×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز

دانلود رایگان کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
امکان

دانلود کتاب امکان

امکان
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : امکان

نویسنده : علی سخاوتی

ناشر : کتابچین

تعداد صفحات : 96 صفحه

تاریخ انتشار : 1391

دسته بندی : موفقیت و انگیزشی, مدیریت، کسب و کار و کارآفرینی, اطلاعات عمومی

نوع کتاب : PDF

قیمت نسخه الکترونیک : رایگان


معرفی کتاب

"امکان" / سی کار که به جای دانشگاه رفتن یا مسافرکشی می توان کرد
کتاب حاضر اثری از علی سخاوتی می باشد.
هدف از نوشتن این کتاب به هیچ وجه آموزش راه و روش خاصی برای پولدار شدن، خوشبخت شدن یا کسب هرگونه موفقیت دیگر در زندگی نبوده است. این کتاب قرار است به شما یا به پدر و مادرتان نشان بدهد که به جز دانشگاه رفتن یا مسافرکشی، راه های زیادی پیش پای یک نوجوان هجده ساله وجود دارد. حتی برای نوجوانی که در یک روستا یا شهرستان کوچک زندگی می کند؛ یا تهران، فرقی نمی کند.
در بخشی از این کتاب می خوانیم:
"هیچ نویسنده ای یک شبه نویسنده نشده است. همه نویسنده ها از یک جایی با نوشتن روزانه شروع کرده اند! جدی؟!! روزی حداقل سیصد کلمه یا پانصد کلمه. مایکروسافت ورد تعداد کلماتی را که هر روز می نویسی پایین صفحه نشان می دهد. با یک سال روزی پانصد کلمه نوشتن، می توان یک رمان یا ده بیست داستان کوتاه نوشت. مهم نیست که چیزی که می نویسی خوب از آب در می آید یا نه. مهم اینست که بنویسی. نوشتن به آدم کمک می کند که به محیط اطرافش با دقت بیشتری نگاه بکند. حرفهای دیگران را با دقت بیشتری بشنود. بعد از مدتی احساس می کنی که تازه چشم و گوشت دارد باز می شود. و شروع می کنی به دیدن و شنیدن چیزهایی که تا به امروز از تو مخفی بوده اند."
 

فهرست مطالب

مقدمه
چرا من؟ چرا الان؟ چرا اینجا؟
چرا دانشگاه؟
چرا تو؟
سی کار که به جای دانشگاه رفتن می توان کرد
گزینه یک- هر کاری دوست داری بکن
گزینه دو- پیدا كردن یك كار
گزینه سه- خلق هنری
گزینه چهار- راه اندازی یك كسب و كار
گزینه پنج- دستفروشی
گزینه شش- نوشتن یک کتاب
گزینه هفت- کتاب خواندن
گزینه هشت- یاد گرفتن یك حرفه
گزینه نه- ثبت نام در دانشگاه خودت
گزینه ده- یادگیری یک زبان خارجی ترجیحا زبان انگلیسی
گزینه یازده- کارگردانی و ساختن یک فیلم مستند
گزینه دوازده- ایجاد یک وبلاگ
گزینه سیزده- عکاسی
گزینه چهارده- موسیقی
گزینه پانزده- آشپزی
گزینه شانزده- آموختن یك ورزش یا یک بازی
گزینه هفده- مشاور املاك
گزینه هجده- برنامه نویسی
گزینه نوزده- گرافیك کامپیوتری یا طراحی وب
گزینه بیست- كشاورزی
گزینه بیست و یک مصاحبه با صد نفر
گزینه بیست و دو- گدایی
گزینه بیست و سه- طبیعت گردی
گزینه بیست و چهار- تماشای روزانه یک فیلم
گزینه بیست و پنج- پیدا كردن پنجاه و دو شخصیت به عنوان مراد و
آموختن از آنها
گزینه بیست و شش- زندگی دور ایران
گزینه بیست و هفت- اگر می خواهی پزشک یا دندانپزشک بشوی
گزینه بیست و هشت- خرید و فروش سهام
گزینه بیست ونه- طراحی و ساخت بدلیجات
گزینه سی- لیست جایگزین خودت را بنویس
گزینه آخر- مسافرکشی
گزینه راحت- دانشگاه رفتن
علم زدگی – طرح یک بیماری
تنها روش درمان علم زدگی
سخن آخر
مطالعه بیشتر
 

تحلیلی بر کتاب " امکان " نوشته علی سخاوتی

همه ما در دوران کودکی آرزوهای دور و درازی برای شغل آینده خودمان داشتیم. روزی معلم می شدیم و فردایش تصمیم میگرفتیم که دکتر شویم. روزی دیگر تصمیمی قاطع برای خلبان شدن داشتیم و فردایش شاید به داشتن یک سوپرمارکت قناعت می کردیم. جدی نبودن تصمیم ها و کودک بودن ما موجب می شد نه تنها والدین در برابر اینگونه رفتارها مقاومت نکنند بلکه حتی خوششان هم می آمد و گاها با استفاده از این ویژگی با ما شوخی هایی نیز می کردند. اما هر چه سن بالاتر رفت و بیشتر معنی زندگی برای ما روشن شد و بسیاری از واقعیت های تلخ دنیا و زندگی را شناختیم، فهمیدیدم که بسیاری از آرزوهای ما حتی برای خودمان نیز در حد یک شوخی می باشد.

از طرفی دیگر به دلیل سیاست گذاری های غلط و ایجاد شکاف های مختلف فرهنگی، از نظر منزلت اجتماعی بین شغل های مختلف تفاوت های عمده ای ایجاد شد. به بیان بهتر برخی از شغل ها دارای درجه اهمیت کمتری نسبت به سایر مشاغل شدند. از این رو فرار از مشاغل به ظاهر بی اهمیت تبدیل به یکی از ملاک های تاثیرگذار و شاید اساسی شغل شد. شاید علاقه فردی در راستای یکی از همان مشاغل باشد اما به خاطر این منزلت گذاری نادرست از رفتن سراغ آن می ترسد و آن را نادیده می گیرد.

این اتفاق رفته رفته تبدیل به یک بحران در جامعه و سپس خانواده ها شد. از این رو چند سالی است که خانواده ها تنها و تنها و تنها کنکور و موفقیت در آن را راه رسیدن به یک موقعیت عالی زندگی می دانند. آن ها حتی خودشان معترفند که افراد تحصیل کرده دچار درد بیکاری هستند، اما با این حال همچنان فشاری عجیب برای رسیدن فرزند خود به رتبه ای متعادل و خوب می آورند. کتاب امکان نوشته علی سخاوتی به دنبال این اشتباه رفته است و در طول کتاب سعی کرده دیدی دیگر نسبت به آینده به ما بدهد.

 

کتاب امکان

 

محتوا در کتاب امکان

در نظر اول کتاب " امکان" در دسته کتاب های موفقیت قرار می گیرد. زیرا همانند آن ها به نظر قصد دارد تا راهی را پیش روی مخاطبان بگذارد و می خواهد آن ها را به موفقیت برساند. اما وقتی با محتوای کتاب بیشتر درگیر می شویم کم کم زاویه گرفتن کتاب امکان از سایر کتاب های حوزه موفقیت را حس می کنیم.

این فاصله گیری در ادامه به اندازه ای می شود که کاملا می توانیم کتاب امکان را از دسته بندی کتب موفقیت خارج کنیم. اولین تفاوت این کتاب نسبت به دسته موفقیت در این است که تقریبا هیچ داوری و پیش داوری در کتاب صورت نگرفته است و صرفا هدف کتاب نشان دادن برخی حقایق بدهی اما فراموش شده زندگی به خصوص در حوزه شغل و کار می باشد.

علی سخاوتی در این کتاب سعی دارد خواننده را به عنوان یک شخصیت مستقل وارد راه های مختلف و شغل های مختلف بکند تا به او ثابت کند تنها راه زندگی کردن قبولی در کنکور و داشتن یک مدرک دانشگاهی نیست. بلکه برعکس، وقتی شما می توانید در یک شغل آزاد موفق شوید چرا باید آن را حداقل به مدت 4 سال عقب بیندازید؟ این 4 سال می تواند یک پرش فوق العاده برای زندگی شما محسوب شود در صورتی که انتخاب درستی داشته باشید.

 

امکان

 

عنوان کتاب

اگر فیلم بین باشید احتمالا فیلم 12 مرد خشمگین ( 1957 ) به کارگردانی سیدنی لومت را دیده باشید. در این فیلم شخصیت اصلی داستان در برابر تمام مخالفت هایی که در راه خود می بیند، از یک جمله فوق طلایی استفاده می کند. او برای متقاعد کردن دیگران ( همه به جز خودش ) از یک استدلال فوق العاده استفاده می کند. استدلالی که هیچگونه نمی توان آن را رد کرد. این شخصیت در برابر حمله دیگران مدام می گوید: " من نمی دانم، فقط می گویم ممکن است (It is possible) ".

به نظر می آید علی سخاوتی نیز همچنین تفکری در این کتاب دارد. او نمی خواهد به ما بقبولاند که کتاب حاضر و موارد گفته شده در آن مسلما می تواند مفید و حتما کارآمد باشد. بلکه نویسنده معتقد است که حذف کردن همه راه ها و انتخاب تنها و تنها یک راه اشتباه است. چرا نباید شغل رانندگی به دید یک "امکان" و " فرصت" نگاه کرد؟

در نهایت می توان گفت که کتاب امکان با نوشته ای روان و ایده ای جذاب به نظر می تواند بینشی روشن به خانواده ها و البته خود فرد بدهد. این را به خوبی بدانید که زندگی سرتاسر فرصت و امکان است، بدون منطقی روشن امکان های زندگی خود را از دست ندهید.

 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

کتاب های دیگر انتشارات کتابچین

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
مریم

سبک نگارش کتاب خوب و روان بود و‌ کلمات سنگین بکار نرفته بود. به نظر من دانشگاه رفتن هیچ‌گاه نباید با چیزی مقایسه شود. مثلا گدایی کردن یا مسافر کشی که داخل کتاب پیشنهاد شده بود چطور با محیط دانشگاه مقایسه شده؟؟؟؟؟؟ اما نکاتی مثل اینکه یاد بگیریم چطور فکر کنیم ؟ چطور کتاب بخوانیم؟ چطور مذاکره کنیم و ....که در بخش اول کتاب آورده شده بسیار عالی بود. از شجاعت نویسنده در نوشتن این کتاب خوشم آمد. آفرین.

1402-09-24

علی علی پور

عالی

1401-11-26

محمد زارع

عالی بود از دید روانشناسی که عالی بود و از دید استفاده نکردن از کلمه ها و جمله هایی که بار سنگین معنایی داره اینم خیلی خوب بود آخه سطح و سواد همه‌ی افراد در حد یه سری جمله ها و کلمه هایی که بار سنگین معنایی دارن نیستش عالی بود

1401-04-06

نازنین ایثاربخش

واقعاااااااااااا کتاب خوبی بود تنها کتابی ک بداهه گویی نکرده بود خیلی بنظرم برا همه واجبه این کتاب رو بخونننن اصلا شک نکنید حتی یه درصدم در نخوندش

1401-03-23

نرگس شفاهی

خیلی کتابش عالی بود ????✨

1401-02-20

ریحان رضایی

سلام من کتاب های زیادی در این زمینه خوندم اما کتابی که اکنون خواندم بدون اغراق ۹۹درصد از مسیر را به من نشان داد کلا آدم را از سردرگمی در می آورد یک راه حل جامع ،کامل و مفید پیش رویت می گذارد که حال آدم را خوب خوب می کند ممنون از استاد سخایی با قلم شیوا و تفکری بدیع و نوین

1401-01-03

Islam salhe

مفید بود

1400-12-04

سیدعلیرضا

بسیار کتاب جامع و مفید در راستای ایجاد انگیزش برای هر فرد ، خواندن آن را پیشنهاد میکنم ، مطالعه کنید

1400-10-18

الهه زینالی اقدم

برای دانش آموزان که در دانشگاه میخواهند رشته ی هنر را ادامه دهند نظر میدهم که بخوانند عالی ومفید هست

1400-10-04

h.p

عالی است

1400-07-20

fatemeh

سلام به همه ی دوستان عزیز پیشنهادمیکنم بدون معطلی این کتاب رو دانلود و مطالعه کنید . انقدر فرازو و فرود های جالبی داره که من اصلا متوجه نشدم چطوری به صفحه هفتاد رسیدم تقریبا بیست صفحه دیگ باقی مونده و اصلا دلم نمیخاد تموم بشه شاید یکبار دیگه هم بخونمش مشخص هست که تجربه نویسنده در پوست و گوشت تمامی متون به چشم میخوره هرکسی که این کتاب رو بخونه صد درصد دیدش نسبت به محیط دانشگاه تغییر پیدامیکنه من شخصا امسال باید کنکور میدادم و ندادم و خواستم استراحت کنم و اصلا هم قصد دانشگاه رفتن ندارم و حالا با خوندن این کتاب متوجه شدم که تصمیمم کاملا درست بوده و بسیار راضی ام .

1400-06-04

Farhad balooch 74

کتاب جالبی بود متهورانه منو به خودش گرفت .انسان اگه بخواد به هرچیزی میتونه غلبه کنه .

1400-04-13

aliranjbar aliranjbar

عالی بود به نظر من انسان نیاز به علم دارد انسان خلق شده است که علم بیاموزد واین دنیا فرصتی است که علم و دانش را آموخت ...

1400-01-08

پوریا

موارد خاصی دیده شد و به کل تعمیم داده شد

1399-12-24

shaqayeq419

به دور از زیاده گویی و مفید بود.

1399-07-10

rezasafari

عالی بود حرف نداره

1397-12-22

برچسب ها