×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
سونات کرویتسر

دانلود کتاب سونات کرویتسر

سونات کرویتسر
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : سونات کرویتسر

نویسنده : لئو تولستوی

ناشر : روزگار

مترجم : بنفشه جعفر

تعداد صفحات : 164 صفحه

شابک : 978-964-374-496-0

تاریخ انتشار : 1394

رده بندی دیویی : 891/733

دسته بندی : رمان های خارجی, داستان های کوتاه, داستان های آموزنده

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : 36000 تومان


معرفی کتاب

"سونات کرویتسر" با عنوان اصلی (The Kreutzer Sonata) اثری از نویسنده مشهور روسی ، لئو تولستوی (Lev Nikolaevich Tolstoi) می باشد که با ترجمه ای از بنفشه جعفر ، توسط انتشارات روزگار منتشر شده است . این کتاب تاکنون دو بار تجدید چاپ شده است و نسخه حاضر، چاپ سوم آن می باشد .

تولستوی در این کتاب به شرح شرایط زندگی سیاسی و اجتماعی قرن 19 در روسیه و روابط فردی و زناشویی در آن بحبوحه می پردازد .

در بخشی از کتاب می خوانیم :

"شیوه‎ی ازدواج من هم مثل بقیه مردم بود. ازدواج کردم و به یکی از آن ماه‎عسل‎های ‎کذایی معروف و پرطرفدار رفتم. مرد با رفتار اهانت‎آمیزی آب دهانش را تف کرد و گفت عجب نام پست و مبتذلی! زمانی که در پاریس بودم با یک تور گردشگری سراسر شهر را گشت می‎زدم که تابلوی تبلیغاتی‎ای ‎توجه مرا جلب کرد. به سوی آن رفتم تا نگاهی بی‎اندازم. مربوط به نمایشی با نام زن ریش‎دار و سگ آبی بود. اما پس از تماشای آن متوجه شدم چیزی نیست جز مردی در لباس دکولته‎ی زنانه و سگی که به آن لباس پوست ماهی پوشانده بودند و در وان شنا می‌کرد. از نمایش خوشم نیامد اما زمانی که در حال خارج شدن از آنجا بودم مامور مسئول جلب مشتری مرا دنبال کرد و پس از خروجم در حالی که با صدای بلند مردم را فرا می‌خواند گفت: از این آقا بپرسید که دیدن این نمایش ارزشش را دارد، وارد شوید، داخل شوید، فقط نفری یک فرانک بدهید..."

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

درباره ی نویسنده

سونات کرویتسر کتاب پر هیاهو و پرتنشی است. نام این کتاب الهام گرفته از مشهور ترین سونات ویولون و پیانوی بتهوون است. تولستوی نویسنده ی این کتاب، گویی جدال هایی در زندگی خود داشته است که آنها را بر روی کاغذ آورده است. همسر او خانه دار بود و نواختن پیانو از علایق او بود. در زمینه ی نویسندگی نیز فعالیت داشت و همین موضوع باعث آشنایی آنها شده بود. همسر تولستوی مجبور بود حرف های زیادی جهت نوشته ی همسرش محتمل شود ولی او سعی داشت خواننده گان این اثر را قانع کند که دنیای او از دنیای زن داستان بسیار متفاوت است.

 

لئو تولستوی نویسنده ی اثر سونات کرویتسر

 

نقد و بررسی کتاب سونات کرویتسر

داستان از یک قطار با مسافران پرماجرا شروع می شود. بحث بر سر عشق بین زن و مرد. گفتگوی بین مسافران باعث می شود تا مردی که مدتی بار سنگین عشق و حقایق عشق را به دوش می کشد لب به سخن بگشاید.

پوزدونیشف یکی از شخصیت های داستان است که مخالف عشق بین مرد و زن است. بحث با سوال پوزدونیشف داغ تر شد، او از بانوی مسافری پرسید که عشق بین زن و مرد تا چه مدت می تواند ادامه داشته باشد؟ همه به این سوال فکر کردند ولی اکثر با این سوال مخالف بودند. خانم مسافر اعتقاد داشت که عشق واقعی طولانی مدت و حتی تا اخر عمر ادامه دارد.

همه ی آنچه از زبان پوزدونیشف بیان می شود بدبینانه و ناامید کننده است. دیدگاه او نسبت به عشق و زندگی زناشویی شاید برای مخاطب غیر منطقی و غیرقابل قبول باشد. از همان سخنان آغازین او می توان دریافت که یک اتفاق یا یک تجربه ی تلخ او را از داشتن عشق واقعی محروم کرده است. مردانی مانند پوزدونیشف همیشه و تا ابد با عشق غریبه می مانند.

در سرتاسر این داستان پوزدونیشف همه ی کارهای خود را به گونه ای آشکار رد کرده است. از دوران خام جوانی خود سخن به میان اورده است که دیدگاه غیر اصولی به زنان داشته است. می توان دریافت که او زندگی اش را بر پایه ی اشتباهی بنا کرده بود. لج و درک نکردن همسر اصلی ترین مشکل او بود. می توانست با یک آغوش مهربان و یک حرف محبت آمیز مسیر زندگی اش را تغییر دهد. با وجود پنج فرزند هیچ وقت از سنگدلی دست بر نداشت. داستان از زبان پوزدونیشف روایت شده است، شاید همسر او هم بی تقصیر نبوده و برای زنده کردن عشق در زندگی خود تلاشی نکرده است.

روایت زندگی این مرد می تواند هرکسی را تحت تاثیر قرار دهد. شاید افرادی هستند که با بدبینی و بی توجهی زندگی عاشقانه ی خود را نادیده گرفتند. این داستان می تواند تلنگری باشد برای بهتر دیدن، بهتر فکر کردن و حتی تغییر افکار و عقاید.

پوزدونیشف در آخر داستان از کرده های خود پشیمان می شود. حتی برای از دست دادن پایه و اساس زندگی خود می گرید ولی افسوس که می داند نمی تواند گذشته را جبران کند. تقویت کینه و تنفر از همسرش باعث شده بود دست به کاری بزند که همه ی پل های پشت سرش را خراب کند.

 

نتیجه گیری

این کتاب خیلی شبیه زندگی های امروزی نوشته شده است. در حین خواندن این کتاب کسانی که زندگی ناموفقی را تجربه کردن را در ذهن خود به یاد می آوردم. کسانی که بدون توجه به تعهد و اصول زندگی زناشویی زندگی خود را آغاز کرده بودند. شنیدن دلایل نامعلوم برای جدا شدن و پشت کردن به همسر می تواند برای همه آزار دهنده باشد. مشکلات زناشویی و عدم تفاهم در همه ی جهان دیده می شود. شاید شخصیت اصلی این داستان باید بیشتر فکر می کرد، شاید در برخی بحث ها باید ساکت می ماند و به جای حرف زدن در مورد زندگی خود و کارهای خود اندیشه می کرد.

 

رابطه ی عجیب لئو تولستوی و همسرش

 

امروزه با وجود مشاوران معتبر و آگاه می توان شروع زندگی حساب شده ای را تجربه کرد. کتاب های روانشناسی زیادی به قلم واقعی و اصولی نویسندگان باتجربه نوشته شده اند که باعث می شود، دیدگاه زن و شوهر به زندگی تغییر کند. مسئولیتی که زن و شوهر باید بعد از ازدواج برعهده بگیرند فراتر از حرف است. تعهدی که بعد از ازدواج هر دو باید برعهده بگیرند مسئله ی ساده ای نیست. نمی توان فقط به زیبایی صورت تکیه کرد و ملاک انتخاب خود قرار داد.

مهم ترین اصلی که امروزه خیلی زندگی را به تلخی می کشاند خیانت است. خیانت از باور غلط و بهانه های غیر قابل قبول سرچشمه می گیرد. فرزندی که به دنیا می آید بی پناه است و نیازد دارد پدر و مادری آگاه و وفادار او را پرورش دهند. جدایی والدین می تواند بدترین تاثیر بر فرزندان داشته باشد. آگاهی از شخصیت خود و موقعیت زندگی خود منجر به ساخت روزهای روشن و آینده ای پر از عشق می شود.

 

به قلم: مهدیه سلمانی

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
محمدرضا

این کتاب با بسیاری از رمان های دیگر متفاوت است. داستان این کتاب به نحوی است که خواننده را به اعماق داستانی عاشقانه فرو میبرد و تا انتهای داستان ذهن خواننده درگیر این است که آخر ماجرا چه اتفاقی خواهد افتاد. در کل رمان بسیار خوبی بود و توصیه میکنم که مطالعه کنید.

1400-09-25

برچسب ها