×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز
×
توجـه
برای استفاده از نسخه آی او اس به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را به خاطر نمی آورید؟" کلیک کنید.
دانلود از اپ استور

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
چگونگی زاده شدن ترانه رعنا

دانلود کتاب چگونگی زاده شدن ترانه رعنا

چگونگی زاده شدن ترانه رعنا
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست

نام کتاب : چگونگی زاده شدن ترانه رعنا

نویسنده : محمدقلی صدراشکوری

ناشر : درخت بلورین

تعداد صفحات : 130 صفحه

شابک : 978-964-9985-24-4

تاریخ انتشار : 1390

رده بندی دیویی : 9552/789

دسته بندی : شعر فارسی, نقد ادبی

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : 9000 تومان


معرفی کتاب

"چگونگی زاده شدن ترانه رعنا"

کتاب حاضر اثری از محمدقلی صدر اشکوری می باشد که توسط انتشارات درخت بلورین منتشر شده است.

ترانة رعنا یکی از مشهورترین ترانه‌های مردمی گیلان است، که براساس رویدادی خونبار؛ در ارتفاعات جنوبی شرقی‌ترین بخش شرق گیلان، یعنی اَشکور، از زبان مردم سادة این سامان سروده شده است.

این ترانه که ریشه در مبارزة دهقانی مردم اشکور دارد و ماجرای آن با تن زدن «رعنا و هادی»، دو تن از سه شخصیت اصلی ترانه از فرمان خان آغاز و پس از کشته شدن هادی توسّط عمال وابستة به صاحبان زر و زور منطقه، با وارد شدن «آقاجان» به عرصة ماجرا و کشته شدن او به ضرب گلولة قزاقان، ـ چند ماه پیش از تحوّل و تحویل سلطنت، در 9 آذرماه سال 1304 به رضاخان نايب‌السلطنه "پهلوی اول"  بنیان‌گذار ارتش نوین_ به فرجامی خونبار رسیده است، از همان آغاز سرایش ترانه‌ها و خواندن آنها توسّط پاله‌وی ‌سرایان و پاله‌وی ـ فهلوی، پهلوی ـ خوانان بی‌نام و نشان اشکوری، در چنبرة توطئه‌ای به مراتب مهلک‌تر از کشته شدن هولناک هادی و آقاجان کرد و در بدری دردناک رعنا گرفتار آمده، و هیچگاه از زخم زبان‌های پیدا و پنهان دشمنان قسم‌خوردة مردم در امان نبوده است. گواه صادق‌اش؛ همین ترانه‌های سخیف ساخته پرداختة معدودی نان به نرخ روز خور مثلاً «پاله‌وی سرا»ی کور و کودن وابسته به قدرت سیاسی‌های منطقه، در تحریف واقعیت‌ها و دگرگونه جلوه دادن بار اجتماعی ماجرای رعنا در تحقیر شخصیت‌های محبوب ترانة آن، که این اواخر هم از شوربختی ما، با هویدا شدن تنی چند متولّی و دایة مهربانتر از مادر برای رعنا و چند وکیل تسخیری دل‌سوزتر از خود ما، در دفاع از هویت فرهنگی مردم، با چند دست آلت راست یا ناراست به اصطلاح موسیقی بومی، در استودیوهای مجهّز به آخرین تکنیک‌های تقویت صدا و تغییر سیما!!ی بهره‌مند از توانایی‌های علمی چند موسیقی‌دان جوان و عاشق اجرای ترانه‌های مردمی، برای مردم ـ چونان خود عزیزان ـ ناآگاه از چند و چون داستانِ عالماً عامداً پنهان نگهداشته شده از چشم همگانِ پای کوبان و دست‌افشان بر گور نازینن مردان به خون خویش تپانِ نمی‌دانم منطبق با منطق کدامین دین و آیین جهان صد چندان شده؛ و با وجود تذکارها و هشدارهای شفاهی و کتبی بسیاری از دوستداران ادب و آداب مردمی، از جمله پژوهنده در مجلة گیله‌وای گیلان. در مذمومیّت این گونه اعمال ناروا و توصیة تجدیدنظر و اتّخاذ روش روشنبینانه‌تر و منطقی‌تر با مسئلة رعنا، تا همینک هم مرتفع نشده است.

 

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

" رعنا جان تی چَار پاَنَ دُخان ؛ رعنا جاُنِه، رعنا جان

روایت «فرج‌الله چاکانی» در ده بند بلند، یک بند کوتاه تک مصراعی، حاوی شصت و هفت مصراع، ده ترجیع، و شصت و هفت گوشوارة یکدست است. که اگر قطع ناگهانی نوار ضبط، پس از مصراع اوّل بند یازدة ترانه نبود، اطلاعات بیشتر و مفیدتری به دست می‌داد. جز اشتباه فاحش ناشی از برخی حالات ایجاد شده، و به گمان یقین؛ نشأت گرفته از حال و هوای مجلس بزمی عمومی ـ عروسی ـ ، یا محفل انسی خصوصی ـ شب زنده‌داری‌های شبانه ـ، نقص دیگری نداشته، و بخاطر افشای نام «عبدالله» نامی از دامداران متوسّط الحال وابسته به لایه‌های فرادست اجتماعی، در دستگیری و قتل ناجوانمردانة «هادی»، و دیگر توضیحات بسیار مفیدش در فواصل برخی از ترانه‌ها ـ از نشانه‌های عدم معاشرت، مباشرت و شاید هم نوعی ابراز مخالفت نه چندان آشکارا با صاحبان زر و زور منطقه ـ که با لحن گرم و گیرای گویشی و تم منحصر بفرد خوانشی‌اش بگوش مردم ‌رسانده، از تمامی ترانه‌های همتراز خود، یک سر و گردن که نه؛ یک قلّه بالاتر است."

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
برچسب ها