رئیس‌جمهوری وقت و دریافت رای اعتماد از سوی سنای ایالات متحده آمریکا، در صورت عدم بازنشستگی به صورت خودخواسته، به طور مادام‌العمر در این سمت خدمت می‌کنند به همین علت، ترکیب قضات دیوان عالی از نظر سیاسی و عقیدتی از اهمیت زیادی در تعیین روند اجتماعی ایالات متحده آمریکا برخوردار است."
 

فهرست مطالب

فصل اول  

متن فارسی قانون اساسی ایالات متحده آمریکا

فصل دوم  

نگاهی به تاریخچه آمریکا

 

نقد و بررسی کتاب قانون اساسی آمریکا

این کتاب که در بر دارنده اصول قانون اساسی حاکم بر کشور آمریکا است شامل هفت فصل بوده و هر کدام از این فصول دارای بخش های متنوعی هستند. قانون اساسی آمریکا تا به حال تغییر نکرده و صرفا برخی اصلاحیه ها بر آن افزوده شده است.

اصل تفکیک قوا

نویسندگان این قانون تلاش کرده، روابط بین قوا را به گونه ای تنظیم کنند تا هیچ قدرت مطلقه ای به وجود نیاید و برای جامعه ایجاد مشکل نکند، به گونه ای که اعضای دیوان عالی فدرال توسط رئیس جمهور انتخاب می شوند ولی رئیس جمهور نمی تواند بدون اثبات شدن جرم یکی از این اعضا را عزل کند. قوانین به تصویب رسیده در مجلس نمایندگان و سنا را رئیس جمهور می تواند وتو کند؛ اما نمایندگان می توانند با به دست آوردن دو سوم آرا وتوی رئیس جمهور را ابطال نمایند.

 

قانون اساسی آمریکا

 

دیوان عالی این کشور می تواند با اعلام خلاف قانون اساسی بودن قوانین مجلس یا دستورات رئیس جمهور مانع اجرای آن شود.

استیضاح رئیس جمهور

مطابق با کتاب قانون اساسی آمریکا نمایندگان کنگره با تصویب طرح استیضاح با اکثریت آرا نسبت به استیضاح رئیس جمهوری اقدام نمایند. در این حالت سنا دادگاهی را تشکیل داده و اتهامات وارده را به رئیس جمهور اعلام می کند. در این جلسه که ریاست آن را رئیس دادگاه عالی فدرال آمریکا بر عهده دارد، سناتورها در نقش دادستان ظاهر می شوند و رئیس جمهور باید بتواند اکثریت آن ها را قانع کند. در صورتی که رئیس جمهور رای اکثریت سناتورها به دست نیاورد عزل خواهد شد. دادگاه عالی فدرال نیز می تواند علیه رئیس جمهور اعلام جرم کرده و از کنگره بخواهد که نسبت به استیضاح رئیس جمهور اقدام نماید.

مجلس سنا

مطابق با قانون اساسی آمریکا مجلس سنا دارا صد عضو است که هر دو سال یک بار به منظور انتخاب یک سوم اعضای آن انتخابات برگزار می شود. اصلاحیه هفدهم قانون اساسی آمریکا انتخاب سناتورها را بر عهده خود شهروندان می داند و برای یک دوره 6 ساله انتخاب می شوند. معاون رئیس جمهور ریاست سنا را بر عهده دارد و فقط زمانی حق رای دارد که تعداد آرای سناتورها 50 در مقابل 50 باشد. پیش شرط کاندید مجلس سنا شدن داشتن حداقل 30 سال و داشتن حداقل 9 سال تابعیت آمریکا و سکونت در ایالت مربوطه است.

سیستم قضایی

آمریکا دارای یک سیستم قضایی واحد برای کل کشور و سیستم قضایی مختص هر ایالت است. پرونده های ایالت ها قابلیت رسیدگی در دو دادگاه را دارا است و حکم دادگاه عالی برای دادگاه های ایالتی الزام آور است. اعضای دیوان عالی آمریکا توسط 9 نفر است که توسط رئیس جمهور انتخاب می شوند و تا زمانی که خودشان بخواهند در این سمت می مانند. کنگره نیز می تواند اقدام به تاسیس دادگاه های رده پایین تر در ایالت ها نماید.

 

قانون اساسی امریکا

 

قوانین ایالتی

مطابق با قانون اساسی در این کشور 50 ایالت وجود دارد که هر کدام قوانین مربوط به خود را داشته و سیستم قضایی خاص خود را دارند. این ایالت ها قانون اساسی خود را نیز دارا بوده و بالاترین دادگاه این ایالت ها نیز با عنوان دیوان عالی شناخته می شود. در زمان تفسیر قوانین و رسیدگی به پرونده ها دیوان عالی آمریکا نمی تواند در کار این دادگاه های ایالتی دخالت داشته باشد.

 


 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

کتاب های دیگر انتشارات قانون یار

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
برچسب ها