×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
جرم شناختی حریم خصوصی اماکن و اشخاص

دانلود کتاب جرم شناختی حریم خصوصی اماکن و اشخاص

جرم شناختی حریم خصوصی اماکن و اشخاص
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست

نام کتاب : جرم شناختی حریم خصوصی اماکن و اشخاص

نویسنده : سونیا چقامیرزا

ناشر : قانون یار

تعداد صفحات : 216 صفحه

شابک : 978-600-95374-2-6

تاریخ انتشار : 1395

رده بندی دیویی : 448/323

دسته بندی : حقوق عمومی و خصوصی, حقوق جزا و جرم شناسی

نوع کتاب : Epub

قیمت پشت جلد : 20000 تومان

قیمت نسخه الکترونیک : 8000 تومان


معرفی کتاب

" جرم شناختی حریم خصوصی اماکن و  اشخاص"
کتاب حاضر اثری از سونیا چقامیرزا  و نظارت فنی محسن فاضلی می باشد که توسط انتشارات قانون یار منتشر شده است.
بررسی اصول قانون  اساسی جمهوری اسلامی ایران نشانگر اینست كه عبارت «حریم خصوصی»  در هیچیك از اصول قانون اساسی به صراحت ذكر نشده است اما به طور كلی در مواردی حق بر حریم خصوصی در این قانون به رسمیت شناخته شده است. این حق رامی توان در چند اصل مشاهده كرد. اصل 22  مقرر می دارد : حیثیت ، جان، مال ، حقوق ، مسكن و شغل اشخاص از تعرض مصون است مگر در مواردی كه قانون تجویز كند . این اصل به وضوح  از حریم خصوصی جسمانی ، منازل و اماكن شخص حمایت می كند و از عبارت« حیثیت» در این اصل می توان به حمایت از اسرار شخص حكم كرد. اصل 23 قانون اساسی مقرر می دارد : تفتیش عقاید ممنوع و هیچكس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد. با وجود آنكه آزادی عقیده به عنوان یك حق طبیعی مسلم قابل درك است ، ولی دارای آنچنان تبعات فردی، اجتماعی ، سیاسی،  اخلاقی و ارزشی است كه هم در عالم واقع، مواجه به برخوردهای متفاوت است و هم اینكه در نظام های سیاسی و حقوقی برای انتظام آن تدابیری انتخاذ شده است. اصل 39 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چنین بیان می كند كه : هتك حرمت و حیثیت  كسی كه به حكم قانون دستگیر ، بازداشت، زندانی یا تبعید شده به هر صورت كه باشد ممنوع و  موجب مجازات است . اصل 23 را می توان  مهمترین اصل قانون اساسی در حمایت از حریم خصوصی اطلاعاتی دانست . داده های شخصی مربوط به سوابق كیفری و همچنین داده های مربوط به پرونده های جاری كیفری، دسته دیگری از داده های حساس به شمار می روند كه عبارت عام اصل 39 را می توان ناظر بر این داده ها نیز دانست ، زیرا نقض اصول بكارگیری  از داده های مربوط به محكومین و افراد تحت تعقیب می تواند موجب هتك  حرمت و حیثیت این افراد شود . به این ترتیب از مجموع اصول مذكور می توان دریافت كه قانون اساسی حق بر حریم خصوصی را به رسمیت می شناسد ولی این امر بایستی تصریح شود و در اولین بازنگری قانون اساسی ، تصریح این حق می تواند یكی از محورهای بازنگری باشد ، تا انجام چنین مهمی شورای نگهبان  كه مرجع تفسیر اصول قانون اساسی است می تواند طی یك تفسیر رسمی از اصول مذكور بر اقسام مهم حق بر حریم خصوصی صحه بگذارد و تا حدودی خلاء موجود را پر كند .
 در بخشی از این کتاب میخوانیم:
" حمایت از حریم خصوصی افراد ایجاب می كند تا مقام صالح صادر كننده مجوز، ضوابط تفتیش را به طور دقیق با توجه به موضوع اتهام و اوضاع و احوال حاكم بر قضیه تعیین و در مجوز قید نماید، تا جایی برای سوء استفاده احتمالی مقامات اجرا كننده نماند . ضوابط صدور دستور تفتیش عبارتند از :  تعیین محل و یا شیء  مورد تفتیش، اقدامات مورد نیاز در جریان تفتیش، زمان اجرای تفتیش، مدت اعتبار مجوز و دفعات مجاز جهت مراجعه به محل به این شرح که: در مجوز صادره بایستی آدرس دقیق محل مورد تفتیش، قید گردد . این محل همانطور كه گفته شد یا به جهت كشف ادله و آلات و ادوات جرم و یا با هدف شناسایی و دستگیری متهم بازرسی می شود و ممكن است متعلق به متهم و یا فرد دیگری باشد . در صورتی كه با توجه به اطلاعات موجود در پرونده ، ظن قوی در مقام قضایی مبنی بر حضور متهم در منزل فرد خاصی یا امكان كشف ادله و آلات و ادوات جرم به وجود آید، وی می تواند دستور تفتیش منزل وی را بدهد ."
 

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.


%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

کتاب های دیگر انتشارات قانون یار

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
برچسب ها