×

جستجو

×

دسته بندی ها

دانلود رایگان کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
مجموعه آثار حکیم نزاری قهستانی

دانلود کتاب مجموعه آثار حکیم نزاری قهستانی

مجموعه آثار حکیم نزاری قهستانی
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست

نام کتاب : مجموعه آثار حکیم نزاری قهستانی

نویسنده : حکیم نزاری قهستانی

ناشر : کتابچین

دسته بندی : شعر فارسی, شعر عروضی

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : رایگان


معرفی کتاب

"مجموعه آثار حکیم نزاری قهستانی"

حکیم سعد الدین بن شمس ‌الدین نزاری بیرجندی قهستانی متولد سال ۶۴۵ که به حکیم نزاری معروف و از شاعران بزرگ سده هفتم و شروع قرن هشتم نیز میباشد، حکیم نزاری در روستای فوداج که از توابع بیرجند است چشم به جهان گشود.خردسالی حکیم در دوره نا آرامی ها و حمله های هلاکوخان به بهانه از بین بردن اسماعیلیان سپری شد.

وی زیر نظر خانواده بزرگ شد و تحصیلات مقدماتی خود را از پدر فرا گرفت،روایات حاکی از متمول بودن خانواده حکیم دارد که اشاره میشود بعدها تهی دست شده اند،بعد از اینکه تحصیلات ابتدایی خود را در بیرجند تمام کرد برای یادگیری ادبیات و فلسفه و برخی علوم دیگر که در آن زمان رایج بود راهی قهستان شد،از همان آغاز شغل خود را در دستگاه های دولتی شروع کرد و بعد از مدتی راهی سفر شد و به مکان های مختلفی رفت، این سفر دو سال طول کشید و پس از آن به قهستان بازگشت. وی تجربیات خود از این سفر را در کتابی به نام سفرنامه نگارش کرد.

سروده های نزاری، مملو از اصطلاحات دینی، علمی و فلسفی و عرفانی است.خیلی از شاعران و نویسندگان مانند جامی، شاعر معروف قرن نهم بعضی از سروده های حافظ را تاثیر گرفته از اشعار حکیم نزاری می ‌دانند و معتقدند که حافظ از راه و روش نزاری تبعیت کرده است.از اسماعیلیان معاصر نزاری فقط آثار او باقی مانده است.آثار وی در قالب های غزل، رباعی ،مثنوی و ترجیع بند است و از آنها میتوان به سفر نامه،ادب نامه،مثنوی روز و شب و دستور نامه و... اشاره کرد.

برای تاریخ درگذشت حکیم نزاری سه حدس وجود دارد اول سال ۷۲۱ بعد سال ۷۲۰ و نهایتا سال ۶۹۵ که سال آخر را تقریبا هیچ صاحب نظری نپذیرفته است.آرامگاه او امروزه در شهر بیرجند در خیابان حکیم نزاری واقع شده است.

کتاب حاضر قسمتی از مجموعه آثار وی میباشد.

 

در بخشی از این کتاب میخوانیم:

گر تو نگویی به من من به که دانم ترا

در نظر دیده ای دیده از آنم ترا

من به خود الا چو خود هیچ نبینم دگر

حیف بود گر ز خود باز ندانم تورا

هستی من نیستی جز به وجود تو نیست

بود توانم به تو دید توانم ترا...

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مطالعه کتاب را به دیگران توصیه میکنید؟ چرا و به چه کسانی؟ کدام بخش از کتاب نظر شما را جلب کرد؟ مانند یک کارشناس نظر دهید.

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
بهرام جعفرپور

حروف کتاب قابل خواندن نیست . لاتین و عدد و علامت است

پشتیبان سایت

سلام اگر کتابها در کتابخانه شما وجود دارند ولی متن کتاب را به صورت صفحات سفید یا حروف ناخوانا مشاهده میکنید، لطفا یک بار فایل کتاب را از کتابخانه خود پاک کنید و مجددا دانلود نمایید. (برای اینکار در "کتابخانه من" کنار عکس هر کتاب آیکن سطل زباله قرار دارد که با لمس آن، فایل کتاب پاک شده و میتوانید مجددا آن را دانلود کنید. برای اینکار نیاز به پرداخت مجدد ندارید) .

1399-09-18

برچسب ها