×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
رومئو و ژولیت

دانلود کتاب رومئو و ژولیت

رومئو و ژولیت
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : رومئو و ژولیت

نویسنده : ویلیام شکسپیر

ناشر : سبکتو

مترجم : گروه مترجمین

تعداد صفحات : 115 صفحه

دسته بندی : ادبیات جهان, نمایشنامه

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : 4800 تومان


معرفی کتاب

"رومئو و ژولیت"
کتاب حاضر با عنوان اصلی (Romeo And Juliet) اثری از ویلیام شکسپیر (William Shakespeare) می باشد که با ترجمه ای از گروه سبکتو توسط انتشارات سبکتو منتشر شده است.
ویلیام شکسپیر شاعر و نمایشنامه‌نویس انگلیسی است که او را بزرگترین نویسنده انگلیسی زبان می‌دانند. شکسپیر هم از نظر نمایشنامه‌ها و هم از نظر تاثیری که روی ادبیات انگلیسی داشت بی‌نظیر و مشهور است. به طوری که شعرها و نمایشنامه‌های او کلمات و اصلاحات زیادی را به زبان انگلیسی اضافه کرده است. اغلب آثار او شهرت زیادی کسب کردند و در سراسر جهان روی صحنه اجرا شدند. جالب است بدانید که او علاقه‌ای به نگه داشتن آثارش نداشت و تمام نمایشنامه و شعرهایش بعد از مرگ او چاپ و منتشر شد.
رومئو و ژولیت تراژدی عاشقانه شکسپیر است که به صورت نمایشنامه نوشته شده است. در اصل شکسپیر این عشق باستانی را از روی شعری به همین نام الهام گرفته و با اضافه کردن جزییاتی دلچسب این نمایشنامه را تبدیل به یکی از محبوبترین آثار خود کرد. داستان در مورد دو عاشق است که با پایانی بهت‌انگیز به هم نمی‌رسند اما نکته جالب این است که تمام این داستان در ورونا روایت می‌شود در حالی که شکسپیر هرگز آنجا را ندیده است. داستان از جایی شروع می‌شود که دو خاندان بزرگ ورونا یی با هم دچار اختلافاتی می‌شوند و مشکلات زیادی در سایه‌ این اتفاقات پدید می‌آیند.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:
" مرکشیو: عشق یک بازی کودکانه است و عاشق کودکی است که با اسباب‌بازیش بازی می‌کند و در انتها می‌خواهد جایی برای پنهان کردن اسباب‌بازیش داشته باشد.
آن‌ها مدتی به شوخی و خنده وقت می‌گذرانند تا اینکه پرستار وارد می‌شود. او می‌خواهد با رومئو صحبت کند. مرکشیو همچنان با شوخی و کنایه صحبت می‌کند. رومئو پرستار را به گوشه‌ای می‌برد تا بتوانند به راحتی صحبت کنند. او به پرستار می‌گوید که ژولیت باید خود را به راهب لورنس برساند و آن‌ها در آنجا می‌توانند با یکدیگر ازدواج کنند. او می‌گوید که در همان شب به خانه ژولیت می‌آید و وارد اتاق او خواهد شد. پرستار خبر را برای ژولیت می‌برد."
 

فهرست مطالب

میکروکتاب چیست؟

درباره کتاب

درباره نویسنده

فصل اول

پرده اول، صحنه اول

پرده اول، صحنه ی دوم

پرده اول، صحنه سوم

پرده اول، صحنه چهارم

پرده اول، صحنه پنجم

فصل دوم

پرده دوم

پرده دوم، صحنه اول

پرده دوم، صحنه دوم

پرده دوم، صحنه سوم

پرده دوم، صحنه چهارم

پرده دوم، صحنه پنجم

پرده دوم، صحنه ششم

فصل سوم

پرده سوم، صحنه اول

پرده سوم، صحنه دوم

پرده سوم، صحنه سوم

پرده سوم، صحنه چهارم

پرده سوم، صحنه پنجم

فصل چهارم

پرده چهارم، صحنه اول

پرده چهارم، صحنه دوم

پرده چهارم، صحنه سوم

پرده چهارم، صحنه چهارم

پرده چهارم، صحنه پنجم

پرده پنجم، صحنه اول

پرده پنجم، صحنه دوم

پرده پنجم، صحنه سوم

پیشنهاد میکروکتاب بعدی

رومئو و ژولیت، سرشار از تقابل ها

رومئو و ژولیت اثر معروف و شاهکار قرن شکسپیر، شاعر و نویسنده انگلیسی است که احتمالا کمتر کسی در دنیا باشد که نام این اثر را نشنیده باشد. هرکسی حداقل به عنوان یک مثال عاشقانه یک بار جایی رومئو و ژولیت را جایی شنیده است.

وقتی می خواهیم سراغ نقد و تحلیل کتاب های بزرگی از نویسندگان بزرگ برویم، ناخودآگاه دست و پایمان سست می شود. گرچه اصل نقد این چنین است که آن اثر را فارغ از صاحب اثر و دوستداران و بدخواهان آن، مورد بحث قرار دهیم. از این رو در این مقاله سعی داریم سراغ یک شاهکار ادبیات نمایشی برویم.

این اثر فوق العاده را می توان در ردیف اولین نوشته های شکسپیر دانست، اما ظاهرا شکسپیر در اویل نوشتن نیز بسیار پخته بوده، چرا که کمتر می توان جزء مدح چیزی از رومئو و ژولیت گفت. این کتاب که به شکل نمایشنامه نوشته شده است در دهه پنجاه قرن 16 نگارش شده است؛ بنابراین به نوعی می تواند یک تاریخ زنده از آن دوران انگلستان باشد. گرچه بن اصلی داستان خود تاریخی جدا و کهن دارد که ریشه آن در ایتالیا می باشد؛ اما فضایی که داستان را روایت می کند و قلمی که با آن روایت می شود فضای دیگری را رقم زده است.

مهمترین ویژگی که نه تنها این اثر، بلکه اکثر آثار شکسپیر دارد این است که قلم او مانند یک چرخ خیاطی فوق حرفه ای عمل می کند و چنان اجزای مختلف داستان را به یکدیگر پیوند می دهد که با هیچ چیز نمی توان تار و پود آن را از هم جدا کرد. این پیوندها آن چنان قوی است که شما نمی توانید حرکتی و سخنی جز در آنچه نمایشنامه گفته شده تصور کنید. با این حال انواع نمایش ها با روش های مختلف از این اثر روی صحنه رفته است.

 

رومئو و ژولیت، اثری که هزار بار روی صحنه رفته است

 

اثری که هزار بار روی صحنه رفته است

داستان رومئو و ژولیت تقریبا یک داستان مشخص و رمانتیک است که احتمالا آن را بدانید. این اثر در بسیاری از کشورها و در بسیاری از زمان ها روی صحنه رفته است. به نوعی گروه تئاتری وقتی می توانند ادای عالی و حرفه ای بودند بکنند که بتوانند یکی از نمایشنامه های شکسپیر مانند رومئو و ژولیت را به درستی اجرا کنند؛ اما به راستی وقتی داستان را می دانیم و جزء جزء واقعیات داستان برای اهالی ادب مشخص است، بنابراین چرا و چگونه ممکن است اجرای چند صد باره آن جذاب باشد؟

پاسخ در این است که شکسپیر در رومئو و ژولیت و در سایر نمایشنامه هایش قدرت را روی موضوع و خط سیر داستان نمی گذارد. بلکه او بیشترین هنرش را در به هم پیوستن اتفاقات و دیالوگ های جالب و شیرینش نشان می دهد. به این ترتیب رومئو و ژولیت توانسته برای 5 قرن و بیشتر جذابیت خود را حفظ کند. مهمترین ویژگی این سبک نوشتار در به هم پیوستگی عجیب دیالوگ ها و شخصیت های داستان است. به قدری داستان دارای فرم قوی می باشد که نمی توان از آن به سادگی گذشت. درست مانند آبی روان است که میتواند طوفانی به پا کند و هر جایی را در خود حل کند.

یک ویژگی دیگر رومئو و ژولیت در این است که این کتاب و نمایشنامه از گستردگی بالایی در محتوا برخوردار است؛ یعنی شکسپیر دنبال هدف کلی در داستان نمی باشد. رومئو و ژولیت از اهداف ریز در دل داستان تشکیل شده است که تقریبا هیچ تناسبی با یک دیگر ندارند و نمی توان در آن رگه هایی از برنامه ریزی و پشت سر هم قرار دادن این اهداف دید. به نوعی به معنی واقعی کلمه شکسپیر در رومئو ژولیت یک زندگی واقعی آفریده است.

 

جریان یک زندگی واقعی

 

جریان یک زندگی واقعی

شما می توانید فردایتان را برنامه بریزید اما نمی توانید آن را ببنید، یا آن را احساس کنید. این دقیقا آن چیزی است که در رومئو و ژولیت می بینیم. این کتاب به شکل بسیار جذابی تلفیقی از تمام تضادهایی است که در زندگی می بینیم. نور و تاریکی، بدشانسی و خوشبختی، کمدی و تراژدی. شکسپیر هر کدام از این ها را لزوما در دیالوگ ها و داستان جریان نداده است بلکه آن را در اصل وجودی رومئو و ژولیت خورانده است؛ یعنی یکی را در متن، دیگری را در شخصیت پردازی و آن یکی را در سبک نوشتن پرورانده است. این چنین است که ما در سبک نوشتن شاهد فراز و فرود از سبک تراژدی به رمانتیک و از آن به کمدی هستیم. این قدرت نوشتن و فضاسازی ماورایی شکسپیر است. این کتاب و نمایشنامه به ما می فهماند خیلی بهتر است که در یک زمینه قوی بود تا این که در چند زمینه قدرت داشت. شکسپیر به عمد یا سهوا با محتوا کاری ندارد و نمی خواهد سخن خاصی را به مخاطب القا کند. درست مانند یک آهنگ بی کلام. او دوست دارد که زندگی را به رخ بکشد و بفهماند زندگی فارغ از هر معنی و مسلکی زیباست.

 

به قلم: مرتضی ملک جاری

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

تریلر فیلمهای ساخته شده از این کتاب

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
محمدرضا

رمانی معروف از ویلیام شکسپیر است، شکسپیر از زمان خودش تا به حال همیشه در نقل جلسات ادبی است و کتاب ها و نمایشنامه های بسیار پر استقبالی دارد.

1400-10-26

رضا چاقو ساز

ساده و بی مانند

1400-10-01

غزاله بانکدار

واقعا زیبا و خواندنی

1400-09-29

karim

به نظر من خلاصه کردنش لطمه زده بود و با عث گسستگی داستان شده بود

1400-09-23

مژگان لطفی

خوب خلاصه شده بود میفهمیدی چی میشع

1400-09-17

حجت الله کاتبی

یه جورایی عاشقی و عشق را دیوانگی محض می دونه که منجر به دیونگی میشه و نابودی...شاید داره مردم را از عشق و عاشقی نهی میکنه

1400-09-15

سجاد هامونی

یک درام واقعی عاشقانه ای غمناک و احساساتی

1400-09-04

masood

احساسی غمگین و زیبا

1400-07-07

برچسب ها