×

جستجو

×

دسته بندی ها

×
توجـه
برای استفاده از نسخه ویندوزی به رمز عبور نیاز دارید درصورتیکه رمزعبور ندارید بعدازنصب، بر روی لینک " رمز عبور را فراموش کرده ام" کلیک کنید.
دانلود نسخه ویندوز

دانلود کتاب از اپلیکیشن کتابچین

×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای دریافت لینک دانلود شماره همراه خود را وارد کنید
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
×
دانلود رایگان اپلیکیشن کتابچین
برای مطالعه نمونه کتاب، ابتدا اپلیکیشن کتابچین را نصب نمایید.
دانلود رایگان نسخه ویندوز
دانلود نسخه ویندوز
دانلود رایگان نسخه ios
دانلود از اپ استور
سرزمین آلوچه های نارس

دانلود کتاب سرزمین آلوچه های نارس

سرزمین آلوچه های نارس
برای دانلود این کتاب و مطالعه هزاران عنوان کتاب دیگر، اپلیکیشن کتابچین را رایگان دانلود کنید.
%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

جزئیات
فهرست
نقد و بررسی

نام کتاب : سرزمین آلوچه های نارس

نویسنده : هرتا مولر

ناشر : روزگار

مترجم : طاهره زمانی بهابادی

تعداد صفحات : 290 صفحه

شابک : 978-964-374-754-1

تاریخ انتشار : 1396

رده بندی دیویی : 833/914

دسته بندی : رمان های خارجی, داستان های آموزنده

نوع کتاب : Epub

قیمت نسخه الکترونیک : 50000 تومان


معرفی کتاب

"سرزمین آلوچه های نارس" با عنوان اصلی (the land of green plums) رمانی به قلم نویسنده ، شاعر، مقاله نویس آلمانی و برنده جایزه نوبل ادبیات هرتا مولر (Herta Muller) می باشد که با ترجمه ای از طاهره زمانی بهابادی توسط انتشارات روزگار منتشر شده است .

این رمان سرگذشت گروهی از دانشجویان زخم خورده لهستانی می باشد که در دوره دیکتاتوری نیکولای چائوشسکو، سرزمین خود را ترک می‌کنند و به بخارست پناهنده می‌شوند غافل از اینکه حکومت رمانی سایه سنگینی دارد که حتی آپارتمان‌های تاریک و کثیف منطقه فقیرنشین شهر هم از آن در امان نیست. ترزا(راوی)، ادگار، کورت و گئورگ و البته لولا همگی سرخورده از آنچه که رویاهای‌شان را فرو ریخته، گوشه عزلت می‌گیرند. گئورگ به آلمان پناهنده می‌شود، کورت خودش را در آپارتمانش حلق‌آویز می‌کند و ادگار و ترزا هم همین طور...

در بخشی از این کتاب می خوانیم: " همه‌ی کلمات محکم به ذهنم بسته شده بود و هرگز هم باز نمی‌شد. می‌باید کلی با خودم کلنجار می‌رفتم تا کلامی‌از دهانم خارج شود. دوست داشتم از لولا حرف بزنم اما دختران اتاقک مکعبی‌شکل می‌خواستند که ساکت شوم. دخترها دریافته بودند که بدون لولا ذهنشان آسوده‌تر است. در اتاقک مکعبی‌شکل، تخت لولا جای خود را به یک میز و صندلی داده بود. روی میز گلدانی کوچک قرار داشت با چند شاخه‌ی بلند از غنچه‌های کوتاه رز و برگ‌های ظریف و نوک‌تیز که از پارک آشفته چیده شده بود. ریشه‌ی سفید شاخه‌ها در آب بود. در اتاقک مکعبی‌شکل دخترها راه می‌رفتند و می‌خوردند و می‌خوابیدند و از این‌که در مقابل برگ‌های لولا آواز بخوانند هیچ واهمه‌ای نداشتند. "

فهرست مطالب

این کتاب فهرست ندارد.

  • برنده نوبل 2009

درباره ی نویسنده

هرتا مولر 1953 در آلمان متولد شده است. کودکی وی در یکی از روستاهای آلمان سپری شد. مولر هیچگاه حاضر نشد تا با گروه مخفی حکومت نیکولای چائو شسکو همکاری کند به همین دلیل شرایط زندگی اش به طور کل تغییر کرد و حتی چندین بار به خاطر عدم همکاری تهدید شده بود.  در سال 1982 داستان کوتاه مولر به زبان آلمانی منتشر شد. در سال 2009 موفق شد تا جایزه ی نوبل ادبیات را دریافت کند. در سال 1987 مجبور شد به آلمان مهاجرت کند. وی  در آلمان جایگاه واقعی خود را پیدا کرد  و توانست تدریس در دانشگاه را تجربه کند.

 

نقد و بررسی رمان سرزمین آلوچه های نارس

رمان سرزمین آلوچه های نارس، به مشکلات مهاجرت و دوری از وطن می پردازد. داستان جوانانی را روایت می کند که  روزگار بر وفق مرادشان نبوده و سختی های زندگی وادارشان می کند تا همه ی خاطرات خوب و بد را در وطن خود برای همیشه جا بگذارند و به سرزمین دیگری پناهنده شوند. انسان هیچگاه نمی تواند آینده را پیش بینی کند، نویسنده در این رمان به سیاه شدن آرزوهای سفید پسران جوان اشاره می کند. آرزوهایی که برای محقق شدنش غم دوری را به جان خریدند و ترک دیار کردند.

رمان سرزمین آلوچه های نارس، حرف از بی عدالتی می زند. حرف از روزهایی که ظلم و ستم بر شهر ها حاکم می شود و مردم شهر زیر فقر و ناامیدی له می شوند. در این رمان سیاه شدن قلب ها باعث شده تا خیر و شر مقابل هم بایستند. رفیق نیمه راه شدن و خیانت کردن قلب آدمی را به درد می آورد. هرتا مولر  به وضوح ظلم، ستم و خیانت را برای مخاطب معنا کرده است. انسان ها هر چقدر هم  قدرتمند باشند، گاهی مجبور می شوند تا در برابر ظلم ظالمان سر خم کنند و سکوت کنند، ولی برخی دیگر به این ظلم راضی نمی شوند و تا آخرین لحظه مقاومت می کنند.

آنچه که در این متن حائز اهمیت است اثرات فقر و ظلم بر زندگی جوانان می باشد. شرایط زندگی باعث می شود تا انسان ها کارهایی بر خلاف میل شان انجام دهند. ترزا شخصیت اصلی این داستان است که زندگی سختی تجربه کرده است. ترزا با وجود فقر در شهر خود، روزهای  شیرین و بهتر برای خود و دوستانش می دید، اما هر آنچه بود سراب بود و روزگار خلاف آرزو هایش برایش رقم زد.

 

herta muller

 

%

با کد 1ketabchin در اولین خرید 50 درصد تخفیف بگیرید

نظرات کاربران

×
راهنمای نقد و نظر برای کتاب:

برداشت شما از محتوای کتاب چیست؟ مانند یک کارشناس نظر دهید. به نظرات کوتاه مثل خوب عالی و...چین تعلق نمی گیرد

*امتیاز دهید
Captcha
پاک کردن
برچسب ها