×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
تعامل موسیقی و معماری در طراحی خانه موسیقی

دانلود کتاب تعامل موسیقی و معماری در طراحی خانه موسیقی

تعامل موسیقی و معماری در طراحی خانه موسیقی
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : تعامل موسیقی و معماری در طراحی خانه موسیقی

نویسندگان : سمیرا ابراهیمی, امید خبیری, علیرضا لرک

ناشر : هنر و علوم دانشگاهی

تعداد صفحات : 118 صفحه

شابک : 978-600-98287-9-1

تاریخ انتشار : 1397

رده بندی دیویی : 781/17

دسته بندی : موسیقی و ساز, معماری

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : 19000 تومان


معرفی کتاب

"تعامل موسیقی و معماری در طراحی خانه موسیقی"
کتاب حاضر اثری از مهندس سمیرا ابراهیمی، دکتر امیر خبیری و دکتر علیرضا لرک می باشد که توسط انتشارات شباک منتشر شده است.
پیوستگی سرزمینهای بدون مرزی که دنیای هنر را می‌آفرینند، همواره هنرمندان را بر آن داشته تا به تعمق در ویژگی‌های تک‌تک خطه‌های هنری و مقایسه دوبه‌دوی این سرزمین‌ها و نهایتاً کاوش در چگونگی ادغام آن‌ها که منجر به پیدایش دنیای واحد هنر می‌شود، بنشینند. شاکله محتوایی این کتاب مقایسه سرزمین‌های معماری و موسیقی است. به گمان نویسندگان این دو در حیطه‌ای واحد از زبان و فرهنگ ترجمه‌ای از یکدیگر می‌شوند و گویی تکرار یک روح در دو بدن مفهوم می‌یابد. موسیقی و معماری به دلیل نسبت ذاتی با ریتم و هندسه و این دو با فلسفه، تاریخی نسبتاً شفاف در تاریخ این سرزمین دارند. مروری بر مطالعات محققان در خصوص بازخوانی و بازاندیشی معماری و موسیقی نشان می‌دهد که تاکنون این بررسی‌ها عمدتاً با دو رویکرد کالبدمحور یا فلسفی نوشته شده است. ازاین‌رو در کتاب حاضر تحلیل فرآیند ادراک سمعی و بصری با استفاده از یافته‌های علم روان‌شناسی رویکرد سومی را پیش روی خواننده می‌گشاید. در این راستا از مطالعات پژوهشگران برجسته در بیان وجوه اشتراک و افتراق موسیقی و شناخت مفهومی ادراک این دو هنر و  نظام‌های معنایی آن بهره گرفته شده است. در انتها نیز این کتاب به دنبال ارائه رهنمودهایی جهت خلق فضایی است که مبین و  انتقال‌دهنده هنر هنرمندان این عرصه و فراهم آورنده بستر مناسبی برای ارتقاء تعامل بهتر میان مخاطبان موسیقی و هنرمندان حوزه موسیقی باشد. ما بر این باوریم احیای موسیقی و ارزش نهادن به روح روشن موسیقی ایرانی و جاری ساختن کیفیت در فضاهای معماری همچنین ایجاد حلقه‌های پیوند اساتید این فنون و هنرجویان مستعد، می‌توان به بارور شدن بیش‌ازپیش این شاخه مؤثر از درخت فرهنگ ایران‌زمین امیدوار بود.
در بخشی از این کتاب می خوانیم :
" باور عموم بر آن است که آثار موسیقی هنگامی خوش‌آیند، دوست‌داشتنی و زیبا هستند که از قواعد خاصی پیروی کرده باشند؛ قواعدی که دانش فیزیک چگونگی فنی آن‌ها را بر اساس حساسیت‌های گوش و روان انسانی بازشناخته و در طول هزاران سال، روی آلات موسیقی اندازه‌گیری کرده و سنجیده است (فلامکی، 1387: 285). در مورد معماری هم این موضوع صادق است. تمرکز این رویکرد بیشتر بر روی این موضوع است. «فیثاغورث» و «افلاطون» اولین کسانی بودند که برای اثبات رابطه درونی ریاضیات، هندسه، موسیقی و درنهایت معماری فرضیه‌هایی را بنیاد نهاده و آن‌ها را پرورش داده‌اند به‌گونه‌ای که نهایتاً منتج به بیان نسبت‌های موزون و کیهانی شد (آنتونیادس، 1386: 454). همان‌گونه که یونانی‌ها موسیقی را به‌صورت هندسه‌ای می‌پنداشتند که به صدا برگردانده شده، معماران رنسانس هم معتقد بودند که معماری، ریاضیاتی است که به واحدهای فضایی برگردانده شده است."

فهرست مطالب

فصل یک: کلیات

فصل دو: مبانی موسیقی

فصل سه: معماری و موسیقی

فصل چهار: تحلیلی نمونه مراکز موسیقی

فصل پنج: ضوابط و استانداردهای طراحی

فصل شش: رهنمودهای طراحی خانه موسیقی

تحلیلی بر کتاب تعامل موسیقی و معماری در طراحی خانه موسیقی

بسیاری از ما موسیقی را به خوبی می توانیم درک کنیم. موسیقی جزئی از ذات انسان ها محسوب می شود و هر کسی بر اساس شخصیت درونی خود، سبکی از این هنر را درک می کند. موسیقی هنری است که طبیعت به انسان هدیه داده است و از این رو برای ما هنر اول از هنرهای هفتگانه محسوب می شود.

از طرف دیگر همه انسان ها به نوعی با هنر معماری نیز اخت گرفته اند. انسان از وقتی تصمیم گرفت از غار خارج شود و برای خود سرپناهی درست کند، معماری وارد زندگی بشر شد. معماری نیز منشئی طبیعی اما پنهان دارد. انسان باید بسیار تفکر می کرد تا می فهمید که چطور یک پرنده لانه ای زیبا و قوی برای خود می سازد. از آن روز تا کنون انسان ها به داشتن یک سرپناه محتاج بودند و هر کار خود را در زیر یکی از این سرپناه ها یا همان ساختمان ها انجام می دهند. از این رو  معماری به عنوان یک هنر همیشگی و عمومی برای ما انسان ها معنی پیدا کرد.

این که موسیقی و معماری هر دو تقریبا از ابتدای خلقت انسان با او همراه بودند، تنها وجه مشترک آن ها محسوب نمی شود. اساس و پایه ذاتی هر دو اینها، علم ریاضی و نسبت می باشد.

در واقع هنر موسیقی زاده نسبت در زمان می باشد. این فاصله های زمانی است که ریتم را می سازد و باعث می شود که ما از شنیدن یک آوا لذت ببریم. در علم و هنر معماری نیز این تناسب است که اجزای مختلف را کنار یک دیگر قرار می دهد و باعث می شود قوام و استحکام را در کنار زیبایی داشته باشیم. به بیان بهتر معماری و موسیقی ترجمان یکدیگر هستند و به طبع در یک دیگر تاثیر نیر می گذارند.

 

تعامل موسیقی و معماری

 

روابط بین معماری و موسیقی در کتاب تعامل موسیقی و معماری در طراحی خانه موسیقی

کتاب تعامل موسیقی و معماری در طراحی خانه موسیقی که یک کتاب پژوهشی با زمینه اصلی معماری است سعی دارد رابطه بین موسیقی و معماری را به خواننده خود نشان دهد.

نویسندگان و پژوهشگران این کتاب با معرفی مبانی موسیقی سعی کردند پایه ای مناسب برای طرح بحث خود ایجاد کنند. در واقع خواننده موسیقی را ملموس تر از معماری درک می کند. از این رو نویسندگان  از این ملموس بودن و داشتن درک مشترک استفاده کردند و با ترجمه جز به جز آن سعی کردند خواننده را وارد دنیای معماری بکنند. در این حالت است که خواننده کم کم متوجه می شود که چرا برخی از معماری ها ما را یاد یک سبک خاص موسیقی می اندازد و ما دوست داریم آن سبک را در آن محیط بشونیم.

این اتفاق ما را به یک رویداد جالب می رساند و آن این که ما می توانیم با پیدا کردن روابط بین موسیقی و معماری، یک خانه موسیقی داشته باشیم. به این معنی که بر اساس سبکی که دوست داریم می توانیم طراحی درست معماری داشته باشیم. کتاب تعامل موسیقی و معماری در طراحی خانه موسیقی به نوعی این هدف را دنبال می کند و می خواهد به ما این بینش را بدهد که چگونه یک معماری با سبک موسیقی که دوست داریم داشته باشیم.

 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

کتاب های دیگر انتشارات هنر و علوم دانشگاهی

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
برچسب ها