×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
1984

دانلود کتاب 1984

1984
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : 1984

نویسنده : جورج اورول

ناشر : هنر پارینه

مترجم : امیر سالارکیا

تعداد صفحات : 338 صفحه

شابک : 978-600-5981-77-3

تاریخ انتشار : 1398

رده بندی دیویی : 823/912

دسته بندی : رمان های خارجی, داستان های آموزنده

نوع کتاب : Epub

قیمت پشت جلد : 53000 تومان

قیمت نسخه الکترونیک : 12100 تومان


معرفی کتاب

"1984"
کتاب حاضر با عنوان اصلی (1984) اثری از جورج اورول (George Orwell) می باشد که با ترجمه ای از امیر سالارکیا توسط انتشارات هنر پارینه منتشر شده است.

کتاب 1984 یکی از برترین آثار جورج اورول می باشد. اگر شما تا بحال چند جلد کتاب خوانده باشید، تقریبا بعید است که نام جورج اورول و دو کتاب معروف او یعنی قلعه حیوانات و 1984 را نشنیده باشید. این کتاب باعث شده که جورج در رده یک از سرشناس ترین نویسندگان انگلیسی قرار بگیرد. در سال 1956 یک فیلم نیر براساس همین کتاب ساخته شد که دیدن آن نیز خالی از لطف نیست. اما کتابچین پیشنهاد می دهد مثل همیشه ابتدا کتاب را بخوانید و با فضا سازی نویسنده آشنا شوید و سپس فیلم را ببینید. این کتاب در مورد جنگ بین سه کشور پر قدرت به نامهای اوشینیا، اوراسیا و ایستیشیا است. اتفاقات این کتاب در لندن یکی از شهرهای کشور اوشینیا در جریان است . جورج در این کتاب دنیای هولناکی را که توسط نظام  تمامیت خواه این کشور برای مردم ایجاد شده را به تصویر می کشد. در اوشینیا بسیاری از روابط عادی جامعه ممنوع شده است و مردم نباید هیچ عشق و علاقه ای به یکدیگر ابراز کنند، به غیر ساختمان های متعلق به دولت سایر ساختمان ها مخروبه هستند. مردم از طریق مانیتورهایی که در خانه دارند به طور مداوم تحت نظر هستند و در هر حالتی باید لبخند به چهره داشته باشند تا حزب متوجه رضایت آنها از شرایط بشود. داستان کتاب در مورد وینستون اسمیت است که به دور از چشم حزب دفترچه ای میخرد و شروع به نوشتن افکار و عقاید خود می کند.....

دربخشی از این کتاب می خوانیم:
" دندان هایش به هم ساییده می شد. میخواست تُف کند بودن در کنار آن زن، او را به یاد زنش کاترین انداخت.وینستون متاهل بود و درهر صورت ازدواج کرده بود. شاید هم هنوز متاهل بود، چون تا جایی که یادش بود همسرش نمرده بود. احساس میکرد بوی گرم  و کثیف آشپزخانه وترکیبی از بوی ساس‌ و لباس های چرک و کثیف و یک عطر تند ارزان قیمت که آدمی را میفریفت، به بینی‌اش خورد. چون هیچ‌ کدام از زنان عضو حزب،از عطر استفاده نمی کردند و حتی به فکرشان هم خطور نمی‌کرد. فقط کارگران میتوانستند از عطر استفاده کنند.از نظر او بوی عطر،رابطه‌ا‌ی جدایی‌ناپذیر با فسق و زنا داشت. اولین اشتباهی که از او در طی این دو سال سر زده بود،رابطهاش با این زن بود. چون رابطه با افراد فاحشه ممنوع بود.ولی این یکی از آن قوانینی بود که آدمی گاهی اوقات از آن سرپیچی می‌کند کاری خطرناک بود اما منجر به مرگ نمیشد. اگر یکی را با فاحشه ای می گرفتند و خطای دیگری از او سر نزده بود، نهایتا به پنج سال حبس در اردوگاه کار اجباری متهم می شد.خیلی مشکل نبود اما فقط به شرطی که در حال انجام رابطه دستگیر نمی شدی.در مناطق پایینی و فقیر نشین زنانی بودند که خود فروشی می کردند.بعضی از آنها حتی با یک شیشه مشروب جین نیز این کار را انجام میدادند.حتی حزب هم بطور ضمنی با فعالیت فاحشه‌ها موافق بود و بطور غیررسمی تشویقش می‌کرد. زیرا سران حزب باور کرده بودند که نمی‌توانند جلوی بروز غریزه جنسی را بگیرند و در نتیجه بیرون رفتن با زنان فاحشه به شرط اینکه بصورت مخفیانه باشد و زنان فاحشه فقط از طبقات پایین و مورد غضب باشند،اشکالی ندارد .جنایت بزرگ و نابخشودنی،برقراری روابط جنسی میان زنان و مردان حزب بود.هدف و منظور حزب فقط این نبود که از ایجاد وفاداری و روابط صمیمانه عاشقانه که احتمال داشت بعدها غیرقابل کنترل شود جلوگیری کند،بلکه دلیل اصلی که هیچ‌وقت بیان نمی‌شد این بود که کلیه لذت‌های ناشی از روابط جنسی را از میان بردارد و به همین دلیل هر ازدواجی که قرار بود بین افراد حزب صورت بگیرد، باید مورد تایید کمیت های که برای همین امر تاسیس شده بود میرسید و اگر زوجی که قرار بود با هم ازدواج کنند، نشانه ای از علاقه جسمانی به هم می‌یافتند از این ازدواج جلوگیری به عمل می آمد."

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

نقد و بررسی رمان 1984

معرفی کتاب

کتاب 1984 به قلم جورج اورول در سال 1948 به رشته تحریر درآمده است. علت نام گذاری آن تنها جا به جایی اعداد سال نوشتن آن می باشد و تاریخ خاصی را متذکر نمی شود. داستان روایتی است میان سه ابر قدرت اوشینا، اوروسیا و ایستاسیا که در انگلستان اتفاق می افتد. اورول در این داستان می خواهد به این پرسش پاسخ دهد که چگونه حکومت هایی با خودکامگی می توانند به حیات خود ادامه دهند حکومت هایی که تنها قدرت برای آنها مهم است و مسائل دیگری مانند شادی، آزادی، رفاه و آسایش هیچ مفهوم خاصی ندارد. جورج اورول در این کتاب برخی از مفاهیمی را که در کتاب مزرعه حیوانات به آنها پرداخته است دوباره تکرار می کند. قهرمان این داستان وینستون اسمیت کارمند وزارت خانه حقیقت است. کمی بعد شخصیت دیگر به نام جولیا وارد داستان می شود که این آغاز رابطه ممنوعه او و وینستون می باشد، داستان میان دو شخصیت و اتفاقاتی که در این میان برای آنها می افتد با توصیف جو حاکم که نشان از جامعه می باشد است. کتاب 1984 در ایران اولین بار در سال 1361 با ترجمه صالح حسینی منتشر شد بعد از آن نیز بسیاری از انتشارات با ترجمه های متفاوت به چاپ این کتاب پرداختند. تا کنون این کتاب به 65 زبان زنده دنیا ترجمه شده است و همچنان در میان تمام رمان های منتشر شده یکی از آثار مشهور می باشد که تا به امروز بیش از گذشته مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.

جوج اورول 1984

 

برشی از زندگی جورج اورول

اریک آرثربلر که با نام جورج اورول نویسنده بزرگ و خالق مزرعه حیوانات و 1984 مشهور است. جورج اورول در 25 ژوئن سال 1953 در شهر موتیهاری بنگال در هند متولد شده است. پدرش ریچارد بلر کارمند اداره تریاک دولت هند بود، پدر جورج از کارمندان جز دولت هند به حساب می آمد و جورج در خانواده ای از طبقه متوسط جامعه دوران کودکی و نوجوانی خود را سپری کرده است. جورج تحصیلات خود را در ایتون آغاز کرد، او در آنجا به مطالعه لاتین، ریاضی و ... پرداخت، از همان موقع بود که تصمیم گرفت نویسنده شود. مشکلات مالی خانواده اجازه نداد تا جورج از ایتون برای ادامه تحصیل به آکسفورد برود. جورج برای کارآموزی به مدرسه پلیس برمه هند پیوست و پس از گذراندن دوران کارآموزی به عنوان دستیار پلیس در سازمان مستعمرات انگلستان استخدام شد در همان میان بود که احساس انزجار او از کشورهای استعمارگر به وجود آمد و بیشتر از مطالعاتی که در این زمینه کرده بود به خط فکری او کمک کرد.

جورج آماده ورود به دنیای ادبیات بود از همین رو وارد دنیای ادبی لندن شد. او با چند نشریه آغاز به همکاری کرد و مدتی را معلم مدرسه خصوصی کوچکی بود. جورج اورول در سال 1934 رمان دختر کشیش را منتشر کرد اما آنطور که دلش می خواست از کار در نیامد و همواره از این کار به عنوان یک تمرین در نویسندگی یاد میکند. بعد از آن جورج کتاب های دیگری را نیز به رشته تحریر در آورد که مضمون آنها نقد جامعه سرمایه داری بود. او در میان کتاب هایش گزارشی از شرایط بیکاری در شمال انگلستان دارد که تبدیل به کتابی به نام جاده ای به ویگان پیر شد او خود معتقد است که این کتاب صرفا یک گزارش نیست بلکه اتوبیوگرافی و توصیفاتی از زندگی واقعی می باشد که بهم آمیخته است.

در زندگی جورج اورول اعتقادات سیاسی او نقش بسیار پر رنگی داشت این را در آثار او نیز می توان دید. جورج اورول تفاوتی که با سایر نویسندگان دارد این است که تنها از اعتقادات نمی نویسد بلکه او در جایی که لازم باشد وارد میدان نیز می شود. جورج در جنگ اسپانیا به حزب مستقل کارگری پیوست و همراه آنها به جنگ رفت او در این جنگ به دلیل برخورد گلوله با گلویش مجروح شد و همین باعث شد تا آخر عمر از نظر گویایی دچار مشکل شود.

 

شهرتی بعد از مرگ

آغاز شهرت جورج اورول پس از انتشار کتاب مزرعه حیوانات بود. توصیف جامعه ای در قالب مزرعه که حیوانات دست به انقلاب بزرگی می زنند و در مقابل ظلم به پیروزی دست پیدا می کنند این آغاز ماجرا در مزرعه حیوانات است اما کمی بعد ورق بر می گردد. در همین حین ایده نوشتن رمان 1984 در ذهن جورج نقش بست و به آخرین اثر او قبل از مرگش تبدیل شد. کتاب 1984 هفت ماه بعد از مرگ جورج اورول در سال 1949 به چاپ رسید؛ اما جورج دیگر در این دنیا نبود تا موفقیت این اثر را ببیند در واقع او با خلق این اثر شهرت و محبوبیت خود را در میان دنیای ادبیات تثبیت کرد. کتاب 1984 مانند مزرعه حیوانات کتابی است که با هر فاصله زمانی شرایط جامعه ای را که در آن زیست می کنیم می تواند به خوبی توصیف کند و یکی از کتاب هایی است که هر کس باید حتی برای یک بار هم که شده آن را مطالعه کند.

جورج اورول

 

نقد و بررسی

جورج اورول در رمان 1984 جهان هولناکی را به تصویر می کشد که جنگ در آن هیچ پایانی ندارد و سیاست های این سه ابر قدرت نام برده شده دائم در حال تغییر می باشد. آنها مردم را از طریق ناآگاهی به اوضاع و دوروغ هایی که به وسیله آن علت جنگ ها را توجیح می کنند وفادار نگه داشته اند. وینستون اسمیت در قسمتی از کتاب می گوید: " حزب می گفت که اقیانوسیه هرگز با اوروسیا متحد نبوده است؛ اما او، یعنی شخص وینستون اسمیت آگاهی داشت که اقیانوسیه در زمانی به کوتاهی چهار سال قبل تر با اوروسیا متحد بوده است؛ اما کجا بود این آگاهی؟ تنها در ضمیر ناخود آگاه او. تنها چیزی که ضرورت داشت زنجیره ای بود پایان ناپذیر از غلبه بر حافظه ای که کنترل واقعیت نامیده می شد و در گفتار جدید هم دوگانه باوری می گفتندش... " جورج اورول با خلق این اثر برای مخاطب خود زنگ خطری را روشن کرد تا بدانند که همواره دورغ پردازی و تغییر سیاست ها و توجیه آنها همیشه وجود دارد و این مردم هستند که باید آگاه باشند.

فضای داستان سراسر تیره، ترسناک و خشن می باشد. جو حاکم بر جامعه مملو از بی اعتمادی و سردرگمی افراد در جامعه است. شعار حاکم بر جامعه این جمله " این کار را انجام بده، این کار را انجام نده" است. خواهیم خواند که افراد این جامعه به خاطر مخالفت هایشان کشته نمی شوند بلکه آنقدر شکنجه می شوند تا تفکری را که آنها می خواهند قبول کند در دنیای توصیف شده در رمان 1984 ذهن افراد را در اختیار می گیرند و آن را به همان شکلی که میخواهند تبدیل می کنند.

 

چرا در سال 2020 باید 1984 بخوانیم؟

دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم. دنیایی است که هیچگاه جنگ در آن پایان نمی یابد. این را می توان از نگاه انداختن به تیتر روزنامه ها و تصاویر آواره های جنگی دریافت. دنیایی که دولت ها اصرار دارند حقیقتش را به گونه ای دیگر به نمایش بگذارند. جملاتی که هر روز از سیاست مداران می شنویم ما را به یاد جملات افراد سازمان حقیقت در کتاب جورج اورول می اندازد سازمانی که دائم در حال انکار حقیقت بود و فلسفه شکل گیری آن همین بود. جامعه ای که در آن یک نفر قادر مطلق است و حزب او معصوم و عاری از هر گونه گناه می باشد و هر کس بخواهد به این حزب بیپوندد اولین اقدام نادیده گرفتن حقیقت می باشد و و یا به عبارتی دیگر چشم و گوشی که هیچ گاه نباید ببیند و بشنود. جامعه ای که مانند سنگ سخت است و هیچ گاه تغییر نمی کند و در آن آزادی هیچ معنایی ندارد و تنها ابتذال است که در این جامعه تعریف شده است. تاریخ و گذشته به صورت مدوام در حال تحریف است هیچ چیز ازگذشته وجود ندارد تمام اتفاقات آنطور تعریف می شود که حزب می خواهد.

در این روز ها بر روی هر پیشخوان کتاب فروشی غیر ممکن است نام 1984 جورج اورول به چشم نخورد. جای تعجب نیست که بعد ازگذشت این همه سال از انتشار این کتاب امروز بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. ما نیز اکنون در دنیایی زندگی می کنیم که با حجم عظیمی از اخبارهای جعلی و ساختگی مواجه هستیم. هر کس حقیقت را آن طور که به برای او سود داشته باشد بازتاب می دهد. جهان به جزیزه هایی تقسیم بندی شده است که هیچ گاه از در صلح نمی خواهند وارد شوند. هر جزیزه ای در تلاش است که بر جزیره ای دیگر آنطور که می خواهد تاثیر بگذارد و این را هر روز در گوش مردمش بخواند که هیچ گاه دنیا با ما صلح نخواهد کرد و همیشه با ما از در جنگ وارد می شود. تلاش های گروها و قومیت های متفاوت که به این آتش هیزم خود را می ریزند و هیچ یک از آنها سعی بر خاموش کردن آن ندارند. جملاتی آشنا که بعد خواندن هر صفحه از کتاب 1984 با تمام وجودمان درک خواهیم کرد. پس این نکته که کتاب 1984 کتابی برای تمام سال ها می باشد کاملا درست می باشد زیرا سیاستمدران هیچ گاه تغییر نمی کنند تنها لباس جدیدی بر تفکرات پوسیده شان می پوشانند و آن را در ذهن ملت های خود فرو می کنند.

 

آرمان شهر از نگاه شخصیت های داستان

زمان خوانش رمان 1984 با آرمان شهری مواجه می شویم که توسط شخصیت های این داستان تعریف می شود. اولین ویژگی که این آرمان شهر دارد افراد جامعه باید در چهارچوب فکری حزب بیاندیشند چیزی به نام حقیقت و تفکر افراد جامعه وجود ندارد آنچه که حزب می گوید تنها حقیقت موجود می باشد این ویژگی در بخشی از کتاب زمان بازجویی از وینتسون به خوبی شرح داده شده است.

" ترجیح می دادی که دیوانه اقلیت یک نفره باشی در باور تو حقیقت چیزی عینی و برون ذاتی است در باور تو ماهیت واقعیت بدیهی است. وقتی خودت را با این فکر فریب می دهی که چیزی را می بینی، می پنداری هرکس دیگری نیز همان چیز را می بیند، اما بگذار تا به تو بگویم که واقعیت برون ذاتی نیست. واقعیت در ذهن انسان وجود دارد و بس، نه در ذهن فرد که مرتکب اشتباه می شود بلکه تنها در ذهن حزب که جمعی و جاودانه است. آن چه در تلقی حزب، حقیقت باشد. حقیقت است."

 ویژگی دیگر تقسیماتی است که حزب در نظر دارد، افراد یا خودی هستند و یا غیر خودی حالتی دیگر در این آرمان شهر وجود ندارد. افرادی که دارای تفکر متفاوت در این جامعه دارند باید در تنهایی خود آن را نگه دارند و تنها امید به این داشته باشند که روزی این شرایط تغییر کند وینستون نمونه ای از این افراد در جامعه است زمانی که از حزب و اندیشه های آن فاصله می گیرد.

دشمن پروری بعد دیگری است که در رمان 1984 به آن پرداخته شده است. جورج اورول به این موضوع همان ابتدای کتاب اشاره می کند زمانی که از انجمنی به نام اخوت یاد می کند و سپس از هفته ای به نام هفته نفرت که انزجار خود را نسبت به رهبر این حزب اعلام می دارند. حزب همواره در حال ساختن تصویر از دشمنی خیالی است و به صورت اغراق شده در حال صحبت از آن می باشد. در این آرمان شهر اگر دشمنی وجود نداشته باشد حزبی هم وجود نخواهد داشت پس بقای آنها در این است که همواره کسی در صدد نابودی آنها و اگر شرایط نا به سامان در جامعه حاکم است از این موضوع نشات می گیرد. ویژگی های که جورج اورول در رمان 1984 از آنها یاد میکند آنقدر آشناست که نیاز به تخیل کردن ندارد و می توان به راحتی با هر قسمت کتاب همزاد پنداری کرد.

شخصیت های 1984

 

بررسی شخصیت های داستان

وینستون اسمیت شخصیتی آرام که در وزارت خانه حقیقت مشغول به کار است از ویژگی های او می توان به اندیشه مند بودن اشاره کرد او با وجود اینکه در سازمان فعالیت می کند اما دوباره میخواهد درباره ی گذشته ی حزب بداند. جولیا معشوق وینستون که در ابتدا عضو انجمن جوانان ضد سکس می باشد؛ اما او و قهرمان داستان دست به قانون شکنی می کنند و قوانین انجمن را زیر پا می گذارند و با یک دیگر رابطه ای را آغاز می کنند که این رابطه آغاز مخالفت های آنها با حزبی می شود که به آن اعتقاد داشتند. ابراین، شخصیتی دیگر در داستان که مانند او را بسیار دیده ایم در ابتدا موافق و همسو با افکار جولیا و وینستون به آنها نزدیک می شود و در ادامه چهره واقعی خود را نشان می دهد.

شخصیت های دیگر داستان که از میان آنها می توان به رادرفورد، جونز و آرنسون اشاره کرد. کسانی که به گفته وینستون از اعضای اصلی حزب بوده اند اما بعد ها به توطئه و خیانت به حزب اعتراف کردند. (چهره های بسیار آشنا در دنیای امروز) . شخصیت دیگری که در کتاب از آن نام برده شده است آمپل روشنفکر و شاعری که به ادبیات و شعر اهمیت زیادی می دهد اما به خاطر به کار نبردن واژه ای در شعرش محکوم به حبس می شود. شخصیت های دیگری نیز در کتاب وجود دارند که خواننده مجاز به شناختن آنها نیست مانند برادر بزرگ و امانوئل گلدشتاین.

شخصیت های که جورج اورول در این کتاب از آنها نام برده است هر کدام نماینده ای از افراد جامعه هستند که تا زمانی که در جهت افکار و خواسته های حزب حاکم بر جامعه حرکت کنند مورد لطف قرار گرفته می شوند و در جایی که به نفع حزب نباشد دست به حذف آنها می زند.

 

اقتباس های سینمایی

 رمان 1984 به دلیل سبک نوشتاری و توصیفات کامل از فضایی که داستان در آن روایت می شود و همین طور شخصیت پردازی های بدون نقص جورج اورول قابلیت بسیاری بالایی برای تبدیل شدن به فیلمنامه را دارد از همین رو در سال 1984 مایکل ردفورد فیلمی بر اساس این کتاب را برروی پرده سینما برد. فیلم ساخته شده اقتباسی کامل از رمان 1984 است و از نظر بسیاری از منتقدان سینما بسیار به داستان کتاب وفادار می باشد اما به جهت شرح های طولانی که در این کتاب وجود دارد و زمان کوتاه فیلم این امکان وجود نداشته است تا به صورت کامل تمام عناصر داستانی در فیلم آورده شود با این حال داستان فیلم هیچ تغییر نکرده است. در این فیلم جان هارت و ریچارد برتون به بازی پرداخته اند. توصیه من به مخاطبان اثار جورج اورول این است که ابتدا کتاب را بخوانید و سپس به تماشای فیلم بنشینید.

اقتباس های سینمایی 1984

 

من در نابودی درختان نقشی نخواهم داشت!

خواندن بعضی از کتاب ها را باید مانند دارو برای تمام افراد تجویز کرد. در انتها من هم به عنوان یک دوست پیشنهاد می کنم خواندن کتاب 1984 به قلم جورج اورول به ترجمه امیرسالارکیا که توسط انتشارات هنرپارینه منتشر شده است را در سایت کتابچین از دست ندهید. کسانی هم که به کتاب های صوتی علاقه دارند می توانند این کتاب را با صدای آرمان سلطان زاده که توسط انتشارات آوانامه دانش گستر منتشر شده است را در سایت کتابچین بشنوند. با این کار به قطع نشدن درختان کمک می کنید و هم نگاهتان به دنیای پیرامونتان عوض خواهد شد.

رمان 1984

ویکی پدیای رمان 1984

https://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B9%DB%B8%DB%B4_(%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86)

 

 

به قلم مینو مرتضایی

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

ویدئوهای مرتبط با کتاب

تریلر فیلمهای ساخته شده از این کتاب

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
محمد جواد رحمتی

بهترین کتابی که خوندم وقتی شروع به خوندن این کتاب می کنید فکر می کنید این داستان فروپاشی یک دیکتاتوری است؛ در حالی که این داستان، داستان فروپاشی ذهن شماست!

1401-09-01

فرشته

خوب بود

1400-12-05

Pooya Manafi

عالییییی بود

1400-11-30

بهروز

یعنی عالی تر از این کتاب هم مگه داریم. جورج اورول واقعا نابغه ای بوده. کتاب قلعه حیوانات یا به عبارتی مزرعه حیوانات رو هم حتما بخونید

1400-10-10

haniye

داستان خاص و جدیدی داره...کتاب خیلی خوبیه ولی ممکنه سلیقه‌ی همه نباشه

1400-09-28

سیدعلیرضا

نویسنده خوبی است و کتابهای زیادی نوشته است

1400-08-20

محمدرضا

کتاب کسل کننده ای هست اما اگه حوصله کنید و بخونید ضرر نخواهید کرد.

1400-08-15

زهره بانی

همش استرس زا بود!! ولی با استرسش شیرین بود

1400-03-12

جعفر مصدق

کتاب به نحوی نگاشته شده که شاید برای سلیقه عمومی مناسب نباشه شاید برای من جذاب باشه و برای خیلی ها کسل کننده ولی یکبار خوندنش فکر نمیکنم اتلاف وقت حساب بشه

1400-03-08

پریناز خاتون زاده

به نظر من برای درک بهتر کتاب اول سرچی تو اینترنت داشته باشن در باره تاریخچه کمونیست بعد کتاب را شروع کنن مطمئنا بیشتر بهتون میچسبه

1400-02-15

asal.b

یک شاهکار، یک کتاب خاص و حرفه ای

1400-01-19

لیلا زارع

از بهترین کتابهایی هست که مطالعه کردم

1399-12-18

سهیل سرلک

داستانش خوب شروع شد ولی وسطش کسل کننده و کند شد و پایانشم به نظرم در راکدی تموم شد

1399-11-29

مسعود صانعی

عالی بود

1399-11-27

برچسب ها