×

جستجو

×

دسته بندی ها

دانلود رایگان کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
مجموعه آثار خیام

دانلود کتاب مجموعه آثار خیام

مجموعه آثار خیام
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست

نام کتاب : مجموعه آثار خیام

نویسنده : حکیم عمر خیام نیشابوری

ناشر : کتابچین

دسته بندی : شعر فارسی, شعر عروضی

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : رایگان


معرفی کتاب

"مجموعه آثار خیام"

عُمَر خَیّام نیشابوری که نام کاملش غیاث ‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خَیّام نیشابوری است در ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۴۲۷ در شهر نیشابور چشم به جهان گشود وی را خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النّیسابوری هم نام نهاده اند.

در میانسالی به یادگیری فقه روی آورد و بعد از آن به فراگیری حدیث، تفسیر، فلسفه، حکمت و ستاره‌شناسی مشغول شد در برخی روایات آمده است که خیام فلسفه را بدون واسطه از زبان یونانی یاد گرفته بود.در سن بیست و دو سالگی کتابی در مورد معادله ‌های درجهٔ سوم را به زبان عربی نگارش کرد و نام آن را رساله فی البراهین علی مسائل الجبر و المقابله نهاد.پس از مدتی خیام به دعوت از جلال‌ الدین ملک‌ شاه سلجوقی راهی اصفهان میشود تا سرپرستی و مسئولیت رصد خانه آنجا را برعهده بگیرد وی هجده سال در اصفهان اقامت گزید و در طی این دوران تقویم جلالی را ساخت.

کار خیام در دوران سلجوقی ستاره شناسی بود ولی به کاری که میکرد علاقه و باوری نداشت.در همین دوران وی مهم ترین و معروف ترین اثر خود را نگارش کرد و نام آن را رساله فی شرح ما اشکل من مصادرات اقلیدس گذاشت.

خیام کتاب های زیادی در باب فلسفه، هندسه ،ریاضیات و ستاره شناسی و... ارائه کرده ولی آوازه و شهرت او بیشتر بخاطر نگارش رباعیاتش میباشد که شهرت جهانی دارد. به علاوه آن‌ که رباعیات خیام را به بیشترِ زبان‌ های زنده دنیا برگردانده اند.

روایات حاکی از آن است که خیام هرگز ازدواج نکرد و زنی را برای زندگی انتخاب نکرد،زمان فوت خیام را بین سال ‌های ۵۱۷–۵۲۰ هجری قمری تخمین زده اند که محتمل است در نیشابور اتفاق افتاده باشد.برخی از تاریخ نویسان هم مرگ او را سال ۵۱۶ دانسته اند، ولی بعد از بررسی‌ های لازم مشخص شد که تاریخ فوت او سال ۵۱۷ هجری قمری بوده‌ است. آرامگاه خیام نیشابوری اکنون در نیشابور،در کنار آرامگاه امامزاده محروق واقع می‌باشد.

کتاب حاضر مجموعه آثار وی میباشد.

 

در بخشی از این کتاب میخوانیم:

بر چرخ فلک هیچ کسی چیر نشد

وز خوردن آدمی زمین سیر نشد

مغرور بدانی که نخورده ست ترا

تعجیل مکن هم بخورد دیر نشد...

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مطالعه کتاب را به دیگران توصیه میکنید؟ چرا و به چه کسانی؟ کدام بخش از کتاب نظر شما را جلب کرد؟ مانند یک کارشناس نظر دهید.

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
برچسب ها