×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
مبانی ارتقاء سلامت

دانلود کتاب مبانی ارتقاء سلامت

مبانی ارتقاء سلامت
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست

نام کتاب : مبانی ارتقاء سلامت

نویسندگان : افسانه زرقی, طاهره دهداری, علی رمضانخانی

ناشر : نظری

تعداد صفحات : 238 صفحه

شابک : 978-964-2897-90-2

تاریخ انتشار : 1389

رده بندی دیویی : 613/

دسته بندی : بهداشت و سلامت

نوع کتاب : PDF

قیمت نسخه الکترونیک : 22000 تومان


معرفی کتاب

"مبانی ارتقاء سلامت" / از سری کتاب های ارتقاء سلامت

کتاب حاضر اثری از دکتر طاهره دهداری، دکتر علی رمضانخانی و دکتر افسانه زرقی می باشد که توسط انتشارات نظری منتشر شده است.

در ايران آموزش درسي با عنوان ارتقاء سلامت در سالهاي اخير عموميت يافته است و كمبود منابع فارسي كه با سرفصلهاي تعيين شده اين درس مطابقت داشته باشد احساس مي گردد. هدف اصلی از تدوین کتاب حاضر ارائه اصول و مبانی نظری ارتقاء سلامت می باشد. كتاب حاضر یک کتاب کمک آموزشی است که بر اساس سرفصلهای درس ارتقاء سلامت دوره کارشناسی ارشد آموزش بهداشت طراحی شده است. کتاب حاضر مي تواند منبع مفيدي برای دانشجویان کارشناسی، كارشناسي ارشد و دکتری در رشته های مختلف علوم بهداشتی، مامایی، پرستاری، پزشکی عمومی و سایر رشته های مرتبط باشد. کتاب حاضر دارای 8 فصل است. فصل اول حاوی مباحثی مانند تاریخچه پيدايش ارتقاء سلامت، تعاریف، اصول، چارچوب، پیش نیازها، راهبردها، قلمرو ارتقاء سلامت، مفهوم توانمدسازی، دیدگاه بوم شناختي، نقش آموزش بهداشت در ارتقاء سلامت و صلاحیتهای حرفه ای لازم برای مجریان ارتقاء سلامت است. در این فصل خواننده می تواند بینش و دید کلی در زمینه ارتقاء سلامت به دست آورد. 

در فصل دوم کتاب پیرامون اهداف و ارزشها در ارتقاء سلامت بحث می گردد که در واقع یک مبحث مهم در ارتقاء سلامت است. 

با توجه به اهمیت نیاز سنجی، برنامه ریزی و ارزشیابی در برنامه های ارتقاء سلامت، فصل سوم و چهارم این کتاب به شناسایی نیازها و اولویتها ، مراحل و گامهای برنامه ریزی و ارزشیابی در ارتقاء سلامت اختصاص می یابد و طی این فصول خواننده اطلاعاتی پیرامون شناسایی نیاز و انواع روشهاي قابل استفاده برای نیازسنجی کسب کرده و با فرایند برنامه ریزی و ارزشیابی در ارتقاء سلامت آشنا می گردد.  از آنجا که مداخلات ارتقاء سلامت در مکانهای متعددی قابل اجراست و مداخله در هر مکان توجهات ویژه خویش را می طلبد، لذا در فصل پنجم مکانهای مهمی که ارتقاء سلامت در آنها قابل اجراست توضیح داده شده و ویژگیها و اهمیت این مکانها مورد بحث قرار داده می شود. 

در فصل ششم کتاب حاضر خلاصه ای از مباحث موجود در کنفرانسهای بین المللی ارتقاء سلامت که تا کنون برگزار شده اند آورده شده است. 

در فصل هفتم و هشتم نیز برخی از الگوهای ارتقاء سلامت مورد بحث قرار می گیرد. باید توجه داشت که الگوها و تئوریهای قابل کاربرد در مداخلات ارتقاء سلامت بسیار زیادند و نیازمند بررسی و پرداختن در قالب کتب دیگری هستند. لذا در فصول آخر خواننده با تعدادی از الگوهای ارتقاء سلامت آشنا می گردد. 

در فصل نهم کتاب اهمیت ارتباطات در ارتقاء سلامت شرح داده می شود. در این فصل مباحثی پیرامون اهميت ارتباط در ارتقاء سلامت، مفاهيم عمومي ارتباط، تعريف ارتباط بهداشتي و مراحل برنامه ريزي در ارتباط بهداشتي آورده شده است.

 

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

"ارتقاء سلامت مي تواند در مكانهاي زياد و مختلفي به انجام مداخلات بپردازد. اولين بار مفهوم مكانهاي ارتقاء سلامت در دهه 1980 مطرح شد. سازمان جهاني بهداشت در سال 1991 بيان نمود كه تا سال2000 ميلادي كل محيط زندگي اجتماعي و كاري مانند شهرها، مدارس، محلهاي كار، محله ها و خانه ها بايد بوجود آورنده فرصتهايي جهت ارتقاء سلامت باشند. در ديدگاه مكانهاي ارتقاء سلامت بحث بر سر آن است كه بايستي از توجه صرف به تغيير رفتار افراد دست برداشت و به سمت ايجاد محيطهاي حمايت كننده سلامت و رفاه عمومي جهت يافت. يعني بايد از تمركز فعاليتها بر عوامل خطر و گروههاي جمعيتي به سمت تغييرات سازماني نقل مكان كرد.

مجريان ارتقاء سلامت بايستي با اهميت مكانهاي مداخله، ويژگيهاي آنان‏ و نوع مداخلات مناسب براي اين مكانها آشنا باشند تا بتوانند مداخلات اثربخش را در اين محلها پياده سازند. 

مكانهاي مهم ارائه خدمات در ارتقاء سلامت شامل مدارس، محله، محلهاي كار، مراكز ارائه خدمات بهداشتي درماني و بيمارستانها مي باشند. اهميت محلهاي كار در ارائه خدمات ارتقاء سلامت اين است كه در اين محلها امكان دسترسي آسان به جمعيت هدف و بزرگسالان سالم (كه اغلب دسترسي به آنها مشكل است) وجود دارد. هدف مداخلات ارتقاء سلامت در مدارس، ايجاد محيطهاي حمايت كننده سلامت در جهت دستيابي دانش آموزان به سبك زندگي سالم مي باشد. محله نيز مكاني است كه فرصتهاي مناسب براي خلق و اجراي اصول اساسي ارتقاء سلامت يعني مشاركت، برابري، توانمندسازي و همكاري را در اختيار مجريان ارتقاء سلامت قرار مي دهد. مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي هم از جهات بسياري بعنوان يك محل كليدي براي انجام مداخلات ارتقاء سلامت هستند. در اين مراكز طيف گسترده اي از مشاغل مرتبط با سلامت مشغول به فعاليتند كه مي توانند در عمل فرصت ادغام ارتقاء سلامت را فراهم آورده و نويد بخش اجراي خدمات جامع ارتقاء دهنده سلامت باشند."

فهرست مطالب

فصل 1: مفهوم ارتقا سلامت

فصل 2: اهداف و ارزش ها در ارتقا سلامت

فصل 3: شناسایی نیاز ها و اولویت ها در ارتقا سلامت

فصل 4: فرآیند برنامه ریزی و ارزشیابی در ارتقا سلامت

فصل 5: مکان های ارتقا سلامت

فصل 6: کنفرانس های بین المللی ارتقا سلامت

فصل 7: برخی از الگوهای رایج در ارتقا سلامت

فصل 8: الگوهای برنامه ریزی در ارتقا سلامت

فصل 9: ارتباطات در ارتقا سلامت

 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
fatemeh

بسیار عالی

1401-03-08

احمد مریوانی

کتابی خوب و کاربردی.

1400-02-30

نسرین مقامی

خوب بود

1400-02-30

برچسب ها