×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
او کمی بهتر از یک قاتل بود

دانلود کتاب او کمی بهتر از یک قاتل بود

او کمی بهتر از یک قاتل بود
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : او کمی بهتر از یک قاتل بود

نویسنده : فاطیما فاطری

ناشر : کیان افراز

تعداد صفحات : 125 صفحه

شابک : 978-600-97463-3-0

تاریخ انتشار : 1396

رده بندی دیویی : 62/3فا8

دسته بندی : تاریخ ایران, داستان های کوتاه

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : 8400 تومان


معرفی کتاب

"او کمی بهتر از یک قاتل بود"
کتاب حاضر اثری از فاطیما فاطری می باشد که توسط انتشارات کیان افراز منتشر شده است.
این اثر یک رمان سیاسی تاریخی است درباره به قتل رسیدن «فریبرز سلطانی» به دست «حمید فرخی» که کارمند شرکت نفت آبادان، اعزامی به انگلستان برای تحصیل می باشد. فریبرز سلطانی سردبیر روزنامه تهران امروز بود. در این داستان حوادث به سمت و سویی می رود که مخاطب به هیچ عنوان انتظارش را ندارد.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:
"باد پاییزی خشک و نچسب به صورتت می‌خورد. با خود می‌گویی: «کو تا بهار!» زمستان سر‌سیاه هم که تمام می‌شد، برای تو و حمید تمام نمی‌شد. مانده بودید در نمکزار برهوت. نه قضات کاری می‌کردند نه وکلای طاق‌و‌جفت. کسی یا کسانی دست و پایتان را گذاشته بودند میان پوست گردو. در وضعیتِ بد‌بیاریِ روزگار که هر روزنامه‌چی مسئله‌اش سیاست شده بود که یا از مصدق بنویسد یا کاشانی و ملی‌شدن نفت، کسی به قتل سلطانی وقعی نمی‌گذاشت که معلوم نمی‌کرد نمایشی علی‌حده است از جانب اجنبی‌ها یا واقعیتی که ملتی را سر‌کار بگذارد. شاه هم که در باغ نبود. خود و تبارش را بند مراسم عروسی با دختری ایرانی – آلمانی کرده بود تا جریده‌ها نانشان را بگذارند تو روغن عروس‌کشان حضرتی.
کاغذ را از جیب درمی‌آوری. آدرس بعد از مجتمع‌های نجمیه است. کوره‌راهی که تا ظهر تو را سر می‌دواند . چاره‌اش تاکسی دربست است که اول صبح پیدا نمی شد. مانده‌ای حیران که «ام‌جی» جلوی پایت ترمز می‌کند. "

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

نقد و بررسی کتاب او کمی بهتر از یک قاتل بود

رمان نویسی می تواند بر اساس ایده های مختلفی انجام شود گاهی به صورت کلی بر اساس خیال نویسنده شکل می گیرد و گاهی مانند کتاب او کمی بهتر از یک قاتل بود مبتنی بر یکسری گزارش های تاریخی است. پرداختن به یک حادثه تاریخی مهم برای خلق داستان به خودی خود می تواند سختی های زیادی داشته باشد مخصوصا اگر نویسنده بخواهد به متن حادثه ای که اتفاق افتاده است وفادار بماند و تغییری در آن ایجاد نکند.

 

فاطیما فاطری

 

در این حالت است که نویسنده باید بیشترین تلاش خود را بکند تا در دام کلیشه ها گرفتار نشود. فاطیما فاطری برای اینکه افراد موجود در داستان را به صورت کاملا سیاه و سفید ترسیم نکند از شگرد گزارش های کوتاه استفاده کرده است. در این روش وقتی جمله ای از یک نفر نقل قول می شود تلاش بر آن است تا هر گونه قضاوت فرد مذکور حذف شود و مایه کلام او را در داستان بگنجاند.

البته ما باید بین دو شیوه داستان نویسی بر اساس الهام گرفتن از حوادث تاریخی فرق بگذاریم. گاهی فرد یک سوژه کوچکی از حوادث بیرونی را می گیرد و آن را پرورش می دهد مانند فردوسی که می گوید رستم یلی بود در سیستان من آوردم او را بدین داستان. در موارد دیگر نویسنده حجم زیادی از داستان خود را بر اساس اسناد و مدارک موجود از یک حادثه به دست می آورد. در او کمی بهتر از یک قاتل بود نیز سعی شده است به اسناد و مدارک قتلی که در سال 30 انجام شده است پرداخته شود.

 

اوکمی بهتر ازیک قاتل بود

 

با خواندن چنین رمان هایی است که خواننده به خوبی می تواند با نوع نگاهی که نویسنده به حوادث دارد آشنا شود و از طرف دیگر به هدفی که او از نوشتن کتاب داشته است پی ببرد. رمان ها می توانند جلوی گذشته سازی و دست هایی که تلاش می کنند تاریخ یک ملت را به فراموشی بسپارند مقاومت کنند به قول والتر بنیامین تجربه سیاسی تاریخی یک ملت اگر از او پنهان نگاه داشته باشد آن مردم کودکان با حوادث برخورد خواهد کرد.

داستان کتاب در مورد فرد بی گناهی است که به خاطر قتل یک روز نامه نگار به دار کشیده می شود. حمید فرخی که در خارج درس خوانده است متهم می شود فریبرز سلطانی را که در روزنامه تهران کار می کند به قتل رسانده است. نویسنده برای نقل حقایق ابایی ندارد که به بررسی نوشته ها و روزنامه های آن زمان بپردازد و یا حتی از وکلا نقل قول کند. ناکام شدن انسان های خوب در برابر عوامل شاه و دربار را می توان خلاصه معنی این داستان گرفت.

 

کتاب اوکمی بهتر ازیک قاتل بود

 

داستان به گونه ای پیش رفته است که خواننده هر قسمت را که می خواند صرفا مقدار کمی از اطلاعات را در مورد محل اتفاق و نوع انجام آن پیدا می کند. همین امر موجب می شود تا خواننده مشتاق شود برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر کتاب را تا انتها بخواند.

فاطما فاطری برای اینکه بتواند پیام خودش را از طریق سخنان شخصیت های داستان به خوانندگان خود برساند از زبان آنها برخی از ضرب المثل ها و کنایات را بازگو می کند که ممکن است در است چنین سخنانی از آنها صادر نشده باشد.

 

نویسنده: سعید گلمحمدی

 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
رضا

عالي توصيه ميكنم به همه

1397-07-21

برچسب ها